Søren Spies får årets kulturpris

Efter mange års utrættelig indsats for kulturlivet i Fredensborg Kommune har Kulturudvalget besluttet at tildele årets Kulturpris til Søren Spies.
”Søren fortjener prisen fordi, han er en ildsjæl og kulturel iværksætter i særklasse. Vi kender ham blandt meget andet fra Ragnarock, Madam Mangor, børnefilmklubben Humlebien, som koncertarrangør, og som stifter af Humlebæk Jazzklub. Og på det seneste har Søren kastet sine kræfter ind i Humlebæk Kulturforsyning som formand”, siger Kulturudvalgets formand, Ulla Hardy-Hansen, og fortsætter:
”Så ja, vi kender kort sagt Søren fra utallige kulturelle initiativer og arrangementer – og på det sidste også fra en flot happening på Peder Mads Strand, hvor han skabte opmærksomhed omkring Per Arnoldis monument”.
Søren Spies har endvidere været næstformand i Kulturelt Samråd og medlem af Fritidsnævnet i to perioder.
Kontakter
Udvalgsformand Ulla Hardy-Hansen (C), tlf. 50 83 63 49
Billeder

Information om Fredensborg Kommune
Følg pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Fredensborg Kommune
Målrettet indsats har skaffet fritidsjob til 122 unge i kommunen15.9.2025 14:19:52 CEST | Pressemeddelelse
Et fritidsjob kan forbedre både de unges trivsel og selvtillid
Et samlet byråd står bag nyt budget i Fredensborg Kommune8.9.2025 10:59:36 CEST | Pressemeddelelse
Samtlige 27 medlemmer af Fredensborg Byråd står bag kommunens budget for 2026-29, der har overskriften ”Velfærd, natur og fremtidssikring”
Så kommer der flere parkeringspladser til Louisiana3.9.2025 13:01:24 CEST | Pressemeddelelse
Midt i september begynder arbejdet med at anlægge 50 nye grusparkeringspladser ved Humlebæk Strandvej
Kommunens klimaplan følger det gode spor2.9.2025 10:27:35 CEST | Pressemeddelelse
Dette års status på Fredensborg Kommunes klimaplan viser, at de gode takter fortsætter og mange mål nås som planlagt. Politisk er der fokus på mere skovrejsning og tilfredshed med, at kommunens C02 forbrug går den rette vej – blandt andet som følge af faldende forbrug af rødt kød i kommunens køkkener
Flere skal i sadlen: Fredensborg Kommune vedtager cykelstrategi12.8.2025 13:26:19 CEST | Pressemeddelelse
Den nye cykelstrategi skal være drivkraften bag en kulturændring, så cyklen fremover ses som det mest oplagte valg og ikke blot som et alternativ. Alle borgere inviteres til at bidrage til den kommende handleplan
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum