Thomas Piketty i samtale med Rune Lykkeberg

Vi har alle hørt politikere tale om den danske velfærdsstat, hvor vi tager hånd om de svageste i samfundet. Men er det nu rigtigt? Hvordan fungerer samfundet i den vestlige verden, som i høj grad præges af kapitalismen?
Forsker i økonomisk ulighed
Den franske økonom Thomas Piketty fik sit internationale gennembrud med bogen ’Kapitalen i det 21. århundrede’ i 2013. Bogen er solgt i mere end 2,5 millioner eksemplarer på verdensplan. Opfølgeren ’Kapital og Ideologi’ udkom i marts og er en skarp kritik af nutidens politik og et dristigt bud på et nyt og mere fair økonomisk system.
Thomas Piketty fik allerede som 22-årig sin ph.d. i økonomi fra London School of Economics og gjorde derefter lynkarriere med adskillige hædersbevisninger og priser.
Livestreamet begivenhed
Du har nu mulighed for at opleve den internationalt anerkendte økonom i denne livestreaming direkte fra Dronningesalen i Den Sorte Diamant. Her vil journalist og chefredaktør Rune Lykkeberg interviewe Thomas Piketty. Der vil undervejs være mulighed for at stille spørgsmål via sms.
Arrangementet finder sted på Næstved Bibliotek onsdag den 11. november kl. 20.00-21.30. Bestil din gratis billet på www.naesbib.dk. Vi sørger for god afstand og håndsprit, så du kan trygt deltage i arrangementet.
Kontakter
Mads Dyhr-Rasmussen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4124, mail majra@naestved.dk
Lena Lund Olsen, Næstved Bibliotek og Borgerservice, tlf. 5588 4021, mail leols@naestved.dk
Billeder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Byg en bro af klodser13.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I anledning af Verdens Vildeste Brobyggere, der afholdes i Næstved, kan børnene komme på biblioteket og bygge broer i LEGO. Det foregår mandag den 26. maj på Fuglebjerg og Korskilde Bibliotek og onsdag den 28. maj på Næstved Bibliotek.
Lad dig fascinere af broer på Næstved Bibliotek12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 27. maj kl. 16:30 til 18:00 varmer Næstved Bibliotek op til konkurrencen Verdens Vildeste Brobyggere med konceptet 'Broer & bobler'. Kom og lad dig smitte med, hvor fantastiske broer er.
Tryghed på papir - Sådan hjælper du dine kære7.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Hvordan kan du bedst hjælpe dine kære, hvis de har svært ved det digitale? Det kan du høre meget mere om, når Borgervejledningen inviterer til en informativ aften på Næstved Bibliotek tirsdag den 27. maj kl. 19.00-21.00.
Lille Tut på eventyr5.5.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er historier, sang og musik for de mindste børn, når teaterkoncerten ”Lille Tut på eventyr” gæster Næstved Bibliotek. Det sker lørdag den 24. maj kl. 11.00-12.00.
Foredrag om børns mistrivsel28.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag d. 14. maj kl. 19:00-20:30 på Næstved Bibliotek kan du få gode råd til at opdage, håndtere og forebygge mistrivsel hos dit barn, når psykolog og forfatter Ulla Dyrløv tager afsæt i sin nye bog ‘Spot mistrivsel – en guide til forældre.’
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum