Tivoli og FCK skaber plads til københavnske børn
Københavns Kommune er i færd med at vende alle ledige kvadratmetre i beboerlokaler, legepladser, sportshaller og kulturinstitutioner for at skaffe plads til byens børn. Blandt andet har kommunen netop landet en aftale med Tivoli og Parken
Københavns børn har i en måned været afskåret fra at komme i deres dagtilbud og skole pg.a. corona-krisen. Nu er skoler og daginstitutioner ved at genåbne, men på grund af krav om afstand, små børnegrupper, hygiejne mv. er der brug for at tænke kreativt for at skaffe mere plads.
Derfor er kommunen i gang med at vende hver en kvadratmeter, og ser på en lang række beboerlokaler, idrætshaller, naturlegepladser og kulturinstitutioner. Blandt andet er der indgået en aftale med forlystelseshaven Tivoli om, at en børnegruppe kan bruge havens Rasmus Klump legeplads og H.C. Andersen Slottet
“Alle landets kommuner har fået den opgave fra regeringen, at vi i løbet af meget kort tid skal være i stand til at tilbyde pasning til de forældre, der har et behov. I København har vi valgt at åbne løbende allerede fra onsdag i denne uge. Nu er vi næsten klar med alle vores institutioner, men det er med begrænset kapasitet. Derfor skal vi være kreative og her er jeg glad for at opleve, at vores store kulturvirksomheder, boligforeninger og idrætsinstitutioner beredvilligt træder til, siger børne- og ungedomsborgmester Jesper Christensen
For Tivoli har det været helt naturligt at bidrage
”Vi er glade for, at vi kan give en håndsrækning og vi er jo vant til børn. Vi har plads i haveanlægget og en række lokaler, som for tiden står ubrugte hen, fordi Tivoli er lukket på grund af COVID-19. Forlystelserne og de øvrige aktiviteter står selvfølgelig stille og venter på, at vi kan åbne for gæsterne den 11. maj, men i mellemtiden er det rart, at vi som forlystelseshave stadig kan give nogle børn en god dag,” siger Tivolis direktær Lars Liebst.
En række andre kulturinstitutioner, virksomheder og boligforeninger har også tilbudt at hjælpe. Blandt andet Parken.
”Vi vil gerne bidrage med en mulig løsning for nogle af de børn, der har brug for plads. Vores lærere og pædagoger gør lige nu en kæmpe indsats for, at vi igen kan sende vores børn trygt og sikkert afsted og her kan vi hjælpe dem en smule. F.C. København er en del af byen, og vi har skrevet i vores strategi, at vi har et medansvar for uddannelse af københavnerne," fortæller Katja Moesgaard, COO i FCK.
Stort set alle Københavns dagtilbud og skoler er åben mandag, men der vil ikke være plads til det sædvanlige antal børn pg.a. de skærpede sundhedskrav. Derfor bliver der løbende fundet mere plads og her er hjælpen fra erhvervslivet, kulturinstitutioner, idrætsanlæg og andre et vigtigt bidrag.
“Vi har brug for alle gode kræfter for at løse den her opgave, men først og fremmest er det vores pædagogiske personale og lærere, som skal have en kæmpe tak for den indsats, de yder hver dag. Jeg vil også sende en tak til de tålmodige forældre, og jeg håber, at de her små gode tiltag kan være med til at bringe lidt smil ind i en svær genåbning,” siger børne- og ungdomsborgmsester Jesper Christensen
Information om Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Københavns Kommune undersøger lige nu et meget stort antal lokaliteter mhp. at skaffe den fornødne kapacitet, herunder legepladser, naturlegepladser, festlokaler, beboerhuse, beboerlokaler, idrætsfaciliterer, haller. Blandt andet er
- Daginstitutionen Den Gule Prik på Nørrebro blevet opnormeret med 10 børn ved at inddrage den bemandede legeplads på Wesselsgade
- Daginstitutionen Kålormen på Nørrebro kan genåbne mandag trods manglende udeareal ved at inddrage af legepladsen i Allersgade
- Gasværkvejens Skole på Vesterbro har fået adgang til det gamle bymuseum på Vesterbrogade, som skal bruges som base for børnegrupper fra 4. og 5. klassetrin.
- Københavns Professionshøjskole har gjort lokaler klar til Vesterbro Ny Skole i Campus Carlsberg, hvilket sikre en forsvarlig genåbning skolens yngste klassetrin. Udover undervisningslokaler får Vesterbro Ny Skole adgang til boldbur og taghaver.
- Naturcenter Amager Strand åbner op for daginstitutionsgrupper fra Amagers institutioner fredag
Børne- og Ungdomsborgmester Jesper Christensen, via pressechef Martin Hein på mobil 29454073 eller lh7q@buf.kk.dk
Følg pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Københavns Kommune Børne- og Ungdomsforvaltningen
Elever fra 5. klasse og opefter fjernundervises fra onsdag8.12.2020 07:19:57 CET | Pressemeddelelse
København og 37 andre kommuner er ramt af en delvis nedlukning, der især trækker veksler på elever og ansatte i folkeskolen. Det er en svær situation, men der er ingen vej uden om, for smitten skal ned, siger Københavns børne- og ungdomsborgmester.
Hjælp på vej til udsatte skoleelever i tre kommuner22.9.2020 09:55:24 CEST | Pressemeddelelse
Forårets nedlukning af folkeskolerne gav udsatte elever et fagligt og socialt efterslæb. Herlev, Tårnby og Københavns Kommune har sammen med lokale foreninger og naturcentre fået tildelt 10,3 mio. kr. til en fælles indsats, der skal få eleverne godt i gang igen i skolen.
En endnu bedre by at være barn i2.9.2020 12:15:40 CEST | Pressemeddelelse
Ny budgetaftale sikrer et markant løft til daginstitutionerne i København. Der kommer flere pædagoger og pædagogmedhjælpere, og den pædagogiske kvalitet i børnehaverne og vuggestuerne styrkes.
Ny uddannelse med løn skal give akademikere mulighed for at blive pædagoger20.8.2020 08:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Mens det er svært for mange akademikere at få fodfæste på arbejdsmarkedet, er der mangel på pædagoger. Forslag om ny merituddannelse, der støttes af to københavnske borgmestre, kan gøre bachelorer til pædagoger på godt to år med løn under uddannelsen.
Københavns daginstitutioner løfter den pædagogiske kvalitet22.6.2020 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Styrket fokus på pædagogisk kvalitet giver resultater i København. Langt færre af byens daginstitutioner har udfordringer med kvaliteten, viser opgørelse af kommunens pædagogiske tilsyn.
Københavnske skoleelever skal gå i skole i Telia Parken11.5.2020 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra mandag morgen vil 4. og 5. klasserne fra Øster Farimagsgades Skole rykke ind i nye midlertidige klasselokaler i nationalarenaen. Telia Parken stiller tusindvis af kvadratmeter til rådighed, så der kan blive plads til flere elever på skolen.
Københavnerne strømmer til for at hjælpe skoler og daginstitutioner29.4.2020 09:10:56 CEST | Pressemeddelelse
Der er brug for mange ekstra hænder til genåbningen af skoler og dagtilbud under Corona-krisen. Derfor har Københavns Kommune oprettet en medarbejderbank, hvor alle kan byde ind. Næsten 1.400 ansøgere har allerede meldt sig.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum