Tillykke, arbejdstøjet kalder!
- Jeg håber, at I allerede i morgen er klar til at lægge valgkampen bag jer og tage arbejdstøjet på, siger 3Fs næstformand Tina Christensen.
- For 3Fs medlemmer er det vigtigt, at de danske medlemmer af Europa-Parlamentet bl.a. søger indflydelse i Beskæftigelsesudvalget, hvor vi har stort behov for nogle klare danske stemmer. Vi har særligt brug for et stærkt forsvar for den danske arbejdsmarkedsmodel, når vi i EU skal styrke lønmodtagernes rettigheder, bekæmpe social dumping og sikre ordnede forhold på arbejdsmarkedet.
Hun peger på, at op imod 80 procent af dansk arbejdsmarkedslovgivning stammer fra EU, hvorfor det er afgørende for danske lønmodtagere, at der i EU er forståelse og accept af den centrale rolle, som samarbejdet mellem arbejdsmarkedets parter har i Danmark.
Tina Christensen glæder sig over, at stemmeprocenten i Danmark ved valget til Europa Parlamentet denne gang er højere, end i 2014.
- Det er et rigtig vigtigt valg – for både Europa, Danmark og for danske lønmodtageres hverdag og arbejdsliv. Derfor har vi i 3F også ført kampagne for, at vores medlemmer – og andre danskere, naturligvis – skulle bruge deres mulighed for indflydelse.
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter fra Ekspertgruppen15.12.2025 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
For 3F har et af de vigtigste temaer været, at der sikres praksisrettet undervisning på EPX, hvilket afspejles klart i anbefalingerne.
3F: Vigtigt fokus på bekæmpelse af arbejdskriminalitet4.12.2025 13:42:36 CET | Pressemeddelelse
Forligspartierne og ikke mindst justitsminister Peter Hummelgaard har lyttet til 3F i det nye politiforlig.
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
