Sommerbogen 2022
Fra fredag den 10. juni til lørdag den 20. august 2022 er bibliotekerne i Næstved med i Danmarks største læsekonkurrence, Sommerbogen 2022, for alle børn i alderen 6-15 år.

De Danske Børnebiblioteker inviterer alle børn i alderen 6-15 år til at deltage i Danmarks største læsekonkurrence, Sommerbogen 2022. Og børnebibliotekerne i Næstved Kommune er selvfølgelig med igen i år.
Det er nemt at deltage, du skal bare læse en masse gode bøger, løse nogle udfordringer undervejs, og så melde dig til konkurrencen om at tømme en boghandel på fem minutter.
Del de gode læseoplevelser
Bag konkurrencen står De Danske Børnebiblioteker, der sammen arbejder henimod sommerens fornemmeste opgave, nemlig at tilbyde børn en masse spændende litteratur, som man kan kaste over i den lange sommerferie. Tusindvis af børn deltager hvert år i kampagnen, der med stor succes får børnene til at læse mere og dele de gode læseoplevelser med hinanden.
Sådan gør du
For at deltage skal du læse minimum tre bøger. Inden start skal du hente et udfordringsark på dit lokale bibliotek eller printe det fra vores hjemmeside, www.naesbib.dk. På arket finder du 30 forskellige læseudfordringer med varierende sværhedsgrader. Du skal løse mindst 10 udfordringer for at kunne deltage i konkurrencen. Husk også at udfylde de tre anmeldelseskort på bagsiden af udfordringsarket.
Alle, der afleverer et udfyldt udfordringsark på biblioteket, kan vælge en flot bogpræmie. Desuden deltager du i konkurrencen om en af de tre nationale hovedpræmier, hvor vinderen får lov til at tømme en boghandel på fem minutter. Endelig trækker vi lod om fire gavekort á 250 kr. til Langes Bog & idé blandt alle deltagende børn, der er bosiddende i Næstved Kommune.
Så skynd dig at læse en masse gode bøger i din sommerferie og vær med i konkurrencen om mange fede præmier.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Helle ØsterholmBørnekulturformidler og bibliotekar
Tlf:55884015heost@naestved.dkVibeke SøllingBibliotekar
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Madkultur er det nye tema på bibliotekerne i Næstved23.6.2022 09:22:30 CEST | Pressemeddelelse
De næste tre måneder har Næstved Bibliotek og Borgerservice fokus på madkultur. Kom med på en kulinarisk rejse, når vi byder på en række arrangementer om vores madvaner og tilgange til dét, vi putter i munden.
Vil du gerne bidrage til en bedre og mere bæredygtig verden?22.6.2022 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du lyst til at være med i et nyt fællesskab på Næstved Bibliotek, så har du mulighed for at deltage i diverse arrangementer om bæredygtighed. Arrangementerne finder sted på Næstved biblioteket, første gang torsdag d. 14. juli kl. 12.30-14.30
Studiekreds om klassisk musik og opera på Næstved Bibliotek16.6.2022 13:50:24 CEST | Pressemeddelelse
Kan du lide klassisk musik og opera, men ved du ikke så meget om genrer, perioder og komponister? Har du altid gerne villet høre mere klassisk musik eller opera, men ikke rigtigt ved, hvor du skal starte? Så er Næstved Biblioteks kommende studiekreds måske noget for dig.
Litterært kageshow på Næstved Bibliotek14.6.2022 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og leg med jeres evner, onsdag d. 6/7 kl. 10.30-12.00 Skal I være med til at dyste om at lave den flotteste lagkage med den bedste historie? I anledning af bibliotekets tema om madkultur kan børn i 9-12 års-alderen få mulighed for at teste sig selv i madlavning, kreativitet og fantasi på en sjov måde, der udforsker deres kendskab til litteraturen.
Nye åbningstider på lokalbibliotekerne13.6.2022 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I juli måned er Fensmark, Fuglebjerg, Glumsø og Korskilde Bibliotek selvbetjente. Efter sommerferien er der igen betjening på bibliotekerne, og det sker med nye betjente åbningstider.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum