Speedway: Polsk verdensmester er favorit til at vinde i Wroclaw
Olympic Stadium i Wroclaw i Polen danner fredag den 28. september ramme om speedway-sæsonens første GP-løb.
Her skal den forsvarende polske verdensmester, Bartosz Zmarzlik, vise, at han også i år kan ende øverst på podiet i den samlede VM-stilling. Og hos Danske Spil forudser man polsk hjemmesejr:
”Når man er regerende verdensmester og til og med er på hjemmebane, så er man per automatik favorit. Og vi tror, at Zmarzlik kan gentage succesen fra sidste år, hvor han også trak det længste strå i Wroclaw”, siger Peter Emmike, oddsansvarlig i Danske Spil.
Skulle verdensmesteren snuble i sæsonens første Grand Prix, er danske Leon Madsen ifølge Danske Spil blandt de kørere, som kan vinde i Polen. Madsen er viceverdensmester og vil sammen med sidste sæsons russiske bronzevinder, Emil Sayfutdinov, jagte sejren fra første heat:
”Leon Madsen sluttede 2019-sæsonen rigtig godt af, og det lykkedes ham ved det sidste GP-løb at overhale Sayfutdinov på andenpladsen og snuppe sølvet. I år vil han uden tvivl gøre alt for at tage det sidste trin op på podiet, og han kan meget vel indlede 2020-sæsonen med at vinde i Wroclaw”, siger Peter Emmike.
Troen på de øvrige danske speedway-kørere er til gengæld ikke stor hos Danske Spil. Skulle Mikkel Michelsen vinde Polens Grand Prix, får man sit indskud 30,00 gange igen. Og en sejr til Niels-Kristian Iversen er sat til odds 45,00.
Her er Danske Spils favoritter til at vinde Wroclaw GP 1:
- Bartosz Zmarzlik: 3,75
- Leon Madsen: 6,00
- Emil Sayfutdinov: 6,00
- Artem Laguta: 8,00
- Tai Woffinden: 11,00
- Maciej Janowski: 13,00
- Martin Vaculik: 14,00
Information om Danske Spil A/S
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Træt af dårligt vejr? Danske Spil har vilde 735 millioner i Eurojackpot puljen i aften16.9.2025 08:50:00 CEST | Pressemeddelelse
DMI forudser regn og rusk, men Danske Spils prognose for Eurojackpot byder på 735 millioner kroner til en enlig vinder i aften – og så kan man jo bare rejse derhen, hvor vejret passer.
Lotto: Suverænt største gevinst i over et år14.9.2025 08:44:00 CEST | Pressemeddelelse
En heldig dansker vandt i weekenden Lottos suverænt største gevinst i mere end et år: Vedkommende kan se frem til svimlende 20.000.000 skattefrie kroner. Se her, hvor lykken slog ned.
Ved at være på tide: Lander Eurojackpots førstepræmie i Danmark igen?12.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Eurojackpot har 634 millioner kroner i førstepræmiepuljen i aften – og samtidig er det ved at være unormalt længe siden, den seneste førstepræmie blev vundet herhjemme.
Lotto-vinder vil droppe stressende lederjob: ”Drømmer om at blive pedel”10.9.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke nødvendigvis lykken at have et velbetalt job: En mand fra Østjylland vil bruge milliongevinst fra Lotto på at få et job med mindre stress og mere fritid.
Danske Spils kunder vandt 2,7 millioner på landsholdets pragtsejr9.9.2025 11:24:52 CEST | Pressemeddelelse
Er man kunde hos Oddset, kan man fylde lommerne efter landskampen i går aftes. Hele 2,7 millioner kroner vandt Oddset-kunderne på landsholdets sejr.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum