Sprogindsatsen starter i vuggestuen i Furesø
20.8.2020 15:56:16 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse

Forskning viser, at et barns sprog som toårig har betydning for barnets læsefærdigheder i 6. klasse. Samtidig peger Furesø Kommunes tilsyn fra 2019/2020 på, at hvis man vil styrke børnenes sprog og kommunikation, skal der sættes ind i vuggestuen. Det er en del af Furesøs 2030-mål at gå foran for at sikre det gode børneliv, og styrkelsen af sprogindsatsen vil komme alle børn til gavn og være med til at mindske negativ social arv.
Sprogarbejdet i Furesøs dagtilbud foregår hver dag, hvor dagtilbuddenes pædagogiske medarbejdere støtter børnene i deres udvikling af sprog og kommunikation. Sprogvurderingen sker i vuggestuemiljøet og er ikke en ”test”. Den hjælper både voksne i dagtilbuddet og forældre med, hvor de kan støtte deres barn i barnets udvikling. Jo før den ligger, jo tidligere kan man støtte der, hvor der er behov.
”Sproget er nøglen til at kunne give udtryk for sine ønsker og behov. I dag ved vi, at nogle børn med sproglige udfordringer ikke bliver hjulpet, fordi de er gode til at kompensere for et ikke alderssvarende sprog på anden vis. Nu sætter vi ind med en tidligere sammenhængende indsats, som alle børn vil få glæde af. Samtidig anvender vi en metode, hvor pædagogerne vil bruge mindre tid på registrering end den nuværende, hvor kun halvdelen af de 3-årige sprogvurderes”, siger Bettina Ugelvig Møller (A), formand for Udvalg for dagtilbud og familier
Udvalg for dagtilbud og familier har derfor besluttet at rykke sprogvurderingen i Furesø fra 3 år til 2 år. Og alle børn skal sprogvurderes i stedet for halvdelen. Også toårige, der passes hjemme, vil blive vurderet, hvilket vil være afgørende for at sætte ind med støtte til den lille gruppe sprogsvage børn, der passes hjemme.
Leg og læring kobles sammen
Furesø Kommune vil benytte den forskningsbaserede faglige metode Sprogtrappen til arbejdet med børns sproglige udvikling. Sprogtrappen kobler børns sprogudvikling til deres legeudvikling, deres relationer og socialt samspil og deres kognitive evner. Det vil dermed ske i et samspil med børnene og i deres daglige kontekst.
Forældre orienteres altid inden en sprogvurdering og altid om resultatet. Planlægges der særlige indsatser med afsæt i sprogvurderingen, inddrages forældre i en dialog, hvor de vejledes i, hvordan de også kan være med til at understøtte deres barns sproglige udvikling.
Mindre tid på registrering
Metoden, der knytter sig meget til hverdagens leg og relationer, betyder, at pædagogerne vil bruge mindre tid på registrering end den nuværende metode, hvor kun halvdelen af de 3-årige sprogvurderes. Pædagoger i Furesø vil få et kompetenceløft i forhold til den nye metode og til arbejdet med sprog og kommunikation generelt i vuggestuer og børnehaver. Både sprogvurderingen og kompetenceløftet sker inden for det nuværende budget.
Kontakter
Bettina Ugelvig Møller, formand for Udvalg for dagtilbud og familier, tlf. 7216 5909
Anna Fosdal, dagtilbudschef i Furesø Kommune, tlf. 7216 5838.
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Mie Carstensen bliver ny centerchef i Furesø Kommune30.9.2026 15:00:40 CEST | Pressemeddelelse
Et enigt ansættelsesudvalg har valgt Mie Carstensen som ny centerchef for Center for Beskæftigelse, Forebyggelse og Sociale Indsatser. Hun kommer med mere end 20 års erfaring fra velfærdsområdet og har været leder i både Københavns Kommune og Region Hovedstaden.
Fællesskaber tog imod under byvandring i Farum Midtpunkt25.9.2026 14:36:37 CEST | Pressemeddelelse
Ildsjæle og fællesskaber i Farum Midtpunkt åbnede dørene under byvandring i kulturugen Lun på Kultur. Furesø Museer stod for arrangementet, og interesserede var mødt talstærkt op.
Furesø-elever i top: Nummer 2 i læsning på landsplan24.9.2026 13:10:21 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommunes elever leverede et flot resultat i læsning ved folkeskolens afgangsprøve i sommer. Kommunen placerer sig som nummer 2 ud af landets 98 kommuner på baggrund af folkeskoleelevernes resultater i læseprøven.
Lun på Kultur åbner dørene for et væld af oplevelser17.9.2026 13:12:57 CEST | Pressemeddelelse
Der er lagt op til fælles oplevelser, spændende arrangementer og møder på tværs, når kulturugen Lun på Kultur starter på mandag 21. september. Temaet er ensomhed, og alle kan være med.
Varm op til Lun på Kultur med en sang15.9.2026 10:21:54 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 21. september skydes kulturugen Lun på Kultur i gang med et oplæg om sundhedssang i Farum Kulturhus kl. 16.30. Programchef Lasse Skovgaard fra Sangens Hus fortæller, hvorfor det er sundt at synge, og undervejs er der sangøvelser, så man kan mærke det. Foredraget indledes med en åbningstale ved Mehmet Anik, formand for Kultur, Fritid og Idræt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

