Sjællandsk startup fik hjælp af EU-projekt: Nu er deres produkt med til at redde liv
Et innovationssamarbejde med en videninstitution kan være afgørende for en virksomhed. Nordic Firefly fandt sammen med DTU-forskere via et succesfuldt strukturfondsprojekt på Sjælland, og i dag er virksomheden på vej mod nye ordrer og i gang med professionalisering og vækst.

En mand falder i havnen i en dansk by ved nattetide. Han kæmper for livet, men får i sidste øjeblik øje på en oplyst redningsstige og klatrer i sikkerhed.
Eksemplet er konstrueret, men faktisk sker en fjerdedel af alle drukneulykker i Danmark i havne, hvor folk, der færdes alene, falder i vandet og aldrig formår at komme op igen. Mange reddes i dag af de 350 redningsstiger, som Trygfonden har opsat i en række havne – oplyst nat og dag af en solcelledrevet LED-lampe konstrueret af den sjællandske tech-startup Nordic Firefly.
LED-lampen er et af mange spændende teknologiprodukter, der er kommet fra strukturfondsprojektet ”Teknologisamarbejde i Region Sjælland”, drevet af DTU Link på DTU Risø Campus og støttet med 17,6 mio. kr. af EU’s Regionalfond.
Her går virksomheder sammen med videninstitutioner om at løse et specifikt problem, og for Nordic Firefly blev det et gennembrud.
Virksomheden stod i sommeren 2018 over for at skulle levere sin første store ordre – LED-lamper til Trygfondens redningsstiger. Fonden ville have en garanti for, at solcellen virker under vinterbrug med ringe sollys og korte dage. Men det var midt om sommeren, og Nordic Firefly stod med den vanskelige opgave at genskabe vintervejr til test og validering. Redningen blev DTU Fotonik, der forsker i alle tekniske applikationer af lys og kunne skabe de nødvendige kunstige, vinterlignende forhold til test af redningsstigen.
Nordic Firefly havde allerede brugt en matematisk model til at simulere redningsstigens ydeevne under alle tænkelige forhold og vist, at lampen var pålidelig under vinterdrift.
”Men markedet er domineret af billige kinesiske produkter, som ikke er bygget til det danske klima, og derfor var det vigtigt at dokumentere, at vores solcelle kan stå distancen under alle vejrforhold,” siger Jørgen Kejlberg, CEO i Nordic Firefly:
”Vi fik heldigvis et tæt og udbytterigt samarbejde med forskerne på DTU Fotonik, der har stor viden om solceller, LED-lys og batterier. Testen gik godt, og i 2019 fik vi vores første rigtige kunde, Trygfonden, som i dag er en fast kunde. Samarbejdet med DTU har været en altafgørende reference for os, og vi arbejder stadig sammen.”
Projektet er udvidet i flere omgange – senest med en tillægsbevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse i efteråret 2019. De ekstra midler betyder, at projektet nu kører frem til august 2022 og har optaget yderligere 15 virksomheder, så i alt 57 virksomheder kommer igennem et innovationsforløb.
Målsætningen er at skabe mindst 21 innovative samarbejder bestående af mindst to virksomheder og en videninstitution, og projektet er godt på vej. Allerede nu har DTU lavet aftale med virksomhed nummer 57 og er dermed lukket for henvendelser.
Jacob Aabroe, projektleder for ”Teknologisamarbejde i Region Sjælland”:
”Der er et enormt behov for innovation og udvikling hos SMV’erne, iværksættere og andre startups, og det at kunne hente forskningskompetence hos DTU har stor betydning. Mange virksomheder melder også, at det at arbejde sammen med DTU er en ”blåstempling”, som kan sælge et produkt og bringe en virksomhed videre.”
Over et år efter deltagelsen i EU-projektet kan CEO Jørgen Kejlberg nu for alvor se betydningen af samarbejdet med DTU-forskerne:
”Det har været med til at gøre vores virksomhed interessant, har tiltrukket yderligere bevillinger, vi har fået en ekstern investor og etableret A/S med en professionel bestyrelse. Vores produkt er blevet gennemtestet, så vi nu kan dokumentere den performance og pålidelighed, som hele tiden har været vores vigtigste salgsparameter.”
FAKTA OM ”Teknologisamarbejde i Region Sjælland”
Projektet begyndte januar 2018 og forløber frem til udgangen af august 2022. Det drives af DTU Link med hjemsted på DTU Risø Campus og er støttet med 17,6 mio. kr. fra EU’s Regionalfond.
I projektet samarbejder 57 mindre virksomheder i Region Sjælland med forskere fra videninstitutioner i Region Sjælland, bl.a. DTU, i teknologiske vidensamarbejder. Målet er 21 konsortier, som udvikler nye teknologiske produkter, løsninger eller koncepter. Langtidseffekten er øgede markedsandele og over 250 nye arbejdspladser i de involverede virksomheder. To til fem år efter projektperioden ventes der at være skabt 24 nye innovative virksomheder.
Læs mere om ”Teknologisamarbejde i Region Sjælland” i Erhvervsstyrelsens projektdatabase
Læs mere om projektet og se flere innovationsforløb i ”Teknologisamarbejde i Region Sjælland her”
FAKTA OM EU’s Regionalfond
I perioden 2014-2020 investerer EU's Regionalfond, Socialfond og danske partnere hvert år 1 mia. kr. i aktiviteter, der skaber vækst og beskæftigelse i hele landet.
Regionalfondsprogrammet for 2014-2020 er målrettet bedre vækstvilkår for små og mellemstore virksomheder, der spiller en vigtig rolle i at skabe vækst og nye arbejdspladser i Danmark.
Derfor medfinansierer EU's Regionalfond projekter, der skal:
- Styrke virksomhedernes innovationsevne
- Udarbejde vækstplaner for virksomhederne
- Hjælpe virksomhederne med at blive mere ressourceeffektive
Nøgleord
Kontakter
Jacob Aabroe, leder af DTU Link, 44 80 50 88
Jørgen Kejlberg, CEO, Nordic Firefly, 42 92 53 00
Billeder



Information om Erhvervsstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsstyrelsen
Tæt på energineutralt: Rensningsanlæg i Fredericia har sparet 4.000 personers energiforbrug15.1.2021 12:27:37 CET | Pressemeddelelse
Det lyder næsten for godt til at være sandt, at en af Fredericia Kommunes største energislugere – rensningsanlægget – en dag skulle kunne køre helt energineutralt. Men i Fredericia er det netop målsætningen, og anlægget er tæt på at være i mål. Med støtte fra EU’s Regionalfond renser spildevandsanlægget i dag vandet mere præcist og ved hjælp af færre kemikalier - alt sammen med et lavere energiforbrug end før.
EU-projekt gav bæredygtige svar: ”Hvis vi også skal være her om 150 år, skal vi tænke mere grønt i alt, vi gør”13.1.2021 14:37:42 CET | Pressemeddelelse
Hvordan kan virksomheder levere grøn omstilling og bæredygtighed, når der samtidig skal tjenes penge? Det har den 150 år gamle skoproducent Sika Footwear i Herning fundet svaret på i et EU-projekt: Det er svært i begyndelsen, men det kan lykkes, og vi kan ikke komme udenom det.
Innovativ glaspuster på Bornholm smelter den grønne omstilling om til en god forretning12.1.2021 08:32:41 CET | Pressemeddelelse
Gode, grønne råd fra et EU-projekt har pustet mere genbrug og bæredygtighed ind i den bornholmske designer og glaspuster Pernille Bülows virksomhed i Svaneke. Og et nyt marked har åbnet sig.
Grønne tiltag i nordjysk transportvirksomhed sparede på få måneder klimaet for 25 tons CO₂11.1.2021 09:50:44 CET | Pressemeddelelse
I transportvirksomheden Aalborg Vognmandsforretning i Nørresundby har man gennem længere tid arbejdet med det, man godt gammeldags kalder ”miljø”, men i 2019 satte et EU-projekt for alvor grøn omstilling i system. Målet er, at lastbilerne i 2035 kører CO₂-neutralt, men allerede nu har virksomheden taget hul på de første CO₂-besparende initiativer.
Isoleringsproducent ser ind i fremtiden: Grønt er også, når borgerne sparer penge på varmeregningen8.1.2021 08:18:05 CET | Pressemeddelelse
Produktet er parat, miljøet vil have gavn af det – og på sigt vil det give borgerne en mindre varmeregning. Efter gode testresultater i et EU-projekt er interessen for et grønt og bæredygtigt produkt inden for bygge- og anlægsbranchen steget markant.
Shaun fik et grønt wakeup call: ”Der er forskel på, hvor godt du tror, du gør det, og hvor grøn du egentlig er”6.1.2021 08:24:49 CET | Pressemeddelelse
Selv de grønne virksomheder kan blive grønnere. Det måtte manden bag gazellevirksomheden SKANDINAVISK – dem med duftene - indrømme efter mødet med eksperter i bæredygtighed fra et EU-projekt.
”Hvis vi vil producere træ i Danmark, skal vi gøre det ordentligt”5.1.2021 08:29:23 CET | Pressemeddelelse
Danske virksomheder har en konkurrencefordel i forhold til udlandet: Vi gør tingene bæredygtigt og ordentligt. Det kommer til at gøre en forskel i den sidste ende, når vi alle skal konkurrere på bæredygtighed, siger fynsk savværk, som har fået hjælp til mere bæredygtighed i EU-projekt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum