Sådan har danskerne det på jobbet
7.5.2019 08:47:04 CEST | Krifa | Pressemeddelelse

Det kan måske være svært at mærke, når man står midt i hverdagens trummerum, men i Danmark er vi faktisk virkelig glade. World Happiness Report kårede i marts vores lille land i nord til det andet lykkeligste land i verden, og helt nye tal viser nu, at også danskernes arbejdslyst er i top.
God Arbejdslyst Indeks 2019, som Krifa står bag sammen med Kantar Gallup og Institut for Lykkeforskning, viser, at den overordnede arbejdslyst blandt danske lønmodtagere scorer 72 point på en skala fra 0 til 100. Samtidig viser undersøgelsen, at den generelle lykkefølelse hos danskerne er på 75 point.
- Det er fantastisk at se, at de danske lønmodtagere grundlæggende oplever en høj arbejdslyst. For hvis vi ikke har det godt på jobbet, smitter det af på resten af livet, siger Krifas formand, Søren Fibiger Olesen.
- Men der er stadig meget, der skal forbedres derude. Så længe folk for eksempel bliver syge af at gå på arbejde, skylder vi danskerne og de næste generationer at handle i stedet for bare at snakke, som jeg synes, der er en tendens til for tiden, fortsætter han.
Det skal give mening
Årets God Arbejdslyst Indeks konkluderer, at mening er den allervigtigste faktor for danskernes arbejdslyst – det har det været hvert år siden første måling. Men også kollegerne ligger lunt i svinget. Danskerne scorer nemlig kolleger-faktoren med den højeste temperatur på 76 point ud af 100.
Særligt spørgsmålet om, hvorvidt man har det godt med kollegerne, topper skalaen med 81 point. Det er også vigtigt for trivslen, at vi har det godt med dem, vi bruger så mange af døgnets vågne timer med, forklarer erhvervspsykolog i Krifa Rasmus Højbæk.
- Hvis ikke vi er en del af fællesskabet på arbejdspladsen, risikerer vi at blive holdt udenfor, være ensomme og isoleret, hvilket kan medføre mistrivsel og stress, siger han.
- Udover at have betydning for den generelle arbejdslyst så ved vi også, at sociale relationer er en af de vigtigste forudsætninger i både stresshåndtering og -forebyggelse, fortsætter Rasmus Højbæk og henviser til, at hver fjerde dansker har stress-symptomer ifølge God Arbejdslyst Indeks 2019.
Fakta:
• 2.500 repræsentativt udvalgte danskere har deltaget i årets undersøgelse.
• Undersøgelsen tager udgangspunkt i de syv faktorer, der er identificeres som de væsentligste for arbejdslysten: Kolleger, mening, resultater, mestring, medbestemmelse, ledelse og balance.
• Indekset giver et unikt indblik i danskernes arbejdslyst, og Videncenter for God Arbejdslyst er de første i Danmark, der sætter arbejdslysten på formel på denne måde.
• God Arbejdslyst Indeks er en årlig undersøgelse af danskernes arbejdslyst, som blev udgivet for første gang i 2015.
Nøgleord
Kontakter
Formand Søren Fibiger Olesen, 25444008
Presse: Mette Christiansen, 28344319, mech@krifa.dk
Billeder
Links
Information om Krifa
Krifa er en tværfaglig organisation for danske lønmodtagere og har mere end 185.000 medlemmer. Krifa arbejder hver dag for at fremme arbejdslysten blandt medlemmer, medarbejdere og i samfundet generelt – og det er integreret i alt, hvad organisationen gør. Krifa arbejder mod at blive en moderne arbejdslivsbevægelse ved at se det enkelte medlem og udfordre den klassiske opfattelse af en fagforening og a-kasse.
Følg pressemeddelelser fra Krifa
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Krifa
Krifa: Venstre viser vejen mod bedre hjælp til nedslidte16.3.2026 16:10:31 CET | Pressemeddelelse
Nedslidte lønmodtagere skal have lige muligheder for at trække sig tilbage fra arbejdsmarkedet uanset, hvor mange år de har arbejdet, eller hvilken faggruppe de tilhører. Derfor glæder Krifas formand, Jane Heitmann, sig over, at Venstre i sit økonomiske udspil ”Vores plan for et Danmark i sikre hænder” vil forbedre seniorpensionen.
Fra trumfkort til sorteper – danskerne siger nej tak til Arne-pension5.3.2026 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Gør som danskerne. Drop Arne-pensionen. Sådan lyder opfordringen til regeringen fra Krifas formand, Jane Heitmann.
Usikre tider får lønmodtagere til at søge mod a-kasserne6.2.2026 15:35:21 CET | Pressemeddelelse
Beskæftigelsen er stadig tårnhøj, men under overfladen dukker flere og flere tegn på økonomisk usikkerhed og bekymring op blandt lønmodtagere og virksomheder. Flere forsikrer sig mod ledighed, færre skifter job, og virksomhederne gennemfører færre nyansættelser end tidligere, viser en ny Krifa-analyse.
Krifa: Stop omfattende fagforeningspres19.12.2025 09:16:19 CET | Pressemeddelelse
Retten til frit at vælge fagforening burde være en selvfølge, men sådan er virkeligheden langt fra. Op mod en halv million lønmodtagere har følt sig presset ind i en fagforening, og for næsten 200.000 er presset udøvet på deres nuværende arbejdsplads. Især de unge oplever presset, og fire fagforeninger – 3F, HK, FOA og Dansk Metal – står for næsten halvdelen af alle oplevelser med fagforeningspres primært udført af tillidsrepræsentanter, viser en ny omfattende Verian-undersøgelse udført for Krifa.
Krifa: Skift kurs og arbejd aktivt for lovbestemt mindsteløn også i Danmark11.11.2025 11:57:27 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolens afvisning af Danmarks ønske om at få annulleret hele EU's mindstelønsdirektiv bør føre til et kursskifte hos regeringen i Danmark. I stedet for at modarbejde indførelsen af europæisk mindsteløn bør regeringen gå aktivt ind for, at lovbestemt mindsteløn – som syv ud af ti danskere ønsker - bliver en realitet også i Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
