SMVdanmark: Stor ros til regeringen for vigtig aftale for SMV’erne

Med en ny aftale sikrer regeringen tiltag og låneordninger, der giver yderligere 170 mia. kroner i likviditet til de danske virksomheder.
”Regeringen skal have stor ros for at finde en god løsning for de mindre virksomheder. Vi har flere gange foreslået en moms-låneordning, og det er også glædeligt, at virksomheder med årlige lønudgifter over tre mio. kr. nu også kan udskyde A-skat,” siger Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark, der organiserer 18.000 små og mellemstore virksomheder.
“Men det er også tiltrængt. Lige nu kæmper mange mindre virksomheder en brutal kamp for overlevelse, og muligheden for at udskyde skat og moms giver dem et meget nødvendigt pusterum. Ifølge vores undersøgelser vurderede næsten hver tredje tvangslukkede virksomhed, at de var i risiko for at gå konkurs inden for tre måneder. Her spillede den dobbelte moms-regning en betydelig rolle, og det er derfor en stor lettelse, at den nu er blevet udskudt,” siger Jakob Brandt.
Han advarer dog om, at den udskudte regning kan ende som en stakket frist.
“For kompensationspakkerne giver kun delvis erstatning for virksomhedernes tab, og hver måned fosser penge ud af ellers veldrevne og sunde virksomheder. Pakkerne, der blev designet sidste år, var lavet til virksomheder med økonomisk fedt på kroppen. Men her på coronakrisens snart 12. måned, hvor coronakrisen hver måned har været en økonomisk åreladning på virksomhederne, er den delvise kompensation ganske enkelt ikke nok. Derfor er vi også rigtig glade for, at Mette Frederiksen flere gange har udtalt, at regeringen ønsker at kigge på hjælpepakkerne igen,” siger han.
Han efterlyser især en styrkelse af lønkompensationsaftalen, og at selvstændige får den samme kompensation, som statskassen giver lønmodtagerne.
”Parterne bag lønkompensationsaftalen skal tilbage til forhandlingsbordet. I dag mister fx en frisør med 5 ansatte ca. 50.000 kr. om måneden i lønudgifter til hjemsendte medarbejdere. Det er helt afgørende, at virksomhederne får 100 pct. dækning for medarbejdernes lønudgifter.”
”Derudover er det ganske enkelt ikke rimeligt, at de selvstændige har skulle leve for 23.000 kr. om måneden fra staten, mens lønmodtagerne har modtaget op til 30.000 kr. og fået resten af lønnen suppleret op af den selvstændige – typisk ved at den selvstændige har trukket på egen løn og opsparing,” siger Jakob Brandt.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkJakob BrandtAdm. direktør i SMVdanmark
Tlf:24 25 27 27brandt@smvdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Rekordmange ældre fortsætter i arbejde: Godt for både virksomheder og statskassen7.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser, at rekordmange ældre vælger at blive på arbejdsmarkedet efter folkepensionsalderen. Tendens har taget fart efter fjernelsen af modregningen i folkepensionen. Et klart eksempel på, hvordan kloge ændringer i incitamenterne kan løfte arbejdsudbuddet og gavne samfundsøkonomien, mener SMVdanmark.
Ny aftale fremtidssikrer Dankortet – og det er godt nyt for tusindvis af små virksomheder26.6.2025 14:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Dankortet bliver nu bedre rustet til den digitale fremtid med mere konkurrence. SMVdanmark har spillet en nøglerolle i aftalen til gavn for mange små og mellemstore virksomheder.
SMVdanmark: Formandskabet skal bruges til at forenkle regler – ellers har vi ikke råd til øget konkurrenceevne og forsvar19.6.2025 13:34:29 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks EU-formandskab skal bruges til at sikre mindre bureaukrati og enklere regler, hvis vi vil styrke Europas konkurrenceevne og finansiere et robust fælles forsvar. SMVdanmark ser formandskabet som en historisk chance for at sætte regelforenkling øverst på EU’s dagsorden – til gavn for de millioner af små og mellemstore virksomheder over hele Europa.
Aktindsigt viser store forskelle i brugen af juniormesterlære: Flere kommuner løfter ikke ansvaret10.6.2025 10:33:25 CEST | Pressemeddelelse
SMVdanmark har søgt aktindsigt i brugen af den nye juniormesterlæreordning hos landets kommuner. Resultatet viser store geografiske forskelle. I nogle kommuner deltager over 10 procent af eleverne, mens andre ikke har én eneste tilmeldt. SMVdanmark opfordrer til, at alle kommuner kommer i gang med at bruge ordningen, som kan gøre en stor forskel for unge.
SMVdanmark: EU-strategi har potentiale – men iværksætterne har brug for mere end gode hensigter28.5.2025 14:39:40 CEST | Pressemeddelelse
EU lancerer ny strategi for at fastholde vækstvirksomheder i Europa med fokus på bedre adgang til kapital og talent og på enklere regler. SMVdanmark roser ambitionerne, men understreger, at iværksætterne har brug for konkret handling, ikke blot hensigter i en strategi.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum