Søren Gade indstilles som ny formand for Esbjerg Havn

Esbjerg Havn erikke kun Danmarks stærkeste spiller, når det handler om vindenergi, Esbjerg Havn er også førende i hele Europa, når der skal udskibes nye havvindmøller. Derfor har det været vigtigt for Esbjerg Kommune, som ejer af Esbjerg Havn at finde den helt rigtige afløser til formandsposten, efter den nuværende bestyrelsesformand Flemming Enevoldsen i efteråret valgte at stoppe efter 20 år på posten.
”Vi har som ejer af Esbjerg Havn en forpligtigelse til at sikre, at vi i bestyrelse og ledelse har de kompetencer, der skal til, så Esbjerg Havn er bedst muligt gearet til den store grønne omstilling, der venter i hele Europa over de næste årtier. Derfor valgte vi fra start at tage processen yderst alvorlig og hyre et eksternt rekrutteringsbureau, og jeg mener klart, Esbjerg Havn nu er klar til at tage det næste skridt i den grønne omstilling med de tre nye bestyrelsesmedlemmer, vi kan præsentere i dag,” siger Jesper Frost Rasmussen, borgmester i Esbjerg Kommune og næstformand i Esbjerg Havns bestyrelse.
De tre nye medlemmer
Det første nye medlem af bestyrelsen er Søren Gade, medlem af Europa-Parlamentet og tidligere forsvarsminister, og han indstilles som ny formand for bestyrelsen.
”Vi er selvfølgelig virkelige begejstrede for, at det er lykkedes os at få en mand som Søren Gade med ind i bestyrelsen for Esbjerg Havn. Både hans europæiske netværk og tid som minister åbner rigtig mange døre for os, som vi kan bruge til at styrke Esbjerg Havn, og dermed også sikre, at vi er klar til den store oprustning, der er i gang på vindenergi-området i hele Europa,” siger Jesper Frost Rasmussen.
Udover Søren Gade, indtræder også Johnny Thomsen, der de sidste syv år har været CEO for MHI, Vestas Offshore Wind og Mads Kierkegaard, CEO for Polytech i bestyrelsen.
”Esbjerg Havn er allerede nået langt og er allerede Europas førende havn indenfor vindenergi, men vi kan ikke bare hvile på laurbærrene. Med den grønne omstilling i hele Europa er der åbnet for et nyt kæmpe stort marked, og det skal vi selvfølgelig have del i. Det kræver både en større international indsigt og de midler der er til rådighed på det europæiske marked. Med de tre nye bestyrelsesmedlemmer, har vi nu fået både kompetencerne og netværket til at tage det næste store skridt,” siger Jesper Frost Rasmussen.
Ud over de tre nye bestyrelsesmedlemmer indtræder også Diana Mose Olsen som nyt bestyrelsesmedlem. Hun er valgt for Esbjerg Byråd og overtager pladsen, når byrådsmedlem John Snedker udtræder.
Udover John Snedker forlader også administrerende direktør Finn Strøm Madsen og koncerndirektør Peter Therkelsen bestyrelsen.
Den nye bestyrelse skal officielt konstituere sig som det første i det nye år.
FAKTABOKS:
Den nye bestyrelse for Esbjerg Havn
Esbjerg Havn er en kommunal selvstyrehavn ejet af Esbjerg Kommune. Den nye bestyrelse for Esbjerg Havn ser sådan ud:
- Søren Gade, medlem af Europa-Parlamentet, tidl. forsvarsminister (ny-udpeget)
- Johnny Thomsen, sidste 7 år CEO for MHI Vestas Offshore Wind (ny-udpeget)
- Mads Kierkegaard, CEO, Polytech (ny-udpeget)
- John Sørensen, Global director, PTX Projects
- Helle Vingolf, CEO, RC Plast
- Jesper Frost Rasmussen, borgmester
- Diana Mose Olsen, byrådsmedlem (ny-udpeget)
- Freddy Hansen, Servicemedarbejder (medarbejderrepræsentant)
Jane Behrens von Qualen, HSEQ-leder (medarbejderrepræsentant)
Kontakter
Jesper Frost Rasmussen, næstformand i Esbjerg Havns bestyrelse og borgmester i Esbjerg Kommune, tlf.: 2724 1800, mail: jesra@esbjerg.dk
Billeder



Information om Esbjerg Kommune
Esbjerg er landets femtestørste by og Danmarks EnergiMetropol. Vi har sat ambitiøse klimamål og går forrest i den bæredygtige udvikling, hvor byen spiller en central rolle for hele Europas grønne kurs.
I Esbjerg Kommune er pionerånd og viljen til fremdrift en del af DNA'et, og der er ikke langt fra idé til handling. Vores nye mål for Esbjerg er at blive et fyrtårn inden for oplevelser og kultur. Her er allerede masser af spændende muligheder, og nu sætter vi turbo på, så endnu flere får øje på Esbjerg.
Danmarks ældste by, Ribe, ligger i Esbjerg Kommune, og her emmer det af kultur og charme, lige som stationsbyen Bramming er populær og driftig. Samtidig nyder Esbjerg Kommune godt af en perlerække af aktive landsbyer med stærke fællesskaber.
Følg pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Esbjerg Kommune
Fire rådgiverteams er prækvalificeret til at skabe Det Internationale Kvarters nye hjerte17.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse
15 teams bød ind, og de fire, der bedst levede op til udbudskriterierne om cirkularitet, kvalitet og samarbejde, er nu udvalgt til at gå videre i processen med etape 3 i Det Internationale Kvarter.
Naturperle i Esbjerg Kommune er nu fredet17.12.2025 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fredningsnævnet har godkendt fredningen af Marbækområdet, og unikke natur-, kultur- og rekreative værdier vil være sikret til eftertiden.
Rejsen starter her: Fantasyfestival 2026 træder ind i heltenes verden15.12.2025 09:30:00 CET | Pressemeddelelse
Tre internationale forfattere har allerede indløst billet til Fantasyfestival 2026, hvor heltens rejse bliver omdrejningspunktet. Temaet kan udforskes med billetter til både festivalen og Fantasy Quest Esbjerg, som bringer historien til live.
Julegaver på vej til beboere på plejehjem11.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Beboerne på Esbjerg Kommunes plejehjem kan igen i år glæde sig til en dejlig julegave fra Lida og Oskar Nielsens Fond.
Vestdanmark i spil som ny datacenterregion: Microsoft ser mod Varde og Esbjerg11.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Tre datacentre i to kommuner og en historisk milliardinvestering. Microsoft planlægger sin hidtil største investering i Danmark i Varde og Esbjerg Kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
