Tidligere Deadline-chef bliver politisk direktør hos Lederne
30.3.2022 13:31:47 CEST | Lederne | Pressemeddelelse

Heidi Robdrup bliver fra 19. april politisk direktør hos Lederne efter at have stået i spidsen for DR Deadline gennem knap ti år.
Hos Lederne skal Heidi Robdrup lede afdelingen Politik & Presse. Det sker for at styrke Lederne yderligere som politisk aktør og øge kendskabet til organisationen.
- Jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med Heidi Robdrup, der kommer med en betydelig faglig ballast og ledelsesmæssig erfaring. Det er et brændende ønske hos mig, at vi med nye kræfter kan få styrket Lederne som en holdningsbaseret og samfundspolitisk aktør, og at kendskabet til Lederne bliver øget, siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Heidi Robdrup er uddannet journalist og har bl.a. ledet DR’s udlandsredaktion og har senest stået i spidsen for DR Deadlines redaktion i knap ti år.
- Det er en på alle måder meningsfuld opgave for mig at bidrage til at skabe mere bæredygtig ledelse og bane vejen for dem, der går forrest. Jeg glæder mig helt enormt til at møde nye kolleger og samarbejdspartnere og ikke mindst til at trække på de enorme faglige kompetencer, der har skabt et så dynamisk hus, som Lederne er i dag. Jeg tror på, at der kan skabes nye synergier mellem presse, public affairs og analyse, så vi i fællesskab kan stå endnu stærkere, siger 44-årige Heidi Robdrup.
Kontakter
Morten Bonde PedersenPressekonsulent
Tlf:2948 4086mpe@lederne.dkBilleder
Information om Lederne
Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Lederne og Tryg går sammen om at levere større medlemsfordele1.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere tryghed. Mere værdi. Ledernes medlemmer får nu adgang til en attraktiv forsikringsløsning hos Tryg med ekstra gode vilkår, dedikeret rådgivning og målrettede fordele.
Lederne: Godt at Danmark igen har en regering – nu skal tiden gives tilbage til ledere og virksomheder2.6.2026 16:00:41 CEST | Pressemeddelelse
Danmark har brug for politisk ledelse i en tid præget af geopolitisk uro, hårdere international konkurrence og store omstillinger. Derfor glæder Lederne sig over, at der nu er dannet en ny regering – og særligt over regeringens ambition om at kortlægge og reducere de administrative byrder for dansk erhvervsliv.
Fire ud af ti ledere overvejer nyt job – virksomheder skal konkurrere på mere end løn26.5.2026 10:18:11 CEST | Pressemeddelelse
Virksomheder risikerer at miste ledere, hvis samarbejdsklima og work-life-balance halter.
Jobfesten er et storbyfænomen18.5.2026 08:36:30 CEST | Pressemeddelelse
Jobfremgangen i Danmark er især koncentreret i og omkring de store byer, mens mange landkommuner halter bagefter. Det viser en ny analyse fra Lederne.
Ny rapport: God ledelse kan gøre kriser til en styrke13.5.2026 09:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Kriser er blevet et grundvilkår for dansk erhvervsliv. Ny rapport peger på syv steder, hvor man som leder kan overkomme usikkerhed og komme styrket ud af den.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

