SIGNE SVENDSEN ANNONCERER STOR FORÅRSTURNÉ MED ET AF ÅRETS BEDSTE ALBUM

Politiken har netop kåret hendes nye album som én af årets 10 bedste plader, og nu annoncerer Signe Svendsen en omfattede forårsturné. Oplev hende i hele det ganske danske land til aftener i drømmernes og de stædigt elskendes tegn.
❤️❤️❤️❤️❤️ Politiken - ”Den smukke titelsang lyder som et snigerhit”
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Fyens Stiftstidende - ”Hvem Vil Ikke Elskes Igen har ingen svage sange. Kun stærke og virkelig stærke”
⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️ Nordjyske - ”…en stærk kandidat til årets dansksprogede album”
⭐️⭐️⭐️⭐️ GAFFA - “…rummer en forunderlig autenticitet, en særegen ro"
⭐️⭐️⭐️⭐️ Jyllands-Posten - “Et smukt, poetisk værk”
Med Hvem Vil Ikke Elskes Igen viser Signe Svendsen bedre end nogensinde før sin magiske evne til at gøre det ensomme og sårbare til noget, vi kan være fælles om, når hun dykker ned i mørket og kærlighedens vildveje med en særegen autenticitet.
Albummet er af Politiken netop blevet kåret til et af årets 10 bedste, hvor Kim Skotte blandt andet skriver: ”…et kollektivt kvindeportræt med mange facetter fornemt og med diskret personlighed males frem i sarte farver og med stærke strøg.”
Nu samler Signe Svendsen op på albumudgivelsen med en koncertrække, hvor de helt nye sange og de stærkeste kort fra bagkataloget præsenteres i et umådeligt kompetent live-setup. Hendes band består af pladens producer og guitarist Lars Skjærbæk (Peter Sommer, Michael Falch, Søren Huss), Palle Hjorth (Peter Sommer & Tiggerne) på tangenter og Marie Vilsbøll (VILMA) på bas, synthesizere og kor. Sammen skaber de koncerter med nærvær, fortællinger og et rum til musikken, der bliver både storladen, helt intim og nærmest filmisk.
”Det bliver intense og sjove aftener, til drømmerne og de stædigt elskende,” udtaler Svendsen ”Det her lille band er funklende fantastisk til både at lege sig igennem sangene og være super defineret på samme tid. Glæder mig meget til møde publikum sammen med dem”.
Bandkoncerterne bliver afslutningen på en omfattende række soloshows, hvor Signe Svendsen på egen hånd betager sit publikum med fortællinger og betragtninger mellem numrene. Som sikker entertainer kan hun både spidde vores fælles virkelighed, hvor alvorlig eller komisk den så er, og røre ved hverdagens og tilværelsens trakasserier. Sangene får lov at stå enkle og intense – og vigtigst af alt er forbindelsen til publikum i centrum.
”Det helt særlige ved soloformatet er, at der opstår den her pagt med publikum. Vi er virkelig fælles om det, - der er kun os! Og jeg glæder mig til at spille de nye sange i de her nedbarberede versioner og give folk nogle anderledes udgaver af bagkataloget.”
FIND BILLETTER HER: https://pdh.dk/tour/signe-svendsen/
Se alle koncertdatoer her:
Signe Svendsen SOLO
27.01 COMWELL. Sorø
03.02 STARS. Vordingborg
04.02 GIMLE. Roskilde
03.03 TAASTRUP TEATER & MUSIKHUS. Taastrup
10.03 KULTURHUSET I ARDEN. Arden
11.03 BYGNINGEN. Vejle
16.03 KULTURHUSET INSIDE. Hammel
17.03 SMEDEVÆRKSTEDET. Varde
23.03 NYGADEHUSET. Aabenraa
24.03 GRÆNSEHALLERNE. Kruså
05.04 VERSHUSET. Næstved
21.04 MANTZIUSLIVE. Birkerød
Signe Svendsen – Albummet, bandet og jeg
03.05 BRUNDBY ROCKHOTEL. Samsø
04.05 KULTURCENTER JAMMERBUGT. Aabybro
06.05 GODSET. Kolding
10.05 DR KONCERTHUSET. København
11.05 HORSENS NY TEATER. Horsens
12.05 GULDSALEN. Svendborg
13.05 FERMATEN. Herning
For at se denne video fra www.youtube.com, så skal du aceptere cookies på toppen af denne side.
Kontakter
Presse: For mere info, kontakt: Allan Skov, allan@friendlypr.dk, +45 27218294
Booking: Jon Lynge Larsen, jon@pdh.dk
Billeder
Links
Information om PDH Music
PDH Music er et af Danmarks førende bookingbureauer med en lang række af Danmarks største artister og entertainere. Book artisten, foredragsholderen eller komikeren til dit arrangement hos os.
Følg pressemeddelelser fra PDH Music
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PDH Music
Sofie1998 annoncerer efterårstour16.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Oplev Sofie1998 live rundt i landet, når hun i efteråret bl.a. gæster Lille VEGA (København), VinDanmark (Aarhus), Fermaten (Herning) og Tapperiet (Køge) - og ikke mindst, når hun henover sommeren stiller sig op på landets festivalscener på bl.a. Smukfest og Jelling Musikfestival.
Hymns from Nineveh drager på tour med nye sange14.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Jonas H. Petersen, en af Danmarks bedste sangere og sangskrivere, er tilbage med nye sange og giver koncert i et intimt duo-format.
NYT LIVE SESSION-FORMAT GÅR I LUFTEN - ALBUMAKTUELLE SVEA S GÆSTER FØRSTE VIDEO25.3.2025 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Se første live session fra Boutique Hotel Concerts her
KATINKA ANNONCERER KONCERTER MED HELT NYT BAND12.3.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fredag d. 21. februar sprang Katinka ud som soloartist med den hårdtslående og rørende single "Knappenål", og hun flyver stadig. Efter 12 år i en evigt foranderlig bandkonstellation står Katinka nu helt alene for første gang – både som erfaren musiker og debuterende soloartist. Og ja, man kan sagtens være begge dele på én gang. Det er måske lige præcis dér, Katinka trives allerbedst – lige mellem gråd og grin, mellem styrke og sårbarhed. Og det er også dér, man finder hendes første headliner-koncerter. Dem kan man opleve til oktober, hvor Katinka træder ind på scenen på Train i Århus og Store VEGA i København. Kom og få en rusketur i selskab med Katinka og hendes nye band til en aften fyldt med barberbladsskarp poesi, hvor hun vil spille helt nye sange samt nyfortolkninger fra sit imponerende bagkatalog. Katinka om sin solodebut: "Jeg har aldrig haft så store sæbebobler i min mave af spænding, angst og lykke, som jeg har lige nu, hvor jeg skal vise verden, hvordan mine sange lyder, når
DEN SPIRENDE SANGER & SANGSKRIVER MILLE DRAGER PÅ TOUR RUNDT I HELE LANDET TIL EFTERÅRET6.3.2025 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Stemmen bag to af 2024's store sange, ’Dagdrømmer’ og P3 Ugens Uundgåelige ’Lyver For Min Dagbog’ kan endelig opleves rundt i landet fra sensommeren og frem. Mille er i øjeblikket aktuel med EP'en ’Vågner’, som også tæller Top 10-singlen ’drikker med mig selv’.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum