Snik-Snack Movie viser Klovn 3: The Final. OBS: Denne gang med stort vedhæftet billede
10.1.2020 10:00:00 CET | Næstved Bibliotek og Borgerservice | Pressemeddelelse

Nordisk Film Biografer Næstved, Næstved Bibliotek og Næstved by People er gået sammen om et nyt koncept, som udvider din biografoplevelse med både ny viden, snack og snak. Konceptet hedder Snik-Snack Movie og bliver udført første gang den 3. februar fra kl. 17.15 til ca. 20.30, hvor vi skal se Klovn 3: The Final. Filmene til Snik-Snack Movie vil blive nøje udvalgt efter, hvilke der kunne have relevans for målgruppen. Derudover vil hvert arrangement have et gennemgående tema; som både oplæg, film og snakken bagefter vil berøre.
Snak om filmen over en bid pizza
Aftenens tema vil være ”upassende” og vil både byde på oplæg om genren ”Sitcom”, som Klovn-filmene er inspireret af, visning af den nyeste og sidste Klovn-film samt en efterfølgende snak om filmen over en bid pizza.
Snik-Snack Movie er blevet skabt af inspiration fra Nordisk Film Biografer Næstved og Næstved Biblioteks nuværende koncept Brød, Bog og Bio, men med en vinkel til et yngre publikum. Dette har de fået sparring til via Næstved by People, som arbejder med at synliggøre samt skabe flere oplevelser for unge i Næstved Kommune.
I Klovn The Movie (2010) handlede det om Franks kamp for at blive far. I Klovn Forever (2015) handlede det om venskabet med Casper. Og i Klovn 3: The Final handler det om kærligheden. Det bliver en pinagtig og vanvittig Klovn-rejse på det store lærred. Frank runder de 50 år og får mulighed for at kigge på sit eget liv udefra. … Alt er på spil.
Selvom Snik-Snack Movie er rettet mod unge mellem 18 og 30 år, skal det nævnes, at alle er velkommen til at deltage; uanset alder. Det koster 150 kroner inkl. kaffe/te, pizza og biografbillet.
Aftenens program i biografen:
Fra kl. 17.15-17.30 – velkomst i loungen – oplæg om Sitcom, som Klovn er inspireret af, mens vi drikker en kop kaffe/te
Fra kl. 17.45-ca. 19.30 - vi ser filmen, Klovn 3: The Final
Fra kl. 19.30-ca. 20.30 – pizza i loungen, mens vi taler om filmen
Drikkevarer: der er kildevand på bordene. Ekstra drikkevarer kan købes.
Samlet pris for kaffe, pizza og biograf: 150 kr. Prisen er baseret på tilmelding før arrangementet.
Billetter købt over nettet kan vises via tilsendt mail eller billet i NFB’s app.
Billetter købes på: https://www.nfbio.dk/order/b201424202_1556183442HJnwd-rpK61
Info om arrangementet:
Simone Kiær Jensen, Næstved by People på telefon: 2628 6837 eller e-mail: kontakt@naestvedbypeople.dk
Vibeke Sølling, bibliotekar, Næstved Bibliotek på telefon: 55 88 41 23 eller e-mail: visje@naestved.dk
Billedtekst: Til den første Snik-Snack Movie viser vi Klovn 3: The Final.
Kontakter
Simone Kiær Jensen, Næstved by People på telefon: 2628 6837 eller e-mail: kontakt@naestvedbypeople.dk
Thomas Damholt, webmaster, Næstved Bibliotek på telefon: 55 88 41 41 eller e-mail: tdjen@naestved.dk
Vibeke Sølling, bibliotekar, Næstved Bibliotek på telefon: 55 88 41 23 eller e-mail: visje@naestved.dk
Billeder
Information om Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Litterær folkehøring om fremtidens natur og landskaber30.3.2026 10:45:36 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at give naturen en stemme, når Næstved Bibliotek torsdag den 16. april kl. 18.30-21.00 inviterer til en aften i fremtidens og naturens tegn. Mød biolog og tv-vært Morten D.D. Hansen, Ruth Hansen fra DN Næstved samt forfatterne Shëkufe Tadayoni Heiberg og Victor Boy Lindholm.
Næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø byder på spændende, historisk drama.16.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Bog, Bøf & Bif er Glumsøs populære samarbejde mellem Glumsø Bibliotek, Café Rejseladen og Glumsø Biograf, hvor hyggelig fællesspisning kombineres med filmatiserede romaner. På forårets anden Bog, Bøf & Bif-aften tirsdag d. 14. april skal vi tilbage til 1500-tallet og opleve William Shakespeare og hans familie i en historie om kærlighed og tab.
Den gode læseoplevelse: Foredrag med Lea Fløe Christensen9.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Få tips til den gode bogsnak, når litteraturformidler, litterat og forfatter Lea Fløe Christensen besøger Næstved Bibliotek onsdag d. 25. marts kl. 19:00-21:00. Arrangementet er gratis og primært henvendt læsere som er del af en læsekreds, men alle er velkomne.
Fra stressramt til strikker5.3.2026 10:49:44 CET | Pressemeddelelse
Få en introduktion til craft-psykologi når Maria Bjerg, kvinden bag det populære strikkeunivers Skaberglæde, besøger Næstved Bibliotek torsdag den 26. marts kl. 19.00-21.00.
Børnevalg 20264.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Til Børnevalget kan børnene stemme på deres favorit blandt kendte figurer fra børnelitteraturen. Det foregår på alle biblioteker i Næstved Kommune i perioden 10. marts til 24. marts.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

