Små og mellemstore virksomheder er rygraden i dansk erhvervsliv
15.2.2023 08:14:00 CET | Turbine Forlaget A/S | Pressemeddelelse

Gert Rune har talt med ejere og nøglemedarbejdere i 11 udvalgte virksomheder, der trods både finanskrise og covid19-udfordringer har vækstet de sidste 10 år. Derudover har han analyseret sig frem til syv succesparametre, der har været med til at få virksomhederne til at triumfere selv i krisetider.
De syv parametre er: Passion, Innovation – og kreativ eksekvering, Risikovillighed – og omstillingsparathed, Krisehåndtering, Medarbejdere – motivation og socialt ansvar Kundefokus – og -behov, Grøn omstilling – og bæredygtighed. I bogens første del beskriver Gert Rune succesparametrene for at give redskaber og inspiration til ejere og ledere i landets SMV’er.
I bogens sidste del præsenterer han de virksomheder, han har været på besøg hos, og her kan læserne lade sig inspirere af blandt andet Cane-Lines, Restaurant Flammens og Luksusbaby.dks historier. Brancherne er vidt forskellige, men alle de succesfulde SMV’er er stiftet af iværksættere med passion for deres produkt. Det er iværksættere og ejere, der elsker konkurrence, kæmper for at vinde og nægter at give op. De får implementeret og eksekveret deres handleplaner med kreative løsninger, har tænkt anderledes længere tid end de fleste, og de giver deres kunder mere, end de forventer. De 11 udvalgte SMV’er kan bruges som rollemodeller for de mange andre virksomheder, der også gerne vil have succes.
Gert Rune er iværksætter, konsulent og foredragsholder med en passion for at motivere sine medmennesker til at nå deres mål. Han er selv den første etbenede dansker, der gennemførte en ironman. Han har en baggrund som bankmand, Mærsk-ansat og virksomhedsejer.
Han har skrevet bogen sammen med Dennis Drejer, der er freelancejournalist og forfatter til en lang række bøger.
Fakta om bogen:
Titel: Succes med SMV – Triumf i krisetider
Forfatter: Gert Rune i samarbejde med Dennis Drejer
Forlag: Turbine
ISBN: 9788740675054
Sidetal: 244
Vejl. pris: 249,95 kr.
Udgivelsesdato: 20. februar 2023
For yderligere information kontakt: Gert Rune på tlf. 30642503 eller gert@gertrune.dk
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder

Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Nathalie Krebs og Saxbo Stentøj er en hjørnesten i dansk keramikhistorie29.10.2026 08:54:00 CET | Pressemeddelelse
En bog om kunstneriske ambitioner, keramisk håndværk og et enestående kapitel i dansk kunsthåndværks historie udkommer nu. Henning Pihlmark er aktuel med Nathalie Krebs og de keramiske kunstnere på Saxbo Stentøj 1929-1968.
Spændingen og balancen mellem fornuft og følelse27.10.2026 09:37:00 CET | Pressemeddelelse
Jane Austens elskede klassiker får nyt liv i denne graphic novel-fortolkning af dramaet om kærlighed, søsterskab og hvordan man griber livets store spørgsmål an. Fornuft og følelse – En graphic novel efter Jane Austen af Claudia Kühn og Tara Spruit er en sanselig indføring i Jane Austens univers.
52 længeventede og fantastiske sweatre26.10.2026 10:52:00 CET | Pressemeddelelse
52 opskrifter på sweatre, cardigans, veste og slipovere fra talentfulde strikkedesignere verden over er samlet i den længeventede nye titel i Laine Publishings populære 52 uger-serie. 52 uger med sweatre er et bevis på, at sweaterstrik er alsidig og fuld af muligheder.
Lær at tegne nuttede og glade dyr23.10.2026 09:07:00 CEST | Pressemeddelelse
Tegn det-bøgerne opfordrer til at udforske din kreative side gennem tegninger af dyr og fantastiske væsner. Illustrator Heegyum Kim og forfatter og kunstner Terry Runyan er aktuelle med henholdsvis Tegn det – med nuttede streger og Tegn det – med glade streger.
Fra frustration til madglæde for unge – og deres forældre23.10.2026 08:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Det behøver ikke være enden på lækker mad og hyggelige stunder omkring spisebordet, når man får cøliaki og ikke tåler gluten. Men det kan være forvirrende, skræmmende og irriterende hele tiden at skulle tage forbehold for og bruge energi på at tænke over, hvad man spiser. I SMASK – Glutenfri favoritter til unge gør Yannis Filolias og Elisabeth Carlsen udfordringerne med cøliaki nemmere at håndtere og overskue.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
