SDU og Slagelse Kommune indgår partnerskabsaftale

SDU har for kort tid siden meddelt Danske Universiteters uddannelsespolitiske udvalg, at Syddansk Universitet og Slagelse Kommune har indgået en partnerskabsaftale om uddannelser i kommunen.
Partnerskabsaftalen har som målsætning, at SDU styrker eksisterende uddannelser og opretter nye attraktive forskningsbaserede uddannelsesmuligheder i Slagelse. Kommunen udvikler og sikrer tilsvarende fysiske rammer samt byens bolig- og studiejobmarked, der matcher udviklingen af studiepladser.
Ifølge rektor på SDU Jens Ringsmose vil den nye aftale forstærke SDU’s tilstedeværelse i Slagelse, samtidig med at partnerskabsaftalen taler godt ind i det regionaliseringsarbejde, der pågår i øjeblikket.
- Partnerskabsaftalen passer glimrende ind i vores arbejde med at øge den regionale tilstedeværelse i campusbyerne uden for Odense. Med aftalen kommer vi til at skabe en mere tydelig campusprofil for Slagelse, hvor det i forvejen stærke samarbejde mellem SDU og kommunen, det lokale samfund og erhvervsliv får et løft, så vi gør Slagelse til et endnu bedre sted at studere, siger han.
Glæde i Slagelse
Aftalen kommer til at have stor betydning for Slagelse som by og kommune. Det mener borgmester John Dyrby Paulsen, som glæder sig til, at studiebyen Slagelse bliver endnu mere attraktiv at studere i.
- Partnerskabsaftalen vil give et markant løft til Slagelse som en universitets- og uddannelsesby. Det betyder både, at vores unge nu får endnu flere attraktive uddannelser at vælge i mellem, og at vores lokale virksomheder får bedre mulighed for at rekruttere den uddannede arbejdskraft, som de har brug for. Derfor er jeg meget tilfreds med aftalen.
Han bakkes op af kommunaldirektør Frank E. Andersen, der gerne vil rose SDU for samarbejdet generelt og op til den endelig aftale.
- Sammen med SDU har vi et ønske om at etablere endnu flere attraktive uddannelser i Slagelse. Vi har igennem længere tid arbejdet målrettet på at udbygge campusområdet i Slagelse og skabe et attraktivt område for de studerende tæt på både offentlig transport og Slagelses hyggelige midtby. Vi glæder os til at byde de nye studerende velkommen.
Godt 500 flere studerende til byen
I dag tilbydes der uddannelser inden for det kommunikative og økonomiske område, hvilket partnerskabsaftalen skal være med til at løfte.
SDU har derudover et ønske om at udvide uddannelsesaktiviteten i byen på det merkantile område og det sundhedsfaglige område svarende til en forøgelse af studenterbestanden på bachelor- og kandidatniveau med godt 500 studerende, så der i alt vil være omkring 2000 SDU-studerende i byen.
Mere konkret information om uddannelserne følger senere. SDU har siden 2007 haft uddannelser i Slagelse. Der er i øjeblikket omkring 1400 studerende og ca. 60 ansatte på campus.
Kontakter
John Dyrby PaulsenBorgmester, Slagelse Kommune
Tlf:21184204johdp@slagelse.dkFrank E. AndersenKommunaldirektør, Slagelse Kommune
Tlf:29292075fea@slagelse.dkBolette Marie Kjær JørgensenPressechefSDU Kommunikation
Tlf:93 50 72 16bomk@sdu.dkBilleder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Gabriele Berg-Beckhoff udnævnt til professor i epidemiologi og anvendt statistik ved SDU12.9.2025 11:44:19 CEST | Pressemeddelelse
Professoratet skal styrke forskningen i folkesundhed med fokus på brug af tal og data – og på at inddrage patienters egne erfaringer.
Den uvildige udredning af spiralsagen offentliggøres i dag9.9.2025 16:12:24 CEST | Pressemeddelelse
Udredningen belyser den såkaldte spiralsag, hvor grønlandske piger og kvinder i Grønland og på efterskoler i Danmark fra 1960erne og frem fik opsat svangerskabsforebyggende spiraler.
Esbjerg åbner for fremtidens psykologer1.9.2025 14:35:49 CEST | Pressemeddelelse
75 studerende tager hul på samfundsorienteret og praksisnær bacheloruddannelse på SDU.
SDU bag international kongres i bioakustik på Fyn1.9.2025 10:38:09 CEST | Pressemeddelelse
Lundsgaard Gods ved Kerteminde bliver 7.-12. september rammen om International Bioacoustics Congress. Her vil 300 forskere fra hele verden mødes om de nyeste opdagelser indenfor forskning i dyre- og menneskelyde.
Mænds liv bliver forlænget med helbredstjek1.9.2025 08:54:07 CEST | Pressemeddelelse
Et nyt stort dansk studie fra Syddansk Universitet og Odense Universitetshospital viser, at et grundigt helbredstjek sætter gang i forebyggelse af hjerte-karsygdomme hos mænd i 60’erne og reducerer deres dødelighed markant.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum