Stigende trafik bidrager til godt årsresultat

På Storebæltsbroen lå trafikken 10,9 pct. højere end i 2020, men fortsat 6,3 pct. under 2019. Lastbiltrafikken har under hele pandemien ligget på et højt niveau og steg i 2021 med 9,4 pct. i forhold til 2020. Samlet passerede 12,4 mio. køretøjer forbindelsen, svarende til en døgntrafik på 34.072 køretøjer.
Udsvingene i personbiltrafikken afspejlede i løbet af året graden af restriktioner. Under nedlukningen i årets første måneder faldt den til mere end 30 pct. under niveauet for 2019, mens sommerens trafik bød på månedsrekorder i både juli og august. Sensommeren var igen præget af meget trafik i weekenderne.
Indtægterne fra vejtrafikken over Storebælt var på 2.932 mio. kr. og steg med 13,7 pct. i forhold til 2020.
På Øresundsbron steg den samlede trafik med 4,8 pct. i forhold til 2020, men set i forhold til 2019 er trafikken faldet med 35,7 pct. I alt passerede knap 4,8 mio. køretøjer forbindelsen. Året startede og sluttede med skærpede indrejseregler, hvilket blev afspejlet i trafiktallene. Personbiltrafikken faldt med 39,2 pct., mens lastbiltrafikken steg med 7,5 pct. I resultatopgørelsen er indregnet 50 pct. af resultatet i Øresundsbro Konsortiet I/S svarende til en indtægt på 584 mio. kr. Omsætningen fra vejtrafikken steg med 47 mio. kr.
- Trafikken har i årets løb på både Storebæltsbroen og Øresundsbron været ramt af restriktioner som følge af corona, hvilket har påvirket indtægterne. Mens personbiltrafikken blev hårdt ramt, var lastbiltrafikken i flere perioder over 2019-niveau, og var med til at sikre os et tilfredsstillende resultat for året. Vi kan derfor både betale udbytte til staten på knap 1,3 mia. kr. og afdrage næsten 0,8 mia. kr. på gælden i A/S Storebælt, siger Sund & Bælts adm. direktør Mikkel Hemmingsen.
Jernbanevederlagene i A/S Øresund og A/S Storebælt er i alt faldet med 11 mio. kr. Det skyldes primært en planlagt nedregulering af vederlaget til A/S Øresund.
Koncernens renteudgifter var 237 mio. kr. højere end i 2020 og udgjorde 567 mio. kr. Resultatet før dagsværdiregulering og skat inkl. andel fra Øresundsbro Konsortiet blev for året et overskud på 1.904 mio. kr., hvilket er 91 mio. kr. højere end i 2020.
Værdireguleringer inkl. andel fra Øresundsbro Konsortiet var en indtægt på 802 mio. kr. mod en udgift i 2020 på 1.853 mio. kr. og påvirker årets resultat efter skat positivt med 2.071 mio. kr. Resultatet efter skat blev et overskud på 2.055 mio. kr. mod et underskud på 123 mio. kr. i 2020.
For A/S Storebælt betyder årets resultat, at selskabet afdrager 785 mio. kr. på den rentebærende nettogæld, som ved udgangen af 2021 er 17,6 mia. kr. Tilbagebetalingstiden er øget med 2 år til 36 år. Gælden ventes at være tilbagebetalt i 2034.
Sund & Bælt Holding A/S udloddede et ekstraordinært udbytte til staten på 1.378 mio. kr. i 2021 på baggrund af udbytteudlodning fra A/S Storebælt. Efter udlodning af forventet ekstraordinært udbytte i 2022 på 1.265 mio. kr., vil Sund & Bælt have udloddet samlet 11.086 mio. kr. til staten med 10.200 mio. kr. til den politiske aftale om En grøn transportpolitik og ca. 886 mio. kr. til medfinansiering af udvidelsen af dele af den fynske motorvej. Der udestår en udbytteforpligtigelse til staten på 9.798 mio. kr. i 2022-priser inklusive medfinansiering af Infrastrukturplan 2035.
Forventningerne til resultatet for 2022 er et overskud før dagsværdiregulering og skat mellem 1,8-2,1 mia. kr. Budgettet indeholder en forventning om, at trafikken vender tilbage til normalen fra tiden før covid-19, men det er forbundet med usikkerhed. Herudover kan øgede finansieringsomkostninger i forbindelse med inflation påvirke årets resultat.
Læs hele årsrapporten her
Resultat for Sund & Bælt koncernen*
Mio. kr. |
2021 |
2020 |
Nettoomsætning, vej (Storebælt) |
2.932 |
2.578 |
Nettoomsætning, jernbane (Storebælt og Øresund landanlæg) |
304 |
315 |
Nettoomsætning øvrige |
75 |
76 |
Nettoomsætning i alt |
3.311 |
2.969 |
Omkostninger ekskl. Afskrivninger |
-501 |
-481 |
Afskrivninger |
-779 |
-811 |
Resultat af primær drift (EBIT) |
2.031 |
1.740 |
Finansielle poster ekskl. Værdiregulering |
-565 |
-330 |
Resultat før værdiregulering |
1.466 |
1.410 |
Værdiregulering **) |
656 |
-1.674 |
Resultat før andel fra Øresundsbro Konsortiet |
2.122 |
-264 |
Øresundsbro Konsortiets resultatandel ***) |
584 |
223 |
Resultat før skat |
2706 |
-41 |
Skat |
-653 |
-82 |
Resultat efter skat |
2.055 |
-123 |
*Sund & Bælt koncernens regnskab inkluderer resultaterne for de 100 pct. ejede datterselskaber A/S Storebælt, A/S Øresund, A/S Femern Landanlæg, Femern A/S, Sund & Bælt Partner A/S, Brobizz A/S og BroBizz Operatør A/S samt for den danske halvdel af Øresundsbro Konsortiet I/S, der står for driften af Øresundsbron.
