Sommerferie gav trafikrekorder på Storebælt
10.8.2021 08:00:00 CEST | Sund & Bælt | Pressemeddelelse

Selvom mange i år valgte at rejse udenlands på sommerferie viser tallene for trafikken over Storebælt, at rigtig mange har holdt ferien herhjemme. I juli kørte mere end 1,3 mio. biler gennem Storebælts betalingsanlæg og slog dermed den eksisterende rekord fra sidste sommer.
Juli blev således den største rejsemåned hidtil i broens historie. I alt kørte 1.349.545 køretøjer over bæltet i juli, svarende til en daglig gennemsnitstrafik på 43.534. Rekorden slår den tidligere månedsrekord fra juli 2020 på 1.293.596 køretøjer.
Foruden månedsrekorden blev der også sat ny døgnrekord. Lørdag den 31. juli blev den travleste rejsedag på broen med børnefamilier i tætpakkede biler på vej til og fra sommerferie. I alt 56.291 biler kørte over broen og slog dermed den tidligere døgnrekord, der blev sat 17. juli i år.
Weekendrekorden fra uge 30 i 2019 blev også slået tre gange i juli måned, senest da 107.665 biler passerede Storebælt i weekenden 31 juli / 1. august, hvor der var mest pres på hjemturstrafikken efter sommerferien.
Månedsrekorder top 5
|
Måned og årstal |
Antal biler |
|
Juli 2021 |
1.349.545 |
|
Juli 2020 |
1.293.596 |
|
August 2019 |
1.287.884 |
|
August 2018 |
1.283.823 |
|
Juli 2019 |
1.271.141 |
Døgnrekorder top 5
|
Dato, måned og år |
Antal biler |
|
31. juli 2021 |
56.291 |
|
17. juli 2021 |
55.883 |
|
24. juli 2021 |
55.378 |
|
18. juli 2020 |
53.898 |
|
8. august 2021 |
53.079 |
Trafikken i 2021 i forhold til 2019
Figuren viser, at antallet af personbiler over Storebælt siden nedlukningen i marts 2020 har fulgt de løbende stramninger og lempelser i covid-19 restriktionerne. Umiddelbart efter nedlukningen i marts faldt personbiltrafikken med ca. 60 pct. sammenlignet med 2019. I løbet af foråret 2020 steg trafikken og nåede tilbage på normalt niveau i sommeren 2020 med rekorder i juli. Herefter afspejlede trafikken den gradvise nedlukning fra starten af september og frem til jul og den gradvise genåbning med større stigninger i trafikken efter påske.
I det første trekvarte år har antallet af lastbiler højst ligget ca. 5 pct. under niveauet i 2019, mens lastbiltrafikken siden starten af marts har ligget ca. 10 pct. over trafikniveauet i 2019.
Se flere trafiktal på storebaelt.dk
Nøgleord
Kontakter
Lene Gebauer ThomsenKommunikationschef
Tlf:+45 21 70 44 50lgt@sbf.dkBilleder
Information om Sund & Bælt
Sund & Bælt er en teknologidrevet infrastrukturvirksomhed, som ejer og driver forbindelserne over Storebælt og Øresund og om nogle år også forbindelsen over Femern Bælt til Tyskland. Vi bidrager dagligt til at øge mobiliteten for de mere end 250.000 kunder, som benytter vores infrastruktur. Sund & Bælts datterselskab Brobizz A/S driver herudover automatiske betalingsløsninger, som tilbyder elektronisk afregning på veje, broer, færger og parkeringsanlæg i Skandinavien og Europa. Sund & Bælt har sat en ambition om, at vi skal være bedst til at anlægge, drive og finansiere brugerbetalt infrastruktur, der styrker mobiliteten i Danmark og Europa.
Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Tunneløvelse skal træne beredskabet ved Storebælt21.10.2026 09:14:12 CEST | Pressemeddelelse
Natten til søndag den 25. oktober gennemfører Sund & Bælt i samarbejde med Politi og beredskabet en omfattende øvelse ved jernbanetunnelen under Storebælt. Øvelsen skal træne beredskabets håndtering af en alvorlig togulykke. Der vil være ændringer for togtrafikken.
Entreprenør på Femern Bælt-projektet genoptager arbejdet efter cyberangreb16.10.2026 13:51:17 CEST | Pressemeddelelse
Efter et cyberangreb mod Femern-entreprenøren FLC, er arbejdet på byggepladsen gradvist blevet genoptaget
Sund & Bælt og Odense Havn indgår eksklusivaftale om fremtidigt partnerskab om Femern-anlæg5.10.2026 13:50:04 CEST | Pressemeddelelse
En aftale om et eksklusivt forhandlingsforløb mellem Sund & Bælt og Odense Havn skal føre til et partnerskab om udvikling og drift af Femern Bælt-tunnelens produktionsanlæg ved Rødbyhavn.
Ny kabelplatform giver trafikændringer på Storebæltsbroen5.10.2026 10:59:10 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag aften den 6. oktober skal Sund & Bælt for første gang teste en ny specialbygget platform til vedligeholdelse af Storebæltsbroens hovedkabler. Den skal sikre, forbindelsen også fremover kan holdes i topform uden at genere trafikken. Platformen skal løftes på plads med en kran, hvilket medfører trafikændringer på broen.
Femern Bælt-tunnelen nærmer sig den første kilometer28.9.2026 08:50:44 CEST | Pressemeddelelse
Med nedsænkningen af det fjerde tunnelelement nærmer Femern Bælt-projektet sig den første kilometer færdig tunnel mellem Danmark og Tyskland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum







