Tidligere verdensmester i badminton donerer masser af udstyr til Blå Kors

Hvis man altid har drømt om at eje en t-shirt, som er blevet båret under OL, eller en badmintonketcher, der er blevet spillet med i All England-finalen, har man nu chancen.
Blå Kors' genbrugsbutik i Rødovre har modtaget en masse badmintonudstyr fra Thomas Laybourn, der er tidligere professionel badmintonspiller og har spillet med ved de helt store turneringer i Danmark og udlandet.
I samarbejde med en række klubber på Sjælland har han indsamlet en masse badmintonudstyr, som han nu har valgt at donere til Blå Kors.
"Jeg har rejst verden rundt og oplevet, at der findes mennesker, der har brug for hjælp. Også i Danmark. Det har altid ligget mit hjerte nært, at kunne give noget tilbage og hjælpe andre. Jeg synes, det er et rigtig godt match, at kunne give tingene til Blå Kors, som også blandt andet hjælper børn og unge," siger Thomas Laybourn,
Overskud til at hjælpe andre
Thomas Laybourn dannede tidligere badmintonpar med Kamilla Rytter Juhl, som han vandt VM i mixed double med i 2009. I dag har han virksomheden Badminton Power, hvor han træner unge talenter i Hørsholm.
De mange ketchere, sportstasker og andet badmintonudstyr, som han har doneret, bliver sat til salg i Blå Kors' genbrugsbutik på Islev Torv i Rødovre lørdag den 5. december i forbindelse med et arrangement, hvor man også vil kunne byde på nogle helt særlige genstande. Blandt andet en t-shirt, som Thomas Laybourn har haft på under OL.
"Jeg synes, det er flot, når man tænker, hvordan overskudsvarer kan komme andre mennesker til gavn. At vi kan sælge tingene og skaffe midler til at hjælpe børn, unge og voksne i Danmark. Det er mit håb, at Thomas Laybourn og badmintontalenterne oplever, at de får en god oplevelse med at donere. At de føler de gør en forskel," siger Anders Christensen, som er chef for Blå Kors Genbrug.
Auktion og autografer
En af de frivillige i genbrugsbutikken i Rødovre, som var med til at tage imod de mange ketchere, sportstasker og andet badmintonudstyr¨, var Jonna Glifberg. Hun er spændt på, at skulle sælge tingene.
"Jeg glæder mig rigtig meget. Jeg synes, det er rigtig sjovt, at der kommer events i butikken, så folk kommer og køber noget og oplever, at her kan man også lave fællesskaber," siger Jonna Glifberg.
Udover at der bliver afholdt en auktion, vil Thomas Laybourn også selv være til stede i Blå Kors' genbrugsbutik i Rødovre lørdag den 5. december, hvor han vil skrive autografer.
Kontakter
Jytte JensenFunktions- og områdeleder i Blå Kors Genbrug
Tlf:30 93 91 10jyj@blaakors.dkAnette HelligsøJournalist
Tlf:31 37 38 16ahe@blaakors.dkBilleder



Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ny måling: Hver fjerde dansker siger nej til alkohol før 18 år30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny Voxmeter-måling viser, at 25 procent af danskerne mener, man først bør drikke alkohol som 18-årig. Det er et positivt tegn på, at flere ønsker at ændre alkoholkulturen, lyder det fra Blå Kors Danmarks generalsekretær.
Sommerlejre giver børn og unge et pusterum fra hverdagen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I løbet af sommeren deltager knap 200 børn og unge fra hele landet i Blå Kors Danmarks ferielejre. Lejrene skal give deltagerne oplevelser fyldt med tryghed, nærvær og nye venskaber.
Nyt tilbud til børn i Horsens16.6.2025 10:52:58 CEST | Pressemeddelelse
I Horsens kan børn i alderen 7 til 12 år, som har det svært, få et pusterum fra hverdagen i en nystartet gruppe af Stjernestunder. Den første udflugt er den 21. juni, og det er gratis at deltage.
Ny måling: Flertal vil hæve aldersgrænsen for alkohol2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tre ud af fem danskere er klar til at hæve aldersgrænsen for salg af alt alkohol til 18 år ifølge ny undersøgelse. Det kommer i en tid, hvor danske unge igen er blevet kåret som europamestre i druk.
Frivillige samlede 81.116 kr. ind til børn i misbrugsramte familier19.5.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Frivillige fra Barnets Blå Hus Vesthimmerland solgte kaffe og kage ved blomsterudstillingen “Naturens Stemme - Forfald” i Aars - og samlede 81.116 kr. ind til børn og unge, der vokser op i familier med alkohol- eller stofmisbrug.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum