Sol sigter mod stjernerne i Aabenraa

For den sønderjyske Sol Westergaard har det altid heddet sig, at hun skulle stå i butik, men forestillingen om hvilken slags butik har rykket sig markant, fortæller den 22-årige souschef i Lidl Aabenraa:
“Jeg havde egentlig en forestilling om at skulle arbejde i en butik i gågaden, men jeg fandt ud af, at det gik alt for langsomt til mig. I Lidl går det stærkt, og der er altid noget at kaste sig over. Selvom mange tænker, at dagene er ens i et supermarked, så er det så langt fra sandheden, og der er hele tiden nye udfordringer, der skal løses. Jeg elsker det hurtige tempo i butikken.”
Sol Westergaard er udlært i butikken i Aabenraa og blev straks efter elevtiden salgsleder. Der skulle dog ikke gå mange måneder, før Sol igen ville have mere ansvar, så hun påbegyndte Lidls egen souschef-uddannelse, der har klædt hende på
til rollen som leder. En rolle, som passer godt til den unge sønderjyde, men som heller ikke er uden udfordringer.
“Jeg skulle lige vænne mig til at være chef for nogle, der er ældre, end jeg selv er, men det var jo ikke et problem for dem, og så kommer det helt af sig selv. Gennem uddannelsen fik jeg mange værktøjer, som jeg kan bruge i det daglige, og nu er jeg virkelig glad for rollen som leder,” fortæller Sol med et stort smil.
Fuld fart fremad
Sol Westergaard er godt klar over, at karrieren er gået hurtigt frem, men sådan skal det være, fortæller hun. “Det hele er gået utroligt stærkt, men jeg er nok sådan et menneske, der hele tiden vil udfordres. Jeg ved, jeg er dygtig, og jeg vidste tidligt, at jeg ville være leder,” siger Sol, der sætter særligt pris på holdfølelsen og dynamikken mellem kollegaerne i butikken i Aabenraa.
Men ambitionerne stopper ikke her, selvom Sol Westergaard godt kan være tilfreds med, hvor langt hun allerede er kommet.
“Jeg tror ikke, det er nogen hemmelighed i Lidl, at jeg gerne vil have min egen butik. Det bliver ikke i år, men det bliver indenfor en overskuelig fremtid – det er i hvert fald planen lige nu,” fortæller hun.
Og der er ingen tvivl om, hvor den butik skal ligge, for Sol skal hverken til Sjælland eller Fyn. “Jeg vil gerne blive i distriktet og være butikschef i Lidl her i Sønderjylland,” fortæller Sol, der selv bor i Aabenraa.
Kontakter
Morten VestbergKommunikationschef
Tlf:+45 5215 9259morten.vestberg@lidl.dkBilleder
Information om Lidl Danmark
I Lidl Danmark står vi for den bedste kvalitet til den bedste pris. Som ansvarlig dagligvarekæde koncentrerer vi os om det væsentlige. Gennem et tillidsfuldt samarbejde med vores partnere garanterer vi et velgennemtænkt vareudbud til den bedste pris.Som kunde i Lidl kan du trygt regne med, at vores produkter er friske og af god kvalitet. Vores medarbejdere arbejder hver dag for, at vores kunder nemt og enkelt kan købe ind i vores 163 danske butikker. Vi arbejder hver dag som aktiv samfundsaktør på at skabe målbar værdi, der rækker ud over Lidls egen forretning.
Du er altid velkommen til at skrive til os på presse@lidl.dk.
Følg pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lidl Danmark
Lidl fejrer 20 år i Danmark og åbner pop up-butik på Kærligheden til Smukfest4.7.2025 06:04:00 CEST | Pressemeddelelse
Lidl åbner en spritny pop up-butik midt i et af festivalens hjerter, nemlig campingområdet Kærligheden. Aftalen med Smukfest skal være med til at fejre Lidl 20-års jubilæum i Danmark. Med i aftalen er også, at Lidl sender fire frugtstande ind på festivalpladsen, så gæsterne kan få sunde snacks mellem koncerterne.
Vigtig kundeinformation vedr. Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør1.7.2025 15:47:19 CEST | Pressemeddelelse
Lidl Danmark tilbagekalder af forsigtighedsprincip: Carribean Style drikkeklar kokosnød med sugerør, da det pga. indtagelse med sugerør ikke er synligt, om produktet kan være ramt af råd, også selvom nøddens skal er intakt.
Lidl-kampagne imponerer: Stor vækst i salget af økologisk frugt og grønt1.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salget af økologiske frugter og grøntsager er steget med 21 % i kædens butikker på landsplan i forbindelse med Lidl Danmarks ugentlige øko-kampagner, der kører en gang om måneden i Lidl-Plus-appen. Indkøbsdirektør i Lidl, Peer Sandtner, er glad for, at kunderne har taget tilbuddene til sig, for det skal være nemmere at tage sunde og økologiske valg, siger han.
Lidls tøjkollektioner har før ramt plet – nu lander ny Lidl-Trek-kollektion i butikkerne20.6.2025 14:33:43 CEST | Pressemeddelelse
Dagligvarekæden Lidl har lanceret en ny Lidl-Trek-kollektion i alle danske butikker inspireret af et af verdens bedste cykelhold. Kollektionen henvender sig til både hverdagscyklister og sportsentusiaster og lander midt i en sommer præget af Mads Pedersens etapesejre i flere af forårets løb samt weekendens afholdelse af Copenhagen Sprint, hvor Lidl er Official Fresh Food Partner.
Lidls nye butik i Hillerød er åbnet, og den er helt uden tobak og nikotin12.6.2025 18:44:54 CEST | Pressemeddelelse
Torsdag morgen blev snoren klippet til Lidls nye butik på Frederiksværksgade i Hillerød. Dermed har byen fået sin første tobaks- og nikotinfrie dagligvarebutik, og kunderne strømmede til fra morgenstunden for at besøge den nye butik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum