Sommerlejre til søs er populære: De unge får oplevelsen af et fællesskab
18.6.2020 08:25:40 CEST | Blå Kors Danmark | Pressemeddelelse

"Ingen kan alt, alle kan noget, sammen kan vi det hele".
Det er mottoet og en del af filosofien bag Blå Kors' sommerlejr "Sommer til søs", som finder sted ombord på træskibet Agape, der sejler ud fra Frederikshavn den 30. juni.
Til at begynde med havde Blå Kors kun planlagt én sommerlejr på havet i august måned med udgangspunkt i Fredericia, men efter pladserne hurtigt blev booket op, blev der mulighed for at oprette en ekstra lejr i Nordjylland.
En af lejrcheferne er Marie-Louise Lausen fra Skagen, som ikke havde brug for megen betænkningstid, da hun blev spurgt, om hun havde lyst til at komme med. Hun har selv boet ved havet hele sit liv og arbejdet med børn og unge, så tilbuddet om at blive lejrchef lå lige for.
"Jeg sejlede med Agape sidste år sammen med en anden organisation og oplevede, hvor givende og rørende det er at se, hvor meget børnene flytter sig i løbet af en uge. Fra at være forsigtige til at have selvtillid og tro på, at ting kan lykkes. Det vil vi rigtig gerne give videre til flere børn," fortæller Marie-Louise Lauesen.
Lejren er for børn og unge i alderen 13-17 år, som kommer fra familier med for eksempel sociale udfordringer, alkohol- eller stofmisbrug i familien eller familier, som er økonomisk trængte.
Fællesskab og inddragelse
Marie-Louise Lausen får blandt andet selskab af sin mand og datter, som begge har meldt sig som frivillige, og skipper Arne Hjul Pedersen, der har sejlet i mange år med træskibet Agape.
Det er første gang, at Marie-Louise Lausen skal stå i spidsen for en af Blå Kors' sommerlejre. Hun håber, at deltagerne får nogle gode oplevelser med hjem i bagagen.
”Vi håber, de får en oplevelse af, at de betyder noget for succesen ombord. At det ikke er os, der skaber et godt togt, men at det er noget, vi skaber i fællesskab. Alle skal føle, at de er nødvendige og blive inddraget i livet til søs. Man lever tæt sammen på et træskib, så alle forstår godt, hvis man vil have luft og kigge ud over vandet," siger hun.
Alt afhængigt af vind og vejr, er det planen, at skibet blandt andet skal forbi Skagen og Læsø, inden det til sidst lægger til kaj i Mariager lørdag den 4. juli.
Blå Kors afholder i alt otte sommerlejre i Jylland og på Sjælland og Fyn.
Information til medier
Hvis man som journalist eller fotograf ønsker at besøge sommerlejren, skal man kontakte en af nedenstående kontaktpersoner for at aftale besøg.
Kontakter
Karen Klemmed HviidFerielejrchef i Blå Kors Danmark
Tlf:23334465kkh@blaakors.dkThomas Røddik KorneliussenKommunikationschef i Blå Kors Danmark
Tlf:26 20 20 46trk@blaakors.dkBilleder
Information om Blå Kors Danmark
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper udsatte børn, unge og voksne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Blå Kors Danmark
Ingen skal kigge på et tomt påskebord: Lidl og Blå Kors glæder udsatte familier i påsken19.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
For niende år i træk går Lidl og Blå Kors sammen om at give en håndsrækning til dem, der har brug for ekstra hjælp i påsken.
Politikere og beboere delte personlige historier om misbrug12.3.2026 15:04:35 CET | Pressemeddelelse
På Blå Kors Pensionat i Taastrup blev valgdebatten hurtigt personlig, da de lokale folketingskandidater Marie Brixtofte (V) og Maria Durhuus (S) talte åbent om at have alkohol- og stofmisbrug tæt inde på livet.
Blå Kors Genbrug i Skagen holder åbningsfest5.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag den 11. marts kl. 11 slår butikken dørene op i nye og større lokaler på Chr. X’s Vej 8B og fejrer det med kage og kaffe til alle, der kigger forbi.
Bente Ryberg er ny landsleder i TUBA2.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Sekretariatschef i Rådet for Socialt Udsatte Bente Ryberg tiltræder som ny landsleder i TUBA den 1. april 2026. Hun kommer med solid erfaring og stærke værdier.
Blå Kors Genbrug fejrer 25 år i Frederikshavn17.2.2026 13:14:16 CET | Pressemeddelelse
Der er kaffe, kagemand og 50 procent rabat, når de frivillige markerer dagen mandag den 23. februar. En af dem kan samtidig fejre sit eget 25-års jubilæum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




