Salling Group i blåt og gult for Ukraine

Siden Ruslands invasion af Ukraine har Salling Group støttet hjælpearbejdet i Ukraine og nabolandene, der har modtaget tusindvis af flygtninge. Støtten er gået gennem Folkekirkens Nødhjælps indsatser i det krigshærgede land.
Fra på mandag og de følgende to uger kan kunderne igen hjælpe ofrene for krigen i Ukraine, når føtex og Bilka sætter en særlig Ukraine-kage til salg for 50 kr. Overskuddet på 10 kr. pr. kage går til Folkekirkens Nødhjælps indsatser i Ukraine. Det er blandt støtte til flygtningecentre, til generatorer og varmeforsyning, til minerydning og til juridisk hjælp til ofre for at kunne dokumentere krigsforbrydelser.
Samme mandag går det ukrainske flag til tops i flagstænger i Bilka og føtex samt ved Nettos hovedkvarter i Køge og hos Salling Group i Årslev. Sidst på ugen vil Salling Stormagasiner desuden gentage sidste års gestus og lade lysfacaderne lyse i gult og blåt.
”Som en virksomhed, der er en del af danskernes hverdag, har vi et ansvar for at vise, hvor vi står i vigtige samfundsspørgsmål. I denne sag står vi på ukrainernes side, og det markerer vi i de kommende uger,” siger HR-direktør i Salling Group, Louise Gade.
Salling Group og gruppens ejere, Salling Fondene, har gennem 18 år haft et tæt arbejde med Folkekirkens Nødhjælp. Samarbejdet har genereret i alt 45 mio.kr. til nødhjælpsarbejde – senest i Ukraine og i det jordskælvsramte grænseområde mellem Tyrkiet og Syrien.
I år får samarbejdet endnu en dimension, da Salling Group tager imod kontanter fra Folkekirkens Nødhjælps årlige husstandsindsamling, der finder sted 12. marts i år. Salling Group opfordrer desuden koncernens medarbejdere til at melde sig som indsamlere til husstandsindsamlingen, der i år har fokus netop på ofre for de mange kriser og katastrofer, der lige nu hærger verden: Jordskælv, sultkatastrofe på Afrikas Horn og krig i Ukraine.
”Vi er meget taknemmelige for det stærke samarbejde, vi har med Salling Group, og at koncernen nu ved årsdagen for krigen i Ukraine træder til med endnu et nyt tiltag: kagesalg og et stærkt medmenneskeligt signal til Ukraines borgere. Siden krigens start for et år siden, har vi modtaget cirka 2 millioner kr. fra Salling Group til vores arbejde i Ukraine. Den støtte, vi gennem 18 år har modtaget fra koncernen, butikkernes kunder og fra salg af overskudmad fra føtex i vores Wefood-butikker gør en direkte og afgørende forskel for mennesker i nød," siger Birgitte Qvist-Sørensen, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp.
Ud over indsamling og donationer i Danmark, har Netto i Polen doneret til hjælpearbejdet lokalt og solgt varer til stærkt nedsat pris til ukrainere, der er flygtet til Polen.
Herhjemme fjernede Salling Group allerede i krigens første uge russiske varer fra hylderne, og besluttede i foråret at ville være uafhængig af russisk gas i opvarmningen af butikker i særligt Tyskland og Polen.
”Vi bilder os ikke ind, at vi kan forandre livet for alle i krig og nød, men alle kan hjælpe nogle, og det gælder også for os. Derfor er vi stolte og glade for partnerskabet med Folkekirkens Nødhjælp, både i hverdagen i kampen mod madspild, men i særdeleshed når det gælder hjælp til verdens nødstedte,” siger Louise Gade.
STØT FOLKEKIRKENS NØDHJÆLPS INDSAMLING TIL UKRAINE PÅ MOBILEPAY 222800
Kontakter
Group CommunicationSalling Group
Tlf:8778 5002press@sallinggroup.comBilleder
Information om Salling Group
Med kæder som føtex, Bilka, Netto, Salling stormagasiner og BR arbejder vi i Salling Group for at gøre hverdagen bedre gennem gode indkøbsoplevelser, muligheder for job i hele landet og lettere vej til en ansvarlig livsstil. Knap 60.000 dedikerede kolleger i Tyskland, Polen og Danmark servicerer hver uge 10 millioner kunder.
Fordi vi er 100% ejet af Salling Fondene år, går en del af vores overskud tilbage til samfundet. Siden 2012 har Salling Fondene doneret mere end 1,9 mia. kroner til uddannelse, kultur, sport, socialt arbejde og andre gode formål.
Følg pressemeddelelser fra Salling Group
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Salling Group
Bilka sætter kurs mod eldreven hjemmelevering9.5.2025 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye elbiler bliver nu en del af BilkaToGo Hjemmelevering, og rykker Salling Group tættere på klimamål.
Nu kan du få målt dit blodtryk i Netto6.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I uge 19 lancerer Hjernesagen og Salling Group et nyt skridt i arbejdet for at forbedre danskernes sundhed og forebygge stroke. Her vil man for første gang invitere kunderne i udvalgte Netto-butikker til gratis blodtryksmåling og en snak om farerne ved forhøjet blodtryk.
Salling Groups overtagelse af Rimi Baltic godkendt5.5.2025 12:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Europa-Kommissionen har godkendt Salling Groups opkøb af Rimi Baltics forretning i Estland, Litauen og Letland.
Salling Group styrker sin markedsposition i historisk 202428.4.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Både top- og bundlinje blev løftet i et tilfredsstillende 2024 præget af et rekordstort investeringsniveau og en ny ambitiøs strategi for de kommende år.
Bilka fortsætter sin udvidelse af BilkaToGo Hjemmelevering28.4.2025 10:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Bilka har i 2025 udvidet sin hjemmelevering markant, og nu kan kunderne i Esbjerg og Sønderborg også benytte sig af Bilkas populære hjemmeleveringstjeneste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum