Seniorpolitik: Penge er ikke alt

Selv om en økonomisk gulerod vil have en effekt i bestræbelserne på at fastholde seniorer længere tid på arbejdsmarkedet, så må man ikke stirre sig blind på økonomien som den eneste løsning på udfordringen.
Sådan lyder det fra Middelfart Sparekasse i en kommentar til Seniortænketankens 20 anbefalinger til, hvordan vi fastholder ældre på arbejdsmarkedet i flere år.
- Når jeg hører udtryk som, at vi skal overtale seniorerne til at blive flere år på arbejdsmarkedet, så er jeg bange for, at vi har det forkerte fokus, hvis missionen skal lykkes. Vi skal fokusere på at indrette arbejdspladserne, så de ældre medarbejdere har lyst til at blive, og vores erfaring er, at det handler om meget andet end penge, siger adm. direktør Martin Baltser.
Middelfart Sparekasse blev forleden kåret til Danmarks bedste seniorarbejdsplads af konsulentvirksomheden Great Place to Work. Det skyldes ikke økonomiske incitamentsprogrammer, men hensyntagen til den enkelte medarbejder – uanset alder.
Et positivt fokus
Af Seniortænketankens rapport fremgår det, at det er vigtigt for seniorerne at blive anerkendt og værdsat af både kolleger og ledelsen.
- Det er helt centralt - for medarbejdere i alle aldre, siger Martin Baltser og påpeger, at det skal give trivsel og livskvalitet at gå på arbejde, hvis seniorerne skal fastholdes i flere år.
- Når man er på en arbejdsplads med god stemning, fleksible vilkår og med mulighed for de rette faglige udfordringer uanset alder, så oplever vi, at medarbejderne faktisk har lyst til at blive ved med at arbejde, siger han.
Alder er ikke et tema
Det kan Henrik Arnold Jung Christensen, privatkunderådgiver i Middelfart Sparekasse, skrive under på. Han blev ansat som 60-årig. I dag er han 64 og en af superbrugerne af sparekassens nye rådgivningsværktøj.
- Jeg mærker overhovedet ikke, at man ser på min alder. Jeg får udfordringer i hverdagen, og det er enormt stærkt, siger Henrik Arnold Jung Christensen.
Nøgleord
Kontakter
Bjarne JacobsenKommunikationschef
Tlf:27900664bja@midspar.dkMartin BaltserAdm. direktør
Tlf:27900500mnb@midspar.dkBilleder


Information om Middelfart Sparekasse
”Til fælles bedste.” Det var udgangspunktet, da Middelfart Sparekasse blev stiftet i 1853, og den sætning har vi levet efter lige siden. For Sparekassen handler til fælles bedste om at gøre en positiv forskel for kunder, medarbejdere og de lokalsamfund, vi er en del af.
Følg pressemeddelelser fra Middelfart Sparekasse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Middelfart Sparekasse
Middelfart Sparekasse bakker ikke op om fusion mellem Nordfyns Bank og Fynske Bank5.7.2025 09:38:14 CEST | Pressemeddelelse
Middelfart Sparekasse har meddelt bankerne, at sparekassens aktiepost i Nordfyns Bank ikke er til salg.
Middelfart Sparekasse overtager aktiepost i Nordfyns Bank23.6.2025 08:37:49 CEST | Pressemeddelelse
Efter et kort og konstruktivt forhandlingsforløb har Middelfart Sparekasse købt SJF Banks aktiepost i Nordfyns Bank. Sparekassen håber, at handlen kan være indledningen på fusionsforhandlinger med Nordfyns Bank.
Fynske finansvirksomheder i nyt partnerskab20.6.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
GF Forsikring med base i Odense og Middelfart Sparekasse indleder et tæt samarbejde, der foldes ud over landet fra årsskiftet
Endnu et stærkt år i Middelfart Sparekasse4.3.2025 17:00:00 CET | Pressemeddelelse
Resultatet for 2024 nåede ikke helt samme niveau som i 2023. Et overskud før skat på 386,9 mio. kr. er alligevel meget tilfredsstillende.
Solidt første halvår i Middelfart Sparekasse28.8.2024 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Middelfart Sparekasses overskud i første halvår 2024 er på 172,9 mio. kr. før skat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum