SMVdanmark: Godt med rettidig coronaplan og at erhvervslivet holdes fri
22.6.2022 11:23:22 CEST | SMVdanmark | Pressemeddelelse

Regeringen har netop fremlagt sin coronastrategi for de kommende måneder. Der er otte fokusområder med mulighed for at eskalere indsatsen inden for hvert område.
Mia Amalie Holstein, vicedirektør i SMVdanmark, glæder sig meget over regeringens intention om, at en ny smittebølge ikke må medføre restriktioner for erhvervslivet, og at vi nu behandler corona med samme tilgang som andre sygdomme.
“Tidligere var nedlukning og restriktioner det første redskab i værktøjskassen, man greb til, og den tilgang har ændret sig nu. Det er jeg rigtig glad for. Jeg havde selvfølgelig helst set, at regeringen helt havde udelukket fremtidig brug af restriktioner overfor erhvervslivet set i lyset af de store økonomiske og menneskelige omkostninger, de tidligere nedlukninger har haft. Men jeg vil gerne kvittere for, at man denne gang faktisk vil gå langt for at løse en sundhedskrise med sundhedsmæssige værktøjer, som opsporing, vaccination og opbygning af kapacitet i sundhedssystemet,” siger hun.
Hun kvitterer også for, at regeringen i god tid har udviklet en plan, og at den rummer fornuftige elementer, blandt andet at ældre og svage prioriteres i vaccineudrulningen. Desuden indeholder den også mulighed for at optrappe indsatsen, hvis smitten stiger.
”Regeringens plan er ligesom at have en brandevakueringsplan i sin bygning. Man håber og tror, at den aldrig bliver brugt, men det er klogt at have den. Nu må vi bruge al den viden og erfaring, som vi dyrekøbt har opnået, så vi ikke begår alle fejlene fra sidst, fx at der var udenlandske læger og sygeplejersker, der måtte vente i månedsvis på en arbejdstilladelse, selv om vi manglede dem,” siger Mia Amalie Holstein.
Kontakter
David ElmerKommunikationschef
Tlf:+45 53 85 53 70elmer@smvdanmark.dkMia Amalie HolsteinVicedirektør
Tlf:53 55 71 77holstein@smvdanmark.dkBilleder
Information om SMVdanmark
Om SMVdanmark
SMVdanmark er paraplyorganisation for en række brancheorganisationer, lokale tværfaglige håndværker- og industriforeninger og flere hundrede enkeltvirksomheder. SMVdanmark repræsenterer omkring 18.000 små og mellemstore virksomheder og er den eneste hovederhvervsorganisation, der udelukkende arbejder for SMV’ernes interesser – både nationalt, lokalt og på EU-plan. Læs mere på SMVdanmark.dk
Følg pressemeddelelser fra SMVdanmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra SMVdanmark
Presseinvitation: SMVdanmark samler ministre og partiledere til Christiansborgmøde21.9.2026 12:13:46 CEST | Presseinvitation
Den 22. oktober samler SMVdanmark en række af landets mest centrale politikere og repræsentanter for små og mellemstore virksomheder til årets Christiansborgmøde. På dagsordenen er SMV'ernes vilkår og spørgsmålet om, hvordan vi skaber vækst og udvikling i hele Danmark.
SMVdanmark til von der Leyen: SMV’erne har ventet længe nok – nu skal der handling til16.9.2026 11:32:51 CEST | Pressemeddelelse
I sin State of the Union-tale fremhæver Ursula von der Leyen de små og mellemstore virksomheder som afgørende for Europas økonomi. Anerkendelsen skal følges af handling: Mere tempo på at fjerne bureaukrati, stop for overimplementering og et indre marked, der gør det lettere for mindre virksomheder at vokse.
Ny analyse: Kommuner svigter forsat i brugen af juniormesterlære trods højt fravær og faglige udfordringer31.8.2026 05:45:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny analyse fra SMVdanmark viser markante forskelle på, hvor meget kommunerne bruger juniormesterlære. Flere kommuner med højt skolefravær og mange elever, der ikke består dansk og matematik, har samtidig meget få elever i juniormesterlære. SMVdanmark kalder tallene påfaldende og foreslår, at kommunerne får pligt til at informere alle elever og forældre om muligheden.
Ny analyse: SMV’ernes vigtigste eksportmarked er under pres28.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tyskland er de små og mellemstore virksomheders klart største eksportmarked, men SMV’ernes eksport til landet er faldet de seneste to år. Samtidig er antallet af unge, der lærer tysk på højt niveau, mere end halveret, viser en ny analyse fra SMVdanmark. Erhvervsorganisationen efterspørger ny Tysklandsstrategi.
SMVdanmark: Økonomisk Redegørelse understreger behovet for bedre SMV-vilkår27.8.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
SMV’erne står for 63 procent af den private beskæftigelse, men deres vækst har siden 2019 været markant svagere end de store virksomheders. Det fremgår af temakapitel i dagens Økonomiske Redegørelse, som også peger på relevante indsatsområder, hvor SMV’ernes vilkår kan styrkes. Det bør føre til politisk handling, mener SMVdanmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

