Stort fald i naturgasforbruget i første halvår af 2022
22.8.2022 14:01:55 CEST | Energistyrelsen | Pressemeddelelse
![Figur: Faktisk energiforbrug pr. kvartal i Danmark [PJ]](/data/images/00868/6093d4bb-d3f5-4373-ac9d-f1c2230e8812-w_720.gif)
Det faktiske energiforbrug steg i første halvår af 2022 med 1,7 pct. i forhold til samme periode året før. I samme periode steg forbruget af olie, vedvarende energi og kul med henholdsvis 19,4 pct., 3,7 pct. og 1,1 pct. mens forbruget af naturgas faldt med 29,3 pct.
Danmark havde en nettoimport af el i første halvår af 2022 på ca. 1 PJ, mens der var nettoimport af el på 8,4 PJ i samme periode sidste år. Når der korrigeres for brændselsforbrug ved udenrigshandel med elektricitet, var energiforbruget 0,9 pct. lavere i de første seks måneder af 2022 i forhold til samme periode året før.
Større produktion af vindkraft og solenergi
Produktionen af strøm fra de danske vindmøller var 28,5 pct. højere i første halvår af 2022 sammenlignet med året før på grund af bedre vindforhold. Det betød, at vindkraftens andel af elforsyningen steg fra 41 pct. til 52 pct. Stigningen i vindkraftproduktionen bidrager til et fald i det samlede energiforbrug, da vindkraftanlæg producerer strøm uden tab af brugbar energi, mens el produceret på termiske kraftværker (med biomasse, kul, gas og olie) også afstedkommer et konverteringstab.
Samtidig var elproduktionen fra solceller 63,9 pct. højere end i den tilsvarende periode i 2021 på grund af signifikant flere solskinstimer og idriftsættelse af nye solcelleanlæg.
Øvrige resultater:
- Kulforbruget steg i de centrale kraftvarmeværker med 2,7 pct.
- Forbruget af jetbrændstof steg med 142,4 pct. i første halvår 2022 i forhold til samme periode sidste år, men er fortsat på et lavere niveau end før COVID-19-pandeminen.
- Forbruget af gas-dieselolie og benzin er steget med henholdsvis 14,8 pct. og 16,2 pct.
- Produktionen af strøm fra solceller var 63,9 pct. højere. Dette kan tilskrives ca. 17 pct. flere soltimer og flere solcelleanlæg i drift.
- Den samlede produktion af primær energi steg med 4,6 pct. i forhold til samme periode sidste år. Produktionen af vedvarende energi og råolie steg med hhv. 7,8 pct. og 4,0 pct.
Læs yderligere beskrivelse af resultaterne i energistatistikken for første halvår 2022
Kilde: Månedlig energistatistik
Kontakt:
Vibeke Kjærbye, Energistyrelsen, +45 33 92 67 08, vkj@ens.dk
Kontakter
Ture Falbe-HansenPressechef
Tlf:+45 25 13 78 46tfh@ens.dkBilleder
![Figur: Faktisk energiforbrug pr. kvartal i Danmark [PJ]](/data/images/00868/6093d4bb-d3f5-4373-ac9d-f1c2230e8812-w_240.gif)
Links
Information om Energistyrelsen
I Energistyrelsen gør vi en forskel hver dag. I Danmark og i lande verden over. Vores vision om at opnå et klimaneutralt samfund i vækst og balance er den største opgave, vi skal være med til at løse. Vi ved, at vi skal tænke ambitiøst, og vi ved, at vi skal tænke nyt. Vores mål er en klog, grøn omstilling, hvor Danmark går foran, og danske erfaringer anvendes globalt. Hvor grønne løsninger, sikker og effektiv forsyning og økonomi tænkes sammen.
Følg pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energistyrelsen
Danske hjem brugte mindre energi i 20257.10.2026 07:04:50 CEST | Pressemeddelelse
Energiforbruget i de danske hjem faldt med 2,1 procent sidste år. Især forbruget af olie, gas, brænde og træpiller gik tilbage, mens varmepumper bidrog med mere varme. Det viser Energistyrelsens årlige energistatistik for 2025.
Behov for yderligere skærpet fokus på sikkerhed: Energistyrelsen opfordrer energivirksomhederne i Danmark til at skærpe fokus på sikkerheden endnu mere24.9.2026 13:11:37 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen opfordrer alle energivirksomheder i Danmark til at skærpe deres opmærksomhed på sikkerheden endnu mere efter ny trusselsvurdering fra Forsvarets Efterretningstjeneste. Det betyder bl.a. øget fokus på beredskabsplaner, gennemførelse af øvelser samt generel opmærksomhed på forhold, der afviger fra normalbilledet.
Erhvervspuljen tilføres 65 mio. kr.18.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Energistyrelsen tilfører yderligere 65 mio. kr. ekstra til Erhvervspuljen, der støtter virksomheders omstilling væk fra fossile brændsler.
Danmark får to nye havvindmølleparker4.8.2026 09:16:42 CEST | Pressemeddelelse
Vattenfall Vindkraft A/S har med to datterselskaber vundet kontrakterne om opførelse af to havvindmølleparker i Nordsøen og Kattegat. Senest i 2032 skal havvindmølleparkerne være færdigopført og vil kunne levere strøm svarende til elforbruget i mindst 1,8 millioner danske og europæiske husstande.
Varmepumpepuljen åbner igen: 200 mio. kr. skal hjælpe flere væk fra olie og gas2.7.2026 09:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu åbner Energistyrelsens Varmepumpepulje igen med 200 mio. kr. i ekstra midler. Puljen skal hjælpe endnu flere boligejere med at skifte olie- og gasfyr ud med en varmepumpe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
