SDU etablerer nyt klimacenter
Danmark og resten af verden står over for en stor udfordring i at få bremset klodens klimabelastning. Et vigtigt led i arbejdet mod et klimabevidst og bæredygtigt samfund er forskning og uddannelse i nye teknologier og implementeringen af disse.
Derfor har SDU valgt at etablere et nyt tværfagligt klimacenter, der bygger på og samler dyb fagdisciplinær viden og udvikler tværvidenskabelig indsigt på højeste internationale niveau til fremme af omstillingen til et lavemissionssamfund.
SDU vil med centret bidrage med grundforskning og konkrete løsningsforslag til de langsigtede samfundsmæssige, teknologiske og politiske klimaudfordringer igennem en koordineret og tværfaglig indsats.
Videnskaben skal ud at leve, hvor det gavner
Ifølge klimaprofessor og prorektor på SDU Sebastian Mernild er det altafgørende, at der handles, og det skal centret bidrage til.
- Der er et akut samfundsmæssigt behov for at bringe videnskab til bordet, så vi kan få en bedre forståelse af, hvordan klimaet ændrer sig, en bedre forståelse af konsekvenserne af et ændret klima, og en bedre forståelse af hvordan vi kan tilpasse os og afbøde nogle af de konsekvenser, klimaforandringerne medfører.
- Og så er det mindst lige så vigtigt at kigge på, hvordan klimaforandringer påvirker os mennesker fra humanistiske og samfundsvidenskabelige vinkler. Med centret rækker vi ud mod fællesskabet – og ud mod alle fem fakulteter på SDU – fordi vi gerne vil skabe den tværfaglige forståelse og få forskningen ud at leve i samarbejde med erhvervslivet, så der kan træffes politiske beslutninger på et oplyst grundlag, siger Sebastian Mernild.
Internationalt niveau
Centret forventes at markere sig nationalt såvel som internationalt ved at huse en række større forskningskonsortier og -projekter, etablere tværfaglige forsknings- og samfundsmæssige netværk samt en fagligt bredt sammensat gruppe af nationale og internationale forskere i international topklasse.
På længere sigt skal centret danne ramme om uddannelser på kandidat- og Ph.d.-niveau, samt efteruddannelse, hvor der ligeledes tilstræbes en tværfaglig profil, og hvor studerende efter uddannelsen kan agere i en kompleks verden med mange modsatrettede problemstillinger indenfor klimaforandringer.
I løbet af efteråret 2021 ansættes en leder for centret, der forventes at åbne sidst på året. Klimacentret placeres fysisk og organisatorisk hos DIAS - Danish Institute for Advanced Study – ved SDU.
Vil du vide mere?
Læs mere på sdu.dk/klimacenter, hvor formålet med og visionerne for centret også uddybes i en video.
Kontakter
Sebastian MernildProrektor, SDU
Tlf:65 50 10 21mernild@sdu.dkInformation om Syddansk Universitet
Følg pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Syddansk Universitet
SDU bruger sin egen supercomputer til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier16.1.2026 08:09:49 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet (SDU) tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over undervisningsplatformen og kan sikre forudsigeligt og gennemsigtigt ressourceforbrug.
Forskningsprojekt på SDU skal gøre produktionen af grøn brint PFAS-fri og konkurrencedygtig14.1.2026 13:27:58 CET | Pressemeddelelse
I samarbejde med seks europæiske partnere vil forskere fra SDU’s Institut for Grøn Teknologi udvikle en ny elektrolyseteknologi, der kan producere grøn brint billigere, mere effektivt og bæredygtigt og uden brug af de fluorstoffer, som i dag bruges i anlæggene.
Klausuleret til 12. januar kl. 11: Nyt studie: Sådan gavner vægttab fedtvævets sundhed12.1.2026 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
At tabe sig medfører næsten altid sundhedsmæssige gevinster. Men indtil nu har det været uklart, i hvilken grad et vægttab også genskaber sundheden i selve fedtvævet. Et nyt studie fra Syddansk Universitet giver nu et detaljeret indblik i de ændringer, der sker i fedtvævet under vægttab.
Tre nye professorer skal forske i sygepleje og omsorg på Danmarks yngste universitetshospital7.1.2026 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hvordan møder vi familier til børn med livstruende sygdom? Hvor kan vi styrke patientinddragelsen? Og kan vi lette overgangene for særligt sårbare? Det er nogle af de spørgsmål, som tre nyudnævnte professorer i sygepleje skal forske i på Sjællands Universitetshospital (SUH), der med nu i alt fem professorater på Syddansk Universitet er et af landets stærkeste forskningsmiljøer for klinisk sygepleje
SDU etablerer avanceret og energieffektivt datacenter til dansk AI- og supercomputing-forskning i samarbejde med Danfoss og HPE7.1.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og udviklingsprojekt, der skal demonstrere potentialet i energieffektive datacentre internationalt.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