**) Dagsværdiregulering er et regnskabsprincip, hvor man ved regnskabsaflæggelsen fastsætter ændringer i værdien af de finansielle aktiver og passiver til deres markedsværdi. Dvs. den værdi, de på det givne tidspunkt har i markedet, hvis de skulle handles. Dagsværdireguleringen har ikke nogen effekt på virksomhedens evne til at tilbagebetale sin gæld.
***) I resultatandelen fra Øresundsbro Konsortiet I/S indgår i 2021 en indtægt på 146 mio. kr. vedr. værdireguleringer. Resultatet før værdireguleringer i Øresundsbro Konsortiet I/S udgør et overskud på 438 mio. kr. Samlet set udgør resultatet før værdireguleringer og skat for koncernen inkl. Øresundsbro Konsortiet I/S et overskud på 1.904 mio. kr.
Antal køretøjer |
I alt pr. år (mio.) |
Døgntrafik |
Stigning |
Døgntrafik |
Stigning |
|||
2021 |
2020 |
2019 |
2021 |
2020 |
2019 |
|||
Storebælt |
|
|
|
|
|
|
|
|
Øresund |
|
|
|
|
|
|
|
|
Nøgleord
Kontakter
Lene Gebauer ThomsenKommunikationschef
Tlf:+4521704450lgt@sbf.dkBilleder
Information om Sund & Bælt
Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Øresundsmotorvejen genåbnet for trafik18.9.2025 13:34:23 CEST | Pressemeddelelse
Vi har nu stoppet vandindtrængningen, så der ikke længere kommer vand ind på vejbanen. Vores undersøgelser viser, at det nu er sikkert at åbne Øresundsmotorvejen delvist for trafik igen. Vores eksperter har kun konstateret mindre skader i det venstre spor mod midterrabatten. Vi åbner med reduceret hastighed på 50 km/t og lader trafikken passere i det højre spor og nødsporet udenom det sted, hvor vejen er beskadiget. Vi holder nøje øje med udviklingen de næste 24 timer. De mindre skader vil blive udbedret i nattetimerne i den kommende periode af hensyn til at generere trafikken mindst muligt.
Udfordringer i Femern Bælt-projektet17.9.2025 13:30:09 CEST | Pressemeddelelse
Færdiggørelsen af et specialfartøj til nedsænkning af tunnelelementer er så forsinket, at det bliver vanskeligt at nå målet om at åbne Femern Bælt-forbindelsen i 2029.
Byggebranchen skal kunne inspirere fremtidens lærlinge10.9.2025 08:44:25 CEST | Pressemeddelelse
Vi skal tænke mere ud af boksen, hvis de unge skal få øjnene op for en fremtid inden for byggefagene. Det er opfordringen fra Sund & Bælt, når det officielle europamesterskab for unge faglærte på EuroSkills 2025 åbner i Herning den 10.-13. september.
Nu overdækkes indgangen til Femern Bælt-tunnelen8.9.2025 14:31:34 CEST | Pressemeddelelse
Den første del af Femern Bælt-tunnelen på land ved Rødbyhavn bliver nu dækket af jord. Dermed er indgangen på dansk side til den 18 kilometer lange sænketunnel til Tyskland næsten færdig.
Trafikken stiger fortsat på broerne4.9.2025 14:47:12 CEST | Pressemeddelelse
Trafikken steg i årets første halvdel på både Storebæltsbroen og Øresundsbron, og sommeren har budt på flere trafikrekorder. Sund & Bælts resultat blev før værdireguleringer 150 mio. kr. højere end sidste år trods faldende omsætning fra Storebæltsbroens vejtrafik. På Storebæltsbroen steg den gennemsnitlige døgntrafik med 3,9 pct. for personbiler, mens lastbiltrafikken steg med 0,4 pct. Vejtrafikken er samlet set steget med 3,4 pct. i forhold til samme periode i 2024. Indtægterne fra vejforbindelsen var på 1.527 mio. kr., hvilket er et fald på 1,0 pct. i forhold til samme periode sidste år. Det skyldes primært regeringens beslutning om at nedsætte listeprisen for personbiler pr. 1. januar 2025 med ca. 17 pct. som følge af et Eurovignet-direktiv. På Øresundsbron steg den gennemsnitlige døgntrafik i perioden samlet med 6,6 pct. i forhold til 2024. Personbiltrafikken steg med 7,0 pct., mens lastbiltrafikken steg med 3,3 pct. Indtægterne fra vejtrafikken var på 838 mio. kr. og steg med 6,9
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum