Så mange danskere risikerer ekstraregning efter ferien
13.6.2022 07:38:13 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse

Sommerferien står for døren for de fleste danskere, og selvom vi for første gang siden 2020 går en mere normal rejsesommer i møde, er der stadig en del usikkerheder forbundet med årets sommerrejser.
Men på trods af usikkerhederne svarer hver fjerde dansker i en undersøgelse, at de ikke tegner en afbestillingsforsikring, når de skal ud at rejse denne sommer. Undersøgelsen er lavet af Kantar Gallup for Gouda Rejseforsikring og Gjensidige.
“Der er flere grunde til, hvorfor det er en rigtig god ide at huske en rejse- og afbestillingsforsikring til sin ferie. Først og fremmest hjælper forsikringen, hvis man bliver syg, og er forhindret i at kunne rejse, men derudover ser vi lige nu en masse usikkerheder i den internationale luftfart, og med en forsikring er man sikret hjælp, hvis man af forskellige grunde ikke kan bruge den bestilte rejse,” siger Louise Hertzum, der er chef for forretningsudvikling i Gouda Rejseforsikring.
Tal fra Gouda Rejseforsikring viser, at andelen af kunder som har benyttet deres afbestillingsforsikring er tæt på fordoblet i 2022 sammenlignet med 2019, der var det seneste normale år. Det er dog ikke kun afbestillingsforsikringen, som mange danskere undlader at medbringe på ferien. Undersøgelsen viser, at lige så mange danskere rejser uden en rejseforsikring.
Har man ikke en afbestillingsforsikring står man med hele udgiften til en ny rejse selv, hvis man bliver forhindret. Tal fra Gouda Rejseforsikring viste at danskerne i år tog på vinterferie for gennemsnitligt 26.000 kroner, og det er derfor en stor regning man risikerer at stå med.
Corona er stadig en faktor
De seneste to somre er det især corona-pandemien der har været skyld i store usikkerheder i ferieplanlægningen, og selvom vi i Danmark ikke længere hører så meget om corona, så er der stadig restriktioner og stigende smitte på mange af danskernes yndlingsdestinationer.
“Corona spiller heldigvis en mindre rolle nu, end den har gjort de seneste somre. Men der er stadig destinationer med testkrav og andre restriktioner, og har man ikke en afbestillings- eller rejseforsikring, så risikerer man altså selv at skulle dække omkostninger til eksempelvis en ny ud- eller hjemrejse, hvis man bliver smittet og syg eller havner i isolation,” forklarer chef for forretningsudvikling i Gouda Rejseforsikring, Louise Hertzum.
På mange af danskernes foretrukne rejsedestinationer som Tyrkiet, USA og Thailand er der som færdigvaccineret borger ikke længere testkrav inden afrejse. På flere destinationer er der dog stadig Corona-restriktioner som mundbind og Coronapas.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring i maj og juni 2022 blandt 1528 repræsentativt udvalgte danskere.
|
Hvilke af følgende ting sørger du for at have, når du skal rejse? |
|
|
Det blå EU-sygesikringskort |
86.3% |
|
Det gule sundhedskort |
72.2% |
|
Ansvarsforsikring |
26.6% |
|
Afbestillingsforsikring |
26.1% |
|
Ingen af ovenstående |
1.0% |
|
Ved ikke/ønsker ikke at svare |
1.4% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulent
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkBilleder
Information om Gjensidige
Gjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 3.800 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 30 mia. NOK i 2021, mens forvaltningskapitalen udgjorde 130 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Charterferien kan ende på toilettet: Så mange har dårlige buffetvaner28.3.2026 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Påsken nærmer sig, og for mange danskere betyder det en pakket kuffert og kurs mod sydens sol. Men inden man går ombord i feriehotellets buffet, er der god grund til at tage simple forholdsregler.
Nu kommer årsopgørelsen: Det skal danskerne bruge deres penge tilbage i skat på19.3.2026 07:53:00 CET | Pressemeddelelse
Ny undersøgelse viser, at danskerne vil bruge de penge, de får tilbage i skat, på opsparing og en mere robust hverdag – ikke på at øge forbruget.
Trods mål om udfasning: Hver dag bliver der installeret 12 nye gasfyr i danske boliger17.3.2026 07:44:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om Danmark på sigt vil udfase gas som varmekilde i boliger, bliver der fortsat installeret tusindvis af nye gasfyr. Nye tal viser, at der sidste år blev sat 4.358 gasfyr op i danske hjem. Men den nuværende udvikling i gaspriserne kan være en anledning til, at man overvejer at undersøge andre muligheder.
Stor stigning: Stadig flere sager om puffbars i tolden15.3.2026 08:02:00 CET | Pressemeddelelse
Trods klare sundhedsrisici så fortsætter puffbars og e-cigaretter med at strømme ind over grænsen, hvor der de seneste to år er sket knap en fordobling af indrapporterede sager. Det viser nye tal, som Toldstyrelsen har udleveret til Gjensidige.
Hver femte dansker kæmper med søvnproblemer10.3.2026 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
Hver femte dansker har brug for hjælp til at få en god nats søvn og det fører til brug af forskellige søvnhjælpemidler. Særligt melatonin er blevet et hit blandt danskerne, hvilket nye tal fra Sundhedsdatastyrrelsen bekræfter.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


