SAS-ledelsen tager danskerne som gidsler
”Piloterne har skrevet danmarkshistorie under forhandlingerne - ingen lønmodtagergruppe har nogensinde tilbudt at hjælpe en arbejdsgiver med så store besparelser. Det står nu klart, at ledelsen i SAS på intet tidspunkt reelt har ønsket at indgå en aftale med piloterne. Meget tyder på, at ledelsen spekulerer i at lave en rekonstruktion af selskabet, og på den her måde kan de sige, det er piloternes skyld,” siger Keld Bækkelund Hansen, der er forhandlingschef i Dansk Metal.
Piloterne har tilbudt SAS-ledelsen besparelser for mere end 450 mio. svenske kroner, og i slutfasen af forhandlingerne i Stockholm har piloterne lagt yderligere 150 mio. svenske kroner på bordet. Det svarer til mere end 30 procent af SAS’ samlede omkostninger til piloterne.
”Piloterne er rigtigt kede af, at de ikke kan flyve danskerne på sommerferie. Der er ikke noget, de hellere vil. Vi har gjort alt, hvad vi kan, og ledelsen i SAS er blevet tilbudt store besparelser, bl.a. på piloternes løn, fleksibilitet og ferie. Men det har ledelsen afvist,” siger Keld Bækkelund Hansen.
Piloternes krav har været, at ledelsen stopper med at bruge datterselskaber til at bryde de indgåede aftaler med medarbejderne.
”Kernen i den danske model er jo, at ledelse og medarbejdere forhandler sig frem til en aftale om løn- og arbejdsvilkår, og så overholder begge parter det. Men ledelsen i SAS har oprettet datterselskaber og brugt dem til at bryde de aftaler, de har indgået med deres egne medarbejdere. SAS vil ikke garantere, at de ikke vil gøre det igen. Det kan vi selvfølgelig ikke acceptere. Hvis SAS kan få lov til det, så frygter vi, det kan sprede sig til andre brancher på det danske arbejdsmarked. Derfor er den her konflikt vigtig for alle lønmodtagere i Danmark, og piloternes strejke er et forsvar for den danske model,” siger Keld Bækkelund Hansen.
Undervejs i forhandlingerne har Dansk Metal set klare tegn på, at ledelsen i SAS reelt ikke ønskede at lave en aftale med piloterne.
”Vi har gentagne gange oplevet, at vi sammen har aftalt afgørende ting ved forhandlingsbordet. Efterfølgende er ledelsens forhandlere kommet tilbage, og så vil de alligevel ikke stå ved det, vi har aftalt. Så vi kan nu se, at de åbninger, der har været, alene har været spil for galleriet. Alt tyder på, at ledelsen har ønsket den her konflikt, og at de har en plan klar i skuffen, som handler om, at de nu vil tvinge dårligere løn- og arbejdsvilkår for medarbejderne igennem. Det er en dybt uansvarlig adfærd fra en virksomhed, der har den danske stat i ryggen. Ledelsen tager alle de danskere, der skal flyve på sommerferie - og medarbejderne - som gidsler i deres spil,” siger Keld Bækkelund Hansen.
Piloterne har undervejs i forhandlingerne givet nye tilbud til ledelsen og udsat konflikten flere gange. Piloternes strejke er derfor netop trådt i kraft. Dansk Metal har varslet sympatistrejke med flymekanikerne fra den 6. juli. Ledelsen i SAS har varslet lockout for piloterne, flymekanikerne og kabinepersonalet, så de ikke kan møde på arbejde.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30767127raly@danskmetal.dkInformation om Dansk Metal
Dansk Metal er en fagforening for ca. 100.000 lønmodtagere, der arbejder med it, teknik og mekanik.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Regeringen baner vejen for den grønne industri31.10.2025 10:41:53 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal roser regeringen for dagens beslutning om at udbygge vejnettet fra Brande og Give til Esbjerg Havn. Aftalen sikrer, at de store vindmølleelementer, som udgør rygraden i den grønne omstilling, fortsat kan produceres og transporteres fra Danmark.
Dansk Metal: Industriparker viser vejen for fremtidens arbejdspladser28.10.2025 09:32:20 CET | Pressemeddelelse
Regeringens og forligskredsens beslutning om at udpege 11 statslige industriparker er et markant og positivt skridt for dansk industri, vurderer Dansk Metal.
Regeringens forskningsudspil viser retningen i en usikker tid22.10.2025 12:19:13 CEST | Pressemeddelelse
Der er flere gode takter i regeringens nye udspil om forskning, mener Dansk Metal.
Dansk Metal: Dansk økonomi er i balance21.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal deler vismændenes vurdering af, at dansk økonomi står stærkt. De stigende fødevarepriser kræver, at der bliver holdt øje med, at der er reel og fair konkurrence i dagligvaresektoren.
Dansk Metal: Ny forsvarsaftale kan sikre danske arbejdspladser10.10.2025 19:29:48 CEST | Pressemeddelelse
Her til aften har et bredt politisk flertal indgået en ny aftale om at styrke det danske forsvar. Aftalen betyder blandt andet, at Danmark skal købe flere arktiske skibe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
