Tidssvarende bygninger til vores værnepligtige er et tiltrængt løft af Forsvaret
Udspillet fra regeringen bekræfter, at der er brug for store investeringer og nytænkning for at Forsvaret kan komme på ret køl igen, og for at vi kan opretholde støtten til Ukraine. Hvis det skal lykkes at komme sikkert i mål med den enorme opgave, som Forsvaret har fået af politikerne, så vil det være oplagt at samarbejde med eksterne partnere.
- Det rent militære er selvfølgelig alene et anliggende for Forsvaret. Men der er mange støttefunktioner, som skal være på plads for at det militære kan fungere. Her kan og vil vores branche gerne spille en rolle. Derfor håber vi, at politikerne vil satse på partnerskaber med omverdenen og gøre det til en integreret del af forligene om Forsvarets fremtid, siger Kent Damsgaard, adm. direktør i F&P.
- Grundlæggende ser vi et partnerskab mellem Forsvaret, virksomhederne og investorerne for at udvikle Forsvaret. Den form for samarbejde og løsninger på tværs har vi også en lang tradition for med vores danske model. Og der er mildest talt behov for investeringer i tidssvarende bygninger, så vi skaber nogle ordentlige og gode rammer for de værnepligtige, siger Kent Damsgaard.
Et af de områder, hvor private investorer kan bidrage, er Forsvarets bygninger. Der skal investeres massivt både i nye bygninger og renovering af eksisterende bygninger.
- Regeringen lægger op til at øge antallet af værnepligtige. Det kræver kaserner, øvelsesterræner osv. Samtidig fremgår det af udspillet, at der skal rettes op på et stort vedligeholdelsesefterslæb på de eksisterende bygninger. Bygningsdelen i sig selv kommer derfor til at kræve store investeringer. Ikke mindst bliver det en særdeles krævende opgave at styre byggeprojekterne, undgå budgetoverskridelser og rekruttere de fornødne medarbejdere, siger Kent Damsgaard.
Pensionsbranchen har masser af erfaring med ejendomsinvesteringer. 200 mia. kr. i ejendomme alene i Danmark. Ved at overlade denne del til pensionsselskaber vil Forsvaret kunne fokusere på det rent militære, og man vil få budgetsikkerhed og undgå rekrutteringsudfordringer.
Kontakter
Nicolai Schacke, F&P, 41 91 91 01
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Danskerne bekymrer sig i stigende grad om klimaskader1.11.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stadigt flere danskere vælger at tegne en udvidet vandskadeforsikring for at sikre sig mod indtrængende vand i boligen, viser ny opgørelse. Klimaforandringerne er rykket frem i danskernes bevidsthed, lyder det fra F&P.
Esbjerg blev hårdt ramt af skybrudsskader30.10.2025 06:15:00 CET | Pressemeddelelse
Gentagne skybrud har givet Esbjerg Kommune en plads på top ti over kommuner, med flest skybrudsskader i forhold til antal indbyggere. Det viser en opgørelse fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Guldborgsund øverst på top ti med flest skybrudsskader28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune topper listen over de danske kommuner, der i forhold til antal indbyggere har været hårdest ramt af skybrudsskader. Det viser den nyeste opgørelse fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Dragør og Tårnby står højt på listen over flest skybrudsskader28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De to hovedstadskommuner Dragør og Tårnby er nummer to og tre på top ti over danske kommuner med flest skybrudsskader i forhold til antal indbyggere. Det viser en ny opgørelse fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Flere kan nu samle deres pensioner25.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mange danskere har mere end én pensionsopsparing. Nogle bevidst - andre ikke. Men nu bliver det nemmere at samle sine pensioner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
