Tandlægeforeningen om regeringsgrundlag: Vi bakker op om mindre bureaukrati og mere lighed i sundhed

Den nye regering, der består af Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne, som netop har præsenteret sit regeringsgrundlag, lægger op til store reformer på sundhedsområdet. Reformer der skal tage et opgør med dokumentation og bureaukrati i den offentlige sektor, og samtidig skal skabe mere lighed i sundhed – både geografisk og socialt.
Tandlægeforeningens formand Susanne Kleist ser et stort behov for en ny voksentandpleje og håber derfor, at reformerne også indbefatter tandlægeområdet:
”Fremtidens sundhedsvæsen står over for en række udfordringer, som kalder på mod og politisk handling. Vi skal have moderniseret voksentandplejen, så alle patienter får den hjælp, de har brug for, samtidig med at vi nedbringer dokumentationskrav og bureaukrati, der er en stor barriere,” fastslår Susanne Kleist.
Hun tilføjer, at Tandlægeforeningen gerne bidrager med forslag til, hvordan man kan skrue voksentandplejen bedre sammen.
Regeringen lægger også op til et bedre samspil mellem sygehuse og det nære sundhedsvæsen, hvilket Tandlægeforeningen bakker op om:
”Vi har efterhånden så meget viden om, at der er sammenhæng mellem mundens tilstand og det generelle helbred. Parodontitis kædes fx sammen med sygdomme som diabetes og hjertekarsygdomme, og den viden skal vi handle på, for det nytter ikke, at munden lever sit eget liv i sundhedsvæsenet. Hvis vi derimod tænker krop og mund sammen, kan det både kan give samfundsbesparelser og redde menneskeliv,” understreger Susanne Kleist.
Tandlægeforeningen ser frem til, at den nye sundhedsminister tiltræder torsdag.
Kontakter
Charlotte HolstKommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkGitte AlmerKommunikationschef
Tlf:61 33 86 46gan@tdl.dkBilleder
Information om Tandlægeforeningen
Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Overenskomstforhandlinger mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere er brudt sammen24.3.2023 13:40:33 CET | Pressemeddelelse
Forhandlingerne mellem Tandlægeforeningen og Danske Tandplejere om en ny overenskomstaftale for landets tandplejere er brudt sammen.
Syge patienter med tandproblemer lades i stikken12.3.2023 11:42:34 CET | Pressemeddelelse
Mange patienter får tandproblemer på grund af sygdom eller medicin, men kan ikke få tilskud til tandlægeregningen. Den nuværende tilskudsordning er utidssvarende og bør opdateres ud fra den viden, vi har i dag, lyder det fra Tandlægeforeningen.
OK23: Ny overenskomst med HK Privat sikrer mere fleksibilitet for klinikejere12.3.2023 10:40:28 CET | Pressemeddelelse
Forhandlingsdelegationen i Tandlægeforeningens klinikejerudvalg har netop landet en ny overenskomstaftale for klinikassistenter med HK Privat. Aftalen giver bl.a. klinikejerne markant øget fleksibilitet, understreger forhandlingsleder Signe Rasmussen.
Akutpakke: Flere udenlandske tandlæger skal afhjælpe udbredt tandlægemangel23.2.2023 11:22:46 CET | Pressemeddelelse
Den lange sagsbehandlingstid for udenlandske tandlæger, der søger om autorisation i Danmark, skal forkortes. Det har regeringen og Danske Regioner besluttet som led i akutpakken. Tandlægeforeningen håber, at det kan afhjælpe den udbredte mangel på tandlæger.
Tandlæge i Hedensted er ny formand for offentligt ansatte tandlæger9.1.2023 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tandlæge Stine Brems Mørcholdt er valgt til formandsposten for de offentligt ansatte tandlæger i Tandlægeforeningen. Her vil hun arbejde for, at den kommunale tandpleje bliver den bedst mulige tandpleje for patienterne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum