Thomas Piketty i samtale med Rune Lykkeberg

Vi har alle hørt politikere tale om den danske velfærdsstat, hvor vi tager hånd om de svageste i samfundet. Men er det nu rigtigt? Hvordan fungerer samfundet i den vestlige verden, som i høj grad præges af kapitalismen?
Forsker i økonomisk ulighed
Den franske økonom Thomas Piketty fik sit internationale gennembrud med bogen ’Kapitalen i det 21. århundrede’ i 2013. Bogen er solgt i mere end 2,5 millioner eksemplarer på verdensplan. Opfølgeren ’Kapital og Ideologi’ udkom i marts og er en skarp kritik af nutidens politik og et dristigt bud på et nyt og mere fair økonomisk system.
Thomas Piketty fik allerede som 22-årig sin ph.d. i økonomi fra London School of Economics og gjorde derefter lynkarriere med adskillige hædersbevisninger og priser.
Livestreamet begivenhed
Du har nu mulighed for at opleve den internationalt anerkendte økonom i denne livestreaming direkte fra Dronningesalen i Den Sorte Diamant. Her vil journalist og chefredaktør Rune Lykkeberg interviewe Thomas Piketty. Der vil undervejs være mulighed for at stille spørgsmål via sms.
Arrangementet finder sted på Næstved Bibliotek onsdag den 11. november kl. 20.00-21.30. Bestil din gratis billet på www.naesbib.dk. Vi sørger for god afstand og håndsprit, så du kan trygt deltage i arrangementet.
Kontakter
Mads Dyhr-Rasmussen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4124, mail majra@naestved.dk
Lena Lund Olsen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4021, mail leols@naestved.dk
Billeder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Poesi og BonBon-Land24.5.2023 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 13. juni kl. 19.00-21.00 taler vi om poesi og BonBon-Land, når Næstved Bibliotek inviterer indenfor i Kim Richard Adler Mejdahls udstilling En! Gang! Til! på Rønnebæksholm.
Lyt og tal om digte22.5.2023 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 6. juni kl. 14.00-14.45 starter en række af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek, Lille scene.
Pigtråd og blomsterpistoler11.5.2023 12:35:18 CEST | Pressemeddelelse
Kom på en tidsrejse tilbage til 1960’ernes vildtvoksende musikalske landskab, når musiker og musikekspert Søren Koch holder koncertforedrag på Næstved Bibliotek. Det sker onsdag den 31. maj kl. 19.00-20.30.
Fællessang på Glumsø Bibliotek11.5.2023 11:28:59 CEST | Pressemeddelelse
Lørdag den 20. maj kl. 10.30-11.00 inviterer Glumsø Musikforening til hyggelig fællessang på Glumsø Bibliotek. Det er den første af tre lørdage, som er fordelt ud over maj og juni.
Dansk landbrugs fortid, nutid og fremtid9.5.2023 15:00:15 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kom vi frem til det landbrug, vi har i dag - og hvad bringer fremtiden? Det fortæller professor Niels Kærgård om ved et foredrag på Næstved Bibliotek torsdag den 22. maj kl. 19.00-21.00.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum