Seniorordninger får ingeniører til at udskyde pensionistlivet

Hvis du er arbejdsgiver og gerne vil holde på dine allermest erfarne medarbejdere, når de står mellem valget at gå på pension eller fortsætte med at bidrage, så skal du læse med her.
IDA har spurgt 1.355 medlemmer i aldersgruppen 55-75 år, som fortsat arbejder, hvad der kan få dem til at udskyde deres tilbagetrækning fra arbejdsmarkedet, og her peger signifikant flertal på særligt tre ting: Fleksible arbejdstider, nedsat eller gradvis nedsat tid samt større indflydelse på de arbejdsopgaver, de skal løse.
”Det er kort og godt de bærende søjler i en senioraftale, der får højt efterspurgte vidensarbejdere inden for it, teknologi og naturvidenskab til at blive på arbejdsmarkedet. Det bør arbejdsgiverne skrive sig bag øret. Vi ved, at det er manglen på deres kompetencer, der spænder ben for mange virksomheders muligheder for at udvikle sig. Derfor kan vi kun opfordre flere arbejdsgivere til at indføre seniorordninger, så man ikke bare bevidstløst sender folk på pension men i stedet forsøger at imødegå manglen på relevant arbejdskraft og satser på at fastholde de seniormedarbejdere, der både kan og vil fortsætte på arbejdsmarkedet,” siger Morten Thiessen, formand for Ansattes Råd i IDA.
I dag er det blot 9 pct. af IDA’s privatansatte medlemmer over 55 år, der har en seniorordning eller en aftale med deres arbejdsgiver om at få en. Det viser IDA’s seneste lønstatistik. Men langt flere ønsker at få en sådan ordning. Seks ud af ti medlemmer, der er over 55 år og ikke har en seniorordning, er sikre på eller regner med, at de gerne vil lave en aftale, når de bliver ældre. Men flere end hver femte svarer i samme ombæring, at den mulighed ikke eksisterer på deres nuværende arbejdsplads.
Og det hul skal lukkes, mener Morten Thiessen. For fastholdelse af de seniorer, som både kan og vil, er en af måderne at imødegå manglen på vidensarbejdere herhjemme. Den seneste prognose fra Engineer the Future viser, at Danmark vil mangle 10.000 højtuddannede med STEM-kompetencer i 2025.
”Langt de fleste er enige om, at seniorordninger er et godt og vigtigt værktøj til at fastholde erfarne kræfter. Men vi ser også, at kærligheden fra arbejdergiverside er størst i opgangstider. I nedgangstider, hvor der er lidt længere mellem ordrerne, er entusiasmen til at overse. Det er en kortsigtet tilgang til et arbejdsmarked for vidensarbejdere, der er præget af flaskehalse og vil være det i mange år fremover. Derfor vil vi opfordre alle arbejdsgivere til at geare sig til fremtiden og anerkende seniorer som den ressource, de er og gøre mere for at fastholde dem. For budskabet er ikke til at misforstå. Seniorordninger er den medicin, der får vidensarbejdere til at blive på arbejdsmarkedet,” siger Morten Thiessen.
Kontakter
Søren Lorentzen, presserådgiver i IDA, t: 51851764 / e: slr@ida.dk
Billeder

Links
Information om Ingeniørforeningen, IDA
Følg pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Ingeniørforeningen, IDA
Hver femte arbejder et sted uden stressplan2.7.2025 07:45:02 CEST | Pressemeddelelse
Hvad skal du gøre, hvis du bliver ramt af stress? Det svæver i luften på mange arbejdspladser. Mange erhvervsaktive danskere aner ikke, hvor de skal gå hen, hvis stressen rammer, viser nye tal fra IDA.
Hver anden tager jobbet med på ferie1.7.2025 07:28:11 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af danskerne tjekker arbejdsmail og tager opkald i sommerferien – og for mange er det ikke frivilligt. Hver fjerde oplever, at arbejdsgiveren forventer, de står til rådighed. Det viser nye tal fra IDA.
Gratis internet på ferien kan blive dyrt29.6.2025 08:12:00 CEST | Pressemeddelelse
Kun under hver femte dansker holder sig fra åbne wifi, når de er på ferie, hvilket ellers er det smarteste, advarer it-sikkerhedsekspert.
EU spærrer selv vejen for teknologisk fremdrift i Europa16.6.2025 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Manglende investeringer efterlader EU i et teknologisk slæbespor
Danskerne er afhængige af sociale medier9.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Over halvdelen af den danske befolkning benytter mindst tre sociale medier, men mange har sagt farvel til X og TikTok i løbet af de seneste to år, viser undersøgelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum