Så til søs! Tjek speedbådens eller vandscooterens ansvarsforsikring
3.7.2023 10:46:18 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Med sommeren i fuld gang stiger også aktiviteterne hos sejlerfolket rundt omkring i landets lystbådehavne. Båden er blevet klargjort, og så skal ansvarsforsikringen for speedbåde med en skroglængde på op til 15 meter, vandscootere og lignende lystfartøjer, også tjekkes.
- Uden en forsikring kan en skade på andre og deres ting udløse et stort, personligt erstatningskrav. Af samme grund er det lovpligtigt at tegne en ansvarsforsikring, lyder det fra forsikringsekspert Anne Garde Slothuus i Forsikringsoplysningen.
Nye sikkerhedsregler i Københavns Politikreds
Der er øget fokus på sikkerhed til søs. Københavns Politi har for eksempel pr. 3. juli 2023 indført nye regler for sejlads langs kysterne i politikredsen. Reglerne, der gælder primært for motorbåde og vandscootere og lignende fartøjer, skal især beskytte borgere og den offentlige orden.
Efter en frygtelig ulykke i Københavns Havn forårsaget af vandscootere i maj 2017 ændrede man Søfartsloven året efter og gjorde ansvarsforsikringen lovpligtig for bl.a. vandscootere. Tidligere var det frivilligt og op til en selv, hvordan man ønskede at forsikre sig. Men efter nogle frygtelige ulykker i Københavns Havn, valgte man at ændre loven og gøre ansvarsforsikringen lovpligtig for visse lystfartøjer.
Derfor etablerede man en garantifond
- Samtidig med ændringen af Søfartsloven i maj 2018 etablerede forsikringsbranchen garantifonden, FSV, der dækker skader forvoldt af netop uforsikrede eller ukendte speedbåde op til 15 meters skroglængde samt vandscootere og lignende hurtige fartøjer, siger Anne Garde Slothuus og tilføjer, at der ifølge loven også følger et objektivt ansvar for personskade og tab af forsørger samt bedre mulighed for at konfiskere fartøjet.
Med objektivt ansvar menes, at ejeren eller føreren af fartøjet er ansvarlig, selv om der er tale om et hændeligt uheld, og det vil sige, uden at man har skylden for den skade, der er påført andre.
Garantifonden FSV skønner, at der er op imod 50.000 forsikringspligtige lystfartøjer i Danmark. De forsikringsselskaber, der er medlemmer af FSV, havde medio 2022 tegnet knap 40.000 ansvarsforsikringer. Der er derfor skønsmæssigt ca. 10.000 lystfartøjer, der ikke har den lovpligtige ansvarsforsikring.
Kontakter
Anne Garde SlothuusForsikringsoplysningen
Tlf:+4541919145ags@fogp.dkBilleder
Links
- Er du eller dine ting blevet ramt af en uforsikret eller ukendt speedbåd eller vandscooter, kan du anmelde skaden til FSV her
- Forsikringsoplysningen
- Læs mere om garantifonden FSV
- Opdaterede, særlige regler for sejlads i Københavns Politis område pr. 3. juli 2023
- Søfartsstyrelsens krav og gode råd til ejeren eller føreren af en vand-scooter
Information om Forsikring & Pension
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark9.2.2026 10:46:12 CET | Pressemeddelelse
Klimatilpasning er reguleret af et virvar af regler, der trækker i hver sin retning, og som gør lovgivning på området uigennemskueligt. Resultatet er, at Danmark bliver klimasikret for lidt, for sent og for dyrt, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der nu foreslår en række forenklinger.
Esbjerg hårdest ramt af sommerskybrud4.2.2026 12:23:38 CET | Pressemeddelelse
Borgere i Esbjerg blev hårdt ramt af skybrud i 2025, og Esbjerg er den kommune med flest anmeldte forsikringsskader på grund af skybrud i tredje kvartal 2025. Skybrud og heftig nedbør bør være en topprioritet politisk, når det handler om klimatilpasning, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
F&P: Ny national cyberstrategi styrker Danmarks samfundsrobusthed28.1.2026 16:51:07 CET | Pressemeddelelse
Strategien indeholder nødvendige nye operative indsatser, men mangler at adressere udfordringen med kritiske afhængigheder i den digitale infrastruktur.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring28.1.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, hvilke regler Italien har om skiferie? Hvornår man har pligt til at rydde sne og glatførebekæmpe? Og om frostsprængning er en dækningsberettiget skadeårsag?
Energi-aftale mellem Danmark og Tyskland er banebrydende for dansk havvind26.1.2026 18:17:01 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Tyskland indgår en bilateral aftale, hvor den tyske stat stiller økonomisk sikkerhed for vindmøller opstillet i dansk farvand ud for Bornholm. Det er et nybrud inden for aftaler på tværs af landegrænser om grønne energianlæg og giver nye perspektiver for den grønne omstilling i en tid med mange udfordringer, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
