Så er havnebadet i Nykøbing på vej

Hvordan skal et havnebad i Nykøbing se ud? Hvordan skal den tekniske løsning for havnebadet være? Og hvordan sikrer man en god drift af badefaciliteterne? Det er nogle af de spørgsmål, som et lokalt rådgiverfirma skal hjælpe Guldborgsund Kommune med at undersøge og svare på, inden selve byggeriet af havnebadet kan tage form.
Økonomiudvalget i Guldborgsund Kommune besluttede på sit møde tirsdag at frigive én million kroner til første fase af etableringen af et havnebad. Havnebadet er en del af udviklingen af erhvervshavnen i Nykøbing, der over de kommende år vil forvandle sig til et rekreativt området, som både borgere og turister kan nyde godt af.
Allerede denne sommer har der været nogle pop-up-aktiviteter på havneområdet med loungemøbler til fri afbenyttelse og en café, og foreningen Guldborgsund Aqua Sport har etableret en wakeboardbane i vandet lige ud for havnen.
Borgmester John Brædder glæder sig til, at der snart kommer et fast havnebad til glæde for byens borgere og alle andre, der har lyst til en dukkert, når de er i Nykøbing.
”Vi er så heldige, at vi har over 300 kilometer kyststrækning i Guldborgsund Kommune, og vi har nogle af Danmarks bedste badestrande. I de senere år er vi også begyndt at tænke vand- og havnemiljøet ind som rekreative områder i vores byer, og her er et havnebad helt oplagt. Nu sætter vi gang i projektet, og jeg glæder mig til den dag, hvor vi kan indvie et havnebad i Nykøbing,” siger John Brædder.
Første fase af havnebadet skal lægges frem til politisk behandling i december i år.
Kontakter
John BrædderBorgmester
Tlf:25180390Johanne Duus HornemannKommunikationskonsulent
Tlf:2518 2335jdh@guldborgsund.dkBilleder

Information om Guldborgsund Kommune
Følg pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Guldborgsund Kommune
Tæt samarbejde med boligselskaber skal bidrage til endnu mere udvikling i Guldborgsund30.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune og de almennyttige boligselskaber har netop underskrevet en ny fireårig samarbejds- og rammeaftale. Aftalen understreger det gode samarbejde og sikrer et fortsat tæt fællesskab om udviklingen af kommunen som helhed.
Ny strategisk plan for handicapområdet30.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den hidtidige handicappolitik i Guldborgsund Kommune fra 2013 erstattes nu af en strategisk plan for handicapområdet.
Udvalg vedtager navneændring: Fra plejecenter til plejehjem26.6.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Navneændring på ældreområdet betyder, at plejehjem erstatter plejecenter. Ældre og Omsorgsudvalget har besluttet, at der er behov for en navneændring, der har fokus på hjemlighed.
Slagterigrunden bliver en grøn indgang til havnen26.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det tidligere slagteri på den sydlige del af havnen i Nykøbing Falster er nu revet ned. Enkelte mindre bygningsdele er bevaret, og får nyt liv som orangeri og cykelparkering. Hele området omdannes til en grøn og indbydende indgang til hele havneområdet.
Sakskøbing får nyt liv gennem fem nye byprojekter25.6.2025 10:42:47 CEST | Pressemeddelelse
Guldborgsund Kommune er nu klar med en investering på over 4,4 millioner kroner i fem konkrete projekter, der skal gøre Sakskøbing grønnere, mere indbydende og trygt. Alt sammen baseret på borgernes egne ønsker og idéer. Projekterne sker som en del af kommunens områdefornyelse Sakskøbing Byrum.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum