SDU får ny dekan på naturvidenskab
Når medarbejdere og studerende på Det Naturvidenskabelige Fakultet på SDU den 1. maj møder deres nye dekan, vil de se et velkendt ansigt.
Marianne Holmer har siden 1. december været konstitueret dekan, og den opgave har hun løst så godt, at universitetets ledelse har peget på hende i et tæt ansøgerfelt til stillingen som dekan.
Det betyder, at hun også i de kommende år skal stå i spidsen for fakultetet, der tæller cirka 2000 studerende og 500 medarbejdere.
Aktiv tilgang
De får en dekan, der kender fakultetet bedre end de fleste; I 1980’erne studerede Marianne Holmer biologi på det institut, hvor hun i 2010 blev udnævnt som professor og ansat som institutleder.
-Jeg er glad for, at Marianne Holmer vil være med til at præge udviklingen på naturvidenskab – og på SDU - i de kommende år. Hun har både som institutleder og konstitueret dekan udvist en aktiv tilgang, som gør hende til en stærk og konstruktiv samarbejdspartner, siger Henrik Dam, rektor på SDU.
Både han og Marianne Holmer peger på, at der både herhjemme og på internationalt plan er stor efterspørgsel efter naturvidenskabelige kompetencer.
Globale udfordringer
- Den naturvidenskabelig forskning er afgørende for, at samfundet kan løse de store globale udfordringer og leve op til FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling. Derfor har vi både brug for de løsningsorienterede forskningsprojekter og de mere erkendelsesteoretiske projekter, som først og fremmest handler om at forstå, hvordan verden er bygget op, siger Marianne Holmer.
Hun ser også gerne, at bæredygtigheden betones i de uddannelser, som fakultetet udbyder.
-De unge er meget miljø- og klimabevidste, og derfor skal vi synliggøre, at en naturvidenskabelig uddannelse netop giver dem mulighed for at beskæftige sig med bæredygtighed, siger Marianne Holmer.
Fritid på havet
Dykkerdragten var i mange år en del af arbejdsuniformen hos den 54-årige biolog, som selv har specialiseret sig i økologi i kystzoner med et særligt fokus havegræsser og klimaforandringer. I de senere år er arbejdsopgaverne blevet stadig mere administrative, men havet fylder stadig meget i Marianne Holmers liv.
Hun tilbringer gerne sin fritid på havet. Hun og familien har tilbragt mange gode timer på sejlture rundt i de nordiske farvande. Senest er hun begyndt at sejle i enmandsjolle, nu hvor døtrene er blevet lidt større.
.
Kontakter
Marianne Holmer: mail holmer@biology.sdu.dk - mobil : 60 11 26 05,
Billeder
Information om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Medicin mod forhøjet kolesterol kan i fremtiden redde endnu flere liv10.7.2025 08:41:07 CEST | Pressemeddelelse
Tre til fire procent af danske mænd over 65 år rammes af udposninger på legemspulsåren – en potentielt dødelig sygdom. Forskning fra SDU og OUH viser, at forebyggende behandling kan bremse udviklingen. Det kræver screening, som allerede benyttes i andre lande.
Stærk interesse for SDU’s uddannelser5.7.2025 18:27:25 CEST | Pressemeddelelse
Selvom der er nye adgangskrav, oplever SDU en samlet stigning i søgningen. Universitetets uddannelser nyder stor interesse fra danske og internationale ansøgere, og nye udbud som psykologi i Esbjerg tiltrækker rekordmange ansøgere.
Mette Juel Rothmann udnævnt til professor i diabetesomsorg og brugerinvolvering2.7.2025 11:57:28 CEST | Pressemeddelelse
Et professorat med fokus på livet med diabetes: Styrket forskning i psykosociale aspekter af diabetes skal bane vejen for nye patientnære løsninger og bedre egenomsorg
Researchers develop new robot: The future of scaffolding is here2.7.2025 09:35:44 CEST | Press release
Together with the German scaffolding manufacturer PERI and several other European partners, researchers from SDU’s Centre for Large Structure Production (LSP) have developed a robot that can relieve scaffolders. The robot will be tested in real-life conditions over the next years.
SDU-forskere udvikler ny robot: Det bliver fremtiden for stilladsarbejde2.7.2025 09:35:44 CEST | Pressemeddelelse
Sammen med den tyske stilladsproducent PERI og en række europæiske kollegaer har forskere fra SDU’s Center for Large Structure Production (LSP) udviklet en robot, der kan aflaste stilladsarbejdere. I løbet af de næste par år skal robotten testes på byggepladser.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum