Tæt nordisk samarbejde får krydstogtspassagerer hjem
Her til aften har et særfly med passagerne fra krydstogtskibet Costa Pacifica sat kurs mod København. Dermed er alle danskere fra krydstogtsskibene Costa Luminosa og Costa Pacifica i Italien nu enten hjemme eller på vej til Danmark. Det drejer sig om i alt 109 danskere.
Udenrigsminister Jeppe Kofod udtaler:
”Søndag aften kunne vi flyve samtlige danske og nordiske passagerer på krydstogtsskibet Costa Luminosa hjem med et dansk særfly. Her til aften har vi i et tæt og godt samarbejde med Norge kunnet flyve de danske passagerer fra Costa Pacifica fra Rom og på vej hjem med et norsk fly. Det er jeg selvsagt enormt glad for. Det viser styrken i det nordiske samarbejde. Og det er en helt konkret opfølgning på det håndslag vi nordiske udenrigsministre har givet om at hjælpe hinanden med at få vores rejsende borgere sikkert hjem.”
Det norske fly afgik fra Fiumicino-lufthavnen uden for Rom, mens det danske fly i går afgik fra lufthavnen i Genova. Begge flyvninger kom i stand gennem tæt samarbejde mellem de nordiske lande og ikke mindst med flyselskaberne DAT og Norwegian, der har udvist stor fleksibilitet og imødekommenhed.
”Der er gjort et meget stort stykke arbejde af Udenrigsministeriets Borgerservice og den danske ambassade i Rom for at få danskernes hjemtur til at lykkes. Der er blevet koordineret på rekordtid mellem de nordiske udenrigsministerier og ambassader, og jeg har selv været i tæt kontakt med den norske udenrigsminister igennem hele forløbet. Det er lige netop den slags samarbejde, vi skal have mere af. Der er brug for international solidaritet og samarbejde, så vi i fællesskab kan få borgere, der stadig måtte være strandet ude i verden, hjem igen”, udtaler udenrigsminister Jeppe Kofod.
Udenrigsministeriet har bedt de danske passagerer være opmærksomme på, hvordan de skal forholde sig for at minimere risikoen for at sprede smitte ved ankomsten til Danmark.
Det er kraftigt indskærpet over for alle danskere, der vender hjem fra en udlandsrejse, at de bør blive hjemme i 14 dage. Det er i den forbindelse også vigtigt at holde afstand i lufthavnen, ikke at hilse på familie og venner med kram og tæt kontakt, samt at vise hensyn, hvis man benytter offentlig transport for at komme hjem.
Kontakter
For yderligere presse: 
Udenrigsministeriets pressevagt, 
Tlf.: +45 61 97 92 47 
@: pressevagten@um.dk
Information om Udenrigsministeriet
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Danmark styrker samarbejdet med Kroatien ved åbning af nyt erhvervsprojekt29.10.2025 12:04:35 CET | Pressemeddelelse
Den 29. oktober rejser udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen til den kroatiske havneby Rijeka for at åbne Rijeka Gateway, der skal bidrage til at styrke EU's sikkerhed og forsyningskæder.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn28.10.2025 10:45:24 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde onsdag den 29. oktober 2025 kl. 12.00 Fra regeringen deltager statsministeren. Følgende emner er på dagsordenen: Afrapportering fra møde i Det Europæiske Råd den 23.-24. oktober 2025
Udenrigsministeren ledsager Kongeparret til statsbesøg i Letland28.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Under besøget forventes udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen også at mødes med repræsentanter fra den lettiske regering.
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers13.10.2025 11:50:04 CEST | Nyhed
Statement by the Nordic and Caribbean Community (CARICOM) Foreign Ministers on tackling climate change and implementing the Paris Agreement commitments.
Joint statement: Shadow Fleet Task Force11.10.2025 02:06:09 CEST | Nyhed
On October 8, 2025, Canada and Denmark convened a meeting of the Shadow Fleet Task Force.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
