Sylfiden bliver forlænget på Kgl Xtra

15.000 har allerede afspillet Nikolaj Hübbes anmelderroste iscenesættelse af en af verdens ældste balletter. Nu får endnu flere mulighed for at streame den smukke ballet, da Sylfiden bliver forlænget på Kgl Xtra.
Sylfiden var planlagt til at udløbe den 31. december 2020, men vi har helt eksklusivt fået mulighed for at forlænge spilleperioden, så endnu flere kan streame forestillingen, som Nikolaj Hübbe har kaldt en af hjørnestenene i Den Kongelige Ballet.
”Det er helt fantastisk, at vi har mulighed for at vise vores sublime scenekunst til endnu flere publikummer via Kgl Xtra. Sylfiden er en utrolig smuk fortælling, og jeg er meget glad for og stolt af denne opsætning,” har balletmester Nikolaj Hübbe udtalt.
Sylfiden havde premiere den 24. oktober på Gamle Scene og den 25. november på Kgl Xtra. Allerede inden premieren var billetterne revet væk af publikum og også anmelderne var begejstrede for forestillingen, og kvitterede med både fem- og sekstjernede anmeldelser.
Sylfiden kan fortsat streames helt gratis på Kgl Xtra. Se den HER.
Koreografi: Nikolaj Hübbe, efter August Bournonville
Musik: H. S. Løvenskjold
Scenografi og kostumer: Anja Vang Kragh
Scenografi og kostumer: Mia Stensgaard
Lysdesign: Åsa Frankenberg
Dirigent: David Levi
Sylfiden: Ida Praetorius
James: Jón Axel Fransson
Madge: Kizzy Matiakis
Effie: Stephanie Chen Gundorf
Gurn: Benjamin Buza
Den Kongelige Ballet
Det Kongelige Kapel
Nøgleord
Kontakter
Nathasja LauritsenPR og presseansvarlig, ballet
Tlf:+45 28 45 58 70nlau@kglteater.dkBilleder

Information om Det Kongelige Teater
Følg pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Det Kongelige Teater
Det Kongelige Teater og Aarhus Teater samarbejder om Danmarkspremiere på Broadway-hittet 'Dear Evan Hansen'18.12.2025 06:40:00 CET | Pressemeddelelse
Den prisvindende og hjertegribende musical 'Dear Evan Hansen', som har spillet med stor succes på bl.a. Broadway i New York og West End i London, kan for første gang opleves i Danmark til januar i Skuespilhuset og til april på Aarhus Teater.
Anmelderroste og stjernebesatte 'Indenfor murene' vender tilbage til Det Kongelige Teater11.12.2025 06:35:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilchef Morten Kirkskovs iscenesættelse af Henri Nathansens eviggyldige klassiker, Indenfor murene, kan fra den 14. januar igen opleves på Gamle Scene med bl.a. Jens Albinus, Bodil Jørgensen, Lars Brygmann, Stine Stengade og Emilie Kroyer Koppel.
Rigoletto – Verdis mørke mesterværk10.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Ondskab, privilegier, magtmisbrug og ansvar står i centrum i Sofia Jupithers iscenesættelse af Verdis populære opera.
Kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater hædret med kongelige dekorationer3.12.2025 12:26:44 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro overrakte teaterchef Kasper Holten i dag kongelige ridderordener og medaljer til kunstnere og medarbejdere på Det Kongelige Teater.
Iben Hjejle spiller en af Katrine Marie Guldagers vrede kvinder3.12.2025 06:50:00 CET | Pressemeddelelse
Oplev Iben Hjejle og Alexander Bryld Obaze i Katrine Marie Guldagers samfundsspiddende roman Endnu en dag i Guds skaberværk, som for første gang bliver iscenesat som teater. Forestillingen har premiere i Skuespilhuset den 11. december og tager til februar på Danmarksturné.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
