STARK skriver under på diversitets-løfte

Kvinder udgør mere end halvdelen af Danmarks befolkning – men blot en tredjedel af de ansatte i den private sektor. Og jo højere man kommer op i virksomhedernes ledelseslag, desto lavere bliver andelen af kvinder.
Det danske arbejdsmarked har med andre ord en skæv kønsfordeling, der betyder, at vi ikke får udnyttet Danmarks talentpulje fuldt ud. Den skævhed vil Dansk Industri rette op på med initiativet The Gender Diversity Pledge, der forpligtiger danske virksomheder til at arbejde for at opnå en mere ligelig kønsfordeling på alle niveauer fra elevpladser til bestyrelsesposter. Blandt underskriverne af løftet er byggecenterkæden STARK, der er Danmarks største distributør af materialer til byggeriet og beskæftiger næsten 2.500 medarbejdere.
”Alle undersøgelser viser, at diversitet og forskellighed i virksomhederne giver bedre arbejdsmiljø og resultater. Diversitet er simpelthen godt for forretningen, så det kan næsten kun gå for langsomt med at skabe en mere ligelig fordeling mellem kønnene. Det gælder ikke mindst i vores egen byggebranche, hvor blot 10 procent af arbejdsstyrken og endnu færre i ledelseslagene er kvinder. Her er virkelig brug for forandring, så derfor skriver vi under, siger adm. direktør i STARK Danmark Britta Korre Stenholt.
Gender Diversity Pledge er baseret på 16 principper, der hjælper virksomheder til at opnå en mere ligelig kønsfordeling. Ambitionen er at gøre Danmark til verdens bedste land at leve og drive virksomhed i. Konkret er målet at opnå en 60/40 kønsfordeling i 2030. Ikke gennem tvang, men med respekt for de forskellige vilkår, der er for forskellige brancher og virksomheder. Derfor skal underskriverne arbejde med deres egne måltal, der afspejler disse vilkår. Det afgørende er ikke at nå den optimale 60/40 kønsfordeling, men at virksomheden bevæger sig i den rigtige retning.
Kræver langt sejt træk
”At løftet tager udgangspunkt i den enkelte virksomheds virkelighed, er noget af det særligt gode ved det her initiativ. I vores branche er andelen af kvinder meget lav, og det kræver et langt sejt træk at opnå mere diversitet. Men nu har vi forpligtiget os til at arbejde hen imod en mere balanceret kønsfordeling og fået nogle gode værktøjer til det. Ved at skrive under på løftet, forpligtiger vi os til at skabe de nødvendige forandringer,” forklarer Britta Korre Stenholt.
STARK er allerede i gang med flere initiativer for at øge diversiteten, som også DI anbefaler. Det gælder for eksempel at skrive jobopslag på en måde, der ikke kun henvender sig til ét køn, at sikre kvindelige kandidater i alle rekrutteringer – også til lederposter, og at nedbryde ubevidste fordomme blandt virksomhedens ledere. Derudover er STARK medinitiativtager til Byggeriets Diversitetsdag, deltager i ambassadørkorpset for diversitet i byggeriet i Foreningen for Byggeriets Samfundsansvar og er styregruppemedlem i Boss Ladies, et projekt som arbejder for at stimulere piger og unge kvinders interesse for at søge bygge-, anlægs- og installationsbrancherne.
”Vi ønsker altid at ansætte den bedste kandidat i et job uanset køn, og kommer ikke til at lade kønnet bestemme vores rekruttering. Men vi kan gøre os mere umage med at lede efter de gode kandidater af begge køn. At sikre lige muligheder for alle uanset køn, alder, etnicitet, seksuel orientering, kulturel baggrund osv. er en god og nødvendig udvikling, der afspejler den verden, som vi lever og handler i. Så vi skal bare i gang med arbejdet, også fordi vi tror, at frivillige initiativer som The Gender Diversity Pledge er en bedre løsning end en politisk regulering af området,” siger Britta Korre Stenholt.
Læs mere om DI’s Gender Diversity Pledge og de 16 principper her: https://www.danskindustri.dk/gdp/#anker
Kontakter
For yderligere oplysninger, kontakt kommunikationschef Jens Velling, jevel@stark.dk, mob. 2840 9998.
Billeder
Information om STARK
STARK er Danmarks største forhandler og distributør af byggematerialer med 83 forretninger i Danmark og Grønland. STARK tilbyder en lang række services til både entreprenører og professionelle håndværkere. Virksomheden beskæftiger ca. 2.500 medarbejdere og er en del af STARK Group, der er en førende leverandør af byggematerialer, service og rådgivning i Nordeuropa.
Følg pressemeddelelser fra STARK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra STARK
STARK vinder Årets Læreplads30.10.2025 08:36:50 CET | Pressemeddelelse
STARK har netop vundet titlen som Årets Læreplads 2025 inden for handelsuddannelsen, en markant anerkendelse af virksomhedens dedikerede indsats for at skabe trygge og udviklende rammer for lærlinge og trainees. Prisen blev overrakt ved en reception, hvor både medarbejdere, kunder og branchefolk var samlet for at fejre STARKs engagement i unge talenter.
STARK lancerer ny tilbudsfeature i KlimaLog: Træf kloge materialevalg tidligt i byggeprocessen29.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
De nye klimakrav i byggeriet stiller skarpe krav til dokumentation af CO₂-aftryk. STARK gør det lettere med en opgraderet KlimaLog – et digitalt værktøj, der giver håndværkere og rådgivere overblik over klimaaftryk og alternativer allerede i tilbudsfasen.
Hvor skal jeg starte, når jeg skal dokumentere min CO₂-udledning? Stor spørgelyst og konkrete svar på klimamøde for byggebranchen i Industriens Hus22.10.2025 08:57:47 CEST | Pressemeddelelse
Klimakravene rykker tættere på byggepladsen, og behovet for viden og værktøjer vokser. Et stort branchemøde i Industriens Hus i København satte fokus på løsninger og fælles ansvar.
DBU og STARK udvider partnerskab: Nu med opbakning til både Kvinde- og Herrelandsholdet8.10.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
STARK forlænger sit mangeårige partnerskab med DBU og udvider det samtidig til også at omfatte Kvindelandsholdet. Med det nye samarbejde styrker STARK sin opbakning til dansk fodbold og til fællesskaber, der samler mennesker på tværs af forskelligheder.
Juniormesterlære gav David troen på fremtiden30.9.2025 11:34:50 CEST | Pressemeddelelse
Da børne- og undervisningsminister Mattias Tesfaye besøgte STARK Glostrup, var det med fokus på juniormesterlære og unges vej til erhvervsuddannelser. Her mødte han David Kestey – en 9.-klasseelev, der har fundet motivation og retning i STARKs hverdag. For STARK er juniormesterlære ikke kun samfundsansvar, men også en vigtig rekrutteringskanal og investering i fremtidens medarbejdere.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




