Social- og Handicapudvalget inviterer til dialogmøde om pårørendepolitik
I 2022 blev det børnesociale område og børnehandicapområdet i Haderslev Kommune lagt sammen med voksenområdet i forvaltningen Social og Sundhed. En organisatorisk ændring der understøtter den politiske konstituering, hvor der i januar 2022 i den nye kommunalbestyrelse blev oprettet et Social- og Handicapudvalg, der arbejder med det sociale område og handicapområdet for både børn og voksne.
Social- og Handicapudvalget inviterer nu til dialogmøde for at arbejde videre med Haderslev Kommunes pårørendepolitik, så den udvikles til også at omfatte børnehandicap og børn og unge i udsatte positioner.
”Pårørende og netværket er en vigtig og unik ressource i børn og unges liv, og derfor er samarbejdet mellem barnet, eller den unge, pårørende og kommunen afgørende for at skabe en værdifuld hverdag for barnet, den unge eller den familie, der i kortere eller længere perioder har brug for hjælp og støtte. Derfor inviterer vi i Social- og Handicapudvalget til dialogmøde, hvor vi gerne vil i dialog med deltagerne om, hvad der er vigtigt at have med i en pårørende- og netværkspolitik”, siger Lene Bitsch Bierbaum, der er formand for Social- og Handicapudvalget.
På dialogmødet vil pårørendekoordinator i Haderslev Kommune, Gitte Astrup-Thørring, og faglig leder i Familiehuset, Nedda Khalili, holde oplæg om inddragelse af pårørende og netværk.
Derudover er der også tid til dialog med politikerne fra Social- og Handicapudvalget.
Dialogmødet finder sted tirsdag den 18. april 2023 klokken 17.30-19.30 i Rådhussalen på Rådhuset, Christian X’s Vej 39, Haderslev.
Der serveres en let anretning når arrangementet starter.
Alle er velkomne og kan tilmelde sig senest den 10. april 2023 på kvalitetogudvikling@haderslev.dk
Kontakter
Lene Bitsch BierbaumFormand, Social- og Handicapudvalget
Tlf:27 36 61 19lhed@haderslev.dkHenning RiistofteChef for Børn og Unge (Vest)
Tlf:23 84 74 17hgri@haderslev.dkInformation om Haderslev Kommune
Følg pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Haderslev Kommune
Haderslev får kystvandråd og 3,2 millioner kroner til Haderslev Fjord8.5.2025 11:05:12 CEST | Pressemeddelelse
Indsatsen for at redde Haderslev Fjord fortsætter og styrkes nu med oprettelsen af et kystvandråd. Med kystvandrådet følger 3,2 millioner kroner fra staten, der skal bruges på at forbedre den økologiske tilstand i Haderslev Fjord og Dam.
Folketingets formand er hovedtaler ved Haderslev Lysfest11.4.2025 13:04:21 CEST | Pressemeddelelse
Søren Gade taler ved 80-året for Danmarks Befrielse til Haderslev Lysfest. Op mod 10.000 mennesker forventes at deltage i begivenheden.
Haderslev Kommune markerer 80-året for befrielsen med nyt kunstværk3.4.2025 15:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Nyt kunstværk i Haderslev skal symbolisere fred, frihed og forsoning. Slots- og Kulturstyrelsen støtter værket med knap en halv million.
Haderslev Fjord modtager 2,3 millioner kroner til naturgenopretning3.3.2025 08:30:48 CET | Pressemeddelelse
Dagens udmelding om midler til danske fjorde vækker glæde i Haderslev Kommune. Fjordfonden uddeler 10 millioner kroner til naturgenopretning til fem danske fjorde. Haderslev Fjord er en af de fjorde, der modtager penge, i alt 2,3 millioner kroner.
Politisk glæde efter nyhed om 15 millioner til Vojens Station27.2.2025 09:12:13 CET | Pressemeddelelse
Vojens Station tildeles en sum penge til udvikling, der blandt andet skal bruges til forskønnelse af stationsbygningen, perronen og udenomsarealerne. Derudover er der planlagt en øget biodiversitet, grønne områder, aktiviteter og uderum. Det vækker politisk begejstring i kommunen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum