Tandlægeforeningen: Drop bureaukratiet og få mere lighed i sundhed
16.9.2022 12:08:03 CEST | Tandlægeforeningen | Pressemeddelelse
Hvis du er berettiget til at få et særligt tilskud til tandbehandling, fx fordi du modtager kontanthjælp eller har medicinkort, skal du som udgangspunkt kunne få tandbehandling op til 10.000 kroner årligt uden at skulle søge først. Det mener Tandlægeforeningen, som vurderer, at forslaget både kan være til gavn for patienter og samfund.
”Det er meningsløst, at patienter, tandlæger og sagsbehandlere skal bruge tid og ressourcer på ansøgninger og administration af tilskud til tandbehandling op til 10.000 kroner årligt. Tilskuddet skal automatisk tildeles, så behandlingen kan udføres hurtigt og uden unødvendigt bureaukrati,” siger Tandlægeforeningens formand Susanne Kleist.
I dag består voksentandplejen af et kludetæppe af tilskudsordninger – lige fra tilskud til personer, der modtager kontanthjælp til tilskud til patienter med sjældne sygdomme. Patienten skal ansøge om tilskud via tandlægen, og kommunen eller regionen tager stilling til ansøgningen.
Ifølge Susanne Kleist er der høje dokumentationskrav, ligesom samfundet bruger mange ressourcer på sagsbehandlingen. Derudover administreres tilskudsordningerne ikke ens. Der er fx store kommunale forskelle på, hvem der får tilskud til tandpleje på grund af stråleskader i tænder og mund som følge af kræftbehandling, og hvor lang tid sagsbehandlingen tager.
”Hvis der indføres en minimumsgrænse for, hvad der automatisk godkendes af tilskud til tandbehandling, vil det give patienterne en stor tryghed og fjerne uligheden, ligesom det vil forbedre deres tandsundhed, fordi de ikke skal vente med at tage imod tandbehandling, til deres ansøgning bliver godkendt,” forklarer Susanne Kleist og tilføjer:
”For meget dokumentation og kontrol stjæler ikke kun tid fra patienten og tandlægen - det kan også gå ud over patientsikkerheden og de offentlige sundhedsudgifter. Hvis der gøres op med bureaukratiet, kan der spares penge og frigøre mere tid til patienterne, hvilket også vil hjælpe på den aktuelle tandlægemangel.”
Tandlægeforeningen er ifølge Susanne Kleist i dialog med politikere på Christiansborg om forslaget.
Kontakter
Charlotte HolstKommunikationskonsulent
Tlf:26 82 18 24chh@tdl.dkGitte AlmerKommunikationschef
Tlf:61 33 86 46gan@tdl.dkInformation om Tandlægeforeningen
Følg pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tandlægeforeningen
Tandlæger til regeringen: Vask tavlen ren og skrot tandkontoen4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regerings løfte om foreløbig fire milliarder kroner til voksentandplejen frem mod 2030 er et historisk og tiltrængt løft. Men regeringen bør starte med at skrotte den såkaldte tandkonto, mener Tandlægeforeningen.
Tandlæger ser frem til historisk løft af danskernes tandsundhed2.6.2026 16:03:10 CEST | Pressemeddelelse
Den nye regerings løfter om at investere fire milliarder kroner frem mod 2030 i danskernes tandsund er en rigtig god nyhed, der kan være med til at rette op på den store ulighed på området. Og det er helt nødvendigt, mener Tandlægeforeningen.
Tandlæger: Tandkonto bør følges op med hjælp til de syge17.12.2025 06:18:23 CET | Pressemeddelelse
Den nye aftale om voksentandplejen er uambitiøs. Det er især problematisk, at den flytter penge fra syge til raske patienter, mener Tandlægeforeningen.
Rapport: Lavtlønnede får ikke dækket behov for tandpleje11.12.2025 07:21:51 CET | Pressemeddelelse
Lavtlønnede går kun til tandlæge halvt så mange gange som de højtlønnede, viser en ny rapport fra Kraka Economics. Det giver dem en markant større risiko for at udvikle alvorlige tandsygdomme, der ikke bliver behandlet.
Tandlæger: Tandkonto kan være en god ide, hvis den skrues rigtigt sammen7.12.2025 07:46:41 CET | Pressemeddelelse
Regeringens forslag om at give alle voksne danskere en tandkonto kan være et godt redskab til at få flere til at gå til tandlægen. Men det er vigtigt, at danskere med tandsygdom også fortsat kan få tilskud til behandling, mener Tandlægeforeningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
