Statsministeren i Esbjerg: Jurauddannelsen er godkendt

Uddannelsen er af afgørende betydning for det lokale erhvervsliv, store advokatvirksomheder, de mange offentlige styrelser og kommuner i både Esbjerg og resten af Sydvestjylland.
"Jeg er superglad for, at det nu er lykkes at få jurauddannelsen til Esbjerg. Det har taget mange år, og uden en meget ihærdig og vedholdende indsat fra byrådet og de lokale folketingsmedlemmer samt en meget stærk opbakning fra SDU, kommunens virksomheder og Education Esbjerg var det aldrig blevet til virkelighed,” udtaler Jesper Frost Rasmussen.
Også Lone Saaby, ny direktør i Education Esbjerg, er begejstret for den brede lokale opbakning og særligt samarbejdet med SDU. Hun glæder sig nu til, i fællesskab med SDU, at arbejde på, at den nye jurauddannelse i Esbjerg bliver attraktiv at søge til for kommende studerende fra hele landet.
”Nu går vi ind i næste fase, hvor vi skal give jurauddannelsen et løft og forankre den lokalt – så den er tilpasset virksomhedernes behov, både private og offentlige. Der er allerede nedsat en gruppe af dedikerede lokale virksomheder og repræsentanter fra offentlige arbejdsgivere, der arbejder tæt sammen med universitetet for at sikre, at de nye studerende får en unik uddannelse af høj faglig kvalitet, siger Lone Saaby og fortsætter:
"De nye studerende får tæt kontakt og mentorer fra lokale virksomheder allerede fra starten af uddannelsen. I løbet af uddannelsen intensiveres parløbet, så de studerendes personlige og faglige udvikling bliver helt unik. Det er det helt særlige Esbjerg uddannelseskoncept, der vil blive tilført uddannelsen."
Flere på vej
Det er ikke kun jurauddannelsen, der kommer til Esbjerg – også diplomuddannelsen i SKAT kommer til byen og kan byde studerende velkommen på UC SYD. Det er endnu et vigtigt skridt for Esbjerg da Skattestyrelsen i 2021 udsendte en meddelelse om, at de over de kommende 3 år skal ansætte 3.000 nye medarbejdere på landsplan. Etablering af nye skattecentre - herunder et i Esbjerg - og naturlig afgang er årsagen.
”Det er vigtigt, at diplomuddannelsen i Skat nu er godkendt til udbud i Esbjerg for at sikre, at Skattestyrelsens afdelinger i Ribe og Esbjerg har adgang til kvalificeret arbejdskraft. De nye skattemedarbejdere skal hurtigt opkvalificeres til specialister indenfor netop de skatteområder, de arbejder med her. Kvalificerede medarbejdere til Skat er vigtigt for alle os, der som borgere og virksomheder er i kontakt med Skat”, siger Lone Saaby.
Det er desuden vigtigt, at der allerede nu er en tæt dialog med de lokale uddannelsesinstitutioner om at åbne endnu flere uddannelser i Esbjerg.
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, borgmester, mobil: 27 24 18 00, mail: jesra@esbjerg.dk
Lone Saaby, direktør Education Esbjerg: mobil: 41 26 17 48
Billeder





Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Klar til The Tall Ships Races: Frivillige går ombord i sommerens maritime folkefest9.7.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere end 300 frivillige er klar til at tørne ind i The Tall Ships Races, når nogle af verdens største sejlskibe i august lægger til kaj i Esbjerg Havn. De mange frivillige er uundværlige for det kæmpestore arrangement, og de løser et hav af opgaver.
Lyskunstner er nu valgt til at sætte lys på Ribe Domkirke9.7.2025 09:10:39 CEST | Pressemeddelelse
Ribe Domkirke skal have ny, udendørs belysning. Lysdesigneren Iben Winther Orton fra designkollektivet Lightscapes er nu valgt til at udføre den krævende opgave, som skal være med til at understrege den unikke arkitektur på Danmarks og Nordens ældste Domkirke.
Esbjerg Festuge samlede over 35.000 gæster7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 blev en sand folkefest! Tællinger fra bl.a. Torvet og dronefotos viser, at mere end 35.000 mennesker lagde vejen forbi de mange koncerter, events og oplevelser rundt i hele byen.
Guider hjælper bilister med tryg parkering i Esbjerg4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Sommerens gæster i Esbjerg midtby får ekstra hjælp til parkering, når Esbjerg Kommune i juli og august sætter ind med parkeringsguider til at vejlede bilisterne og sikre en god oplevelse i byen.
Hjælp os med at gøre Esbjerg Festuge endnu bedre2.7.2025 09:42:45 CEST | Pressemeddelelse
Esbjerg Festuge 2025 er netop afsluttet efter ni festlige og farverige dage, der har været med til at løfte fællesskabet i hele byen – og vi vil gerne høre din mening!
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum