Sprogindsatsen starter i vuggestuen i Furesø
20.8.2020 15:56:16 CEST | Furesø Kommune | Pressemeddelelse

Forskning viser, at et barns sprog som toårig har betydning for barnets læsefærdigheder i 6. klasse. Samtidig peger Furesø Kommunes tilsyn fra 2019/2020 på, at hvis man vil styrke børnenes sprog og kommunikation, skal der sættes ind i vuggestuen. Det er en del af Furesøs 2030-mål at gå foran for at sikre det gode børneliv, og styrkelsen af sprogindsatsen vil komme alle børn til gavn og være med til at mindske negativ social arv.
Sprogarbejdet i Furesøs dagtilbud foregår hver dag, hvor dagtilbuddenes pædagogiske medarbejdere støtter børnene i deres udvikling af sprog og kommunikation. Sprogvurderingen sker i vuggestuemiljøet og er ikke en ”test”. Den hjælper både voksne i dagtilbuddet og forældre med, hvor de kan støtte deres barn i barnets udvikling. Jo før den ligger, jo tidligere kan man støtte der, hvor der er behov.
”Sproget er nøglen til at kunne give udtryk for sine ønsker og behov. I dag ved vi, at nogle børn med sproglige udfordringer ikke bliver hjulpet, fordi de er gode til at kompensere for et ikke alderssvarende sprog på anden vis. Nu sætter vi ind med en tidligere sammenhængende indsats, som alle børn vil få glæde af. Samtidig anvender vi en metode, hvor pædagogerne vil bruge mindre tid på registrering end den nuværende, hvor kun halvdelen af de 3-årige sprogvurderes”, siger Bettina Ugelvig Møller (A), formand for Udvalg for dagtilbud og familier
Udvalg for dagtilbud og familier har derfor besluttet at rykke sprogvurderingen i Furesø fra 3 år til 2 år. Og alle børn skal sprogvurderes i stedet for halvdelen. Også toårige, der passes hjemme, vil blive vurderet, hvilket vil være afgørende for at sætte ind med støtte til den lille gruppe sprogsvage børn, der passes hjemme.
Leg og læring kobles sammen
Furesø Kommune vil benytte den forskningsbaserede faglige metode Sprogtrappen til arbejdet med børns sproglige udvikling. Sprogtrappen kobler børns sprogudvikling til deres legeudvikling, deres relationer og socialt samspil og deres kognitive evner. Det vil dermed ske i et samspil med børnene og i deres daglige kontekst.
Forældre orienteres altid inden en sprogvurdering og altid om resultatet. Planlægges der særlige indsatser med afsæt i sprogvurderingen, inddrages forældre i en dialog, hvor de vejledes i, hvordan de også kan være med til at understøtte deres barns sproglige udvikling.
Mindre tid på registrering
Metoden, der knytter sig meget til hverdagens leg og relationer, betyder, at pædagogerne vil bruge mindre tid på registrering end den nuværende metode, hvor kun halvdelen af de 3-årige sprogvurderes. Pædagoger i Furesø vil få et kompetenceløft i forhold til den nye metode og til arbejdet med sprog og kommunikation generelt i vuggestuer og børnehaver. Både sprogvurderingen og kompetenceløftet sker inden for det nuværende budget.
Kontakter
Bettina Ugelvig Møller, formand for Udvalg for dagtilbud og familier, tlf. 7216 5909
Anna Fosdal, dagtilbudschef i Furesø Kommune, tlf. 7216 5838.
Kommunikation
Find kontaktoplysninger til Furesøs politikere på https://www.furesoe.dk/politik/byraadet/byraadsmedlemmer/
Billeder
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

