Så er det nu: Her kan du opleve kronhjortenes parringsbrøl
16.9.2020 07:00:00 CEST | Naturstyrelsen | Pressemeddelelse

Det går ikke stille for sig, når brunstsæsonen går i gang hos Danmarks største landlevende pattedyr - kronhjorten. Her handler det for hjortene om at brøle så højt og kraftfuldt, at det tiltrækker hundyrene og skræmmer eventuelle rivaler væk.
Man kan høre de dybe brøl flere kilometer væk, og der er derfor rig mulighed for en intens naturoplevelse. Af og til kan man også høre den specielle lyd af gevirer, der støder sammen, hvis kampen om hunnernes gunst fører til direkte kontakt mellem hjortene.
Et af de bedste steder, hvor man kan opleve dette fantastiske scenarie, er ved Grærup Langsø i Kærgård Plantage. Her har Naturstyrelsen henover sommeren opsat en ny udsigtsplatform på en klittop vest for søen, der giver frit udsyn til parringsakten.
Brunst er den perfekte slankekur
Hinderne er kun i brunst i ét enkelt døgn. Derfor forsøger kronhjortene at parre sig med hinderne så mange gange i løbet af det ene døgn som muligt. Samtidig kan andre hinder komme i brunst, så det tager hårdt på kræfterne, når kronhjorten samtidig skal holde rivaliserende hjorte væk. Brunsthjorten taber sig meget i brunstperioden – 15-20 kg er ikke usædvanligt. Efter parringen går hinderne drægtige i omkring otte måneder, inden de føder de nye kronkalve omkring maj/juni måned året efter.
Undgå forstyrrelser
Hvis hinden ikke bliver drægtig i sin første brunstperiode, går der tre uger, før den igen er i brunst. Tidligt fødte kalve vil have bedst chance for at klare sig godt gennem den kommende vinter. Forstyrrelser i brunstsæsonen kan derfor i værste fald betyde, at kalvene bliver født senere og har mindre tid til at æde sig i god stand inden næste vinter sætter ind.
Tænk derfor på dyrene i brunstsæsonen og bevæg dig forsigtigt derude.
Brunstsafari: Følg disse råd
- De bedste muligheder for at opleve krondyr er typisk omkring solnedgang og solopgang.
- Bevæg dig forsigtigt og hold respektfuld afstand. Hjortene er ikke aggressive over for mennesker under normale omstændigheder, men man skal respektere, at de skal have plads.
- Undlad at gå efter lyden ind i lukkede bevoksninger. Man skræmmer oftest blot dyrene væk og forstyrrer dem i deres parring
- Hold dig på veje og større stier, hvor kronhjortene er vant til, at der er færdsel. Gå i rabatten eller midterrabatten, så larmer du mindre.
- Det er en god idé at nærme sig hjortene i modvind, så de ikke kan lugte en, og så skal man være musestille. Hvis man har hunden med, skal den selvfølgelig være i snor.
Se et kort over de bedste steder at opleve kronhjortenes brøl: http://bit.ly/brunstbrøl
Udsigtsplatformen ved Grærup Langsø er skabt med midler fra aftalen ”Sommer i naturen 2020”, som Regeringen, Radikale Venstre, SF, Enhedslisten og Alternativet indgik inden sommerferien.
Platformen ligger ved Langsøvej, mellem Grærup Havvej og Børsmose Havvej. Fra Børsmose Havvej kan du følge den gule vandrerute ca. 2½ km ind til udsigtsplatformen, eller du kan cykle ad Langsøvej.
Big five: Tag på Safari blandt Danmarks vilde dyr
Krondyr er ét af de store vilde dyr, du kan opleve i statens naturområder.
Se alle dyrene i Naturstyrelsens bud på ”The Big Five”, hvor vi også guider til gode steder at opleve dem.
Kontakter
Naturstyrelsens pressetelefon 7254 3004
Billeder
Information om Naturstyrelsen
Følg pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Naturstyrelsen
Favrskov har udsigt til tre nye skove og rent drikkevand26.3.2026 08:44:22 CET | Pressemeddelelse
Naturstyrelsen, Favrskov Kommune, Klimaskovfonden og to lokale vandværker er blevet enige om at rejse tre nye skove på i alt 640 hektar ved Hadsten og Thorsø. Udover at give beboerne i området ny natur i baghaven skal skovene også være med til at beskytte grundvandet, så der fortsat vil være rent drikkevand i hanerne.
Stor interesse for at blive en del af Danmarks Naturstier26.3.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
47 kommuner og organisationer har allerede budt ind – og endnu flere er på vej, når det landsdækkende net af vandreruter lanceres senere på året.
Naturstyrelsen inviterer til Skovens Dag flere steder i landet19.3.2026 09:01:56 CET | Pressemeddelelse
Foråret er på vej, og 21. marts på Skovens Dag inviterer Naturstyrelsen sammen med Klimaskovfonden danskerne ud i vores nye skove. Det foregår i ti skove rundt omkring i landet, og de, der møder op, kan blandt andet deltage i guidede ture, spille naturbingo, hjælpe naturen i skoven på vej og hygge omkring bålet med varm kakao og bålpandekager.
Urørt skov: Dyk ned i planerne for 40 nye skove, hvor naturen bliver vildere16.3.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Naturstyrelsen er nu klar med forvaltningsplaner for 40 statsskove, hvor naturen fremover skal være urørt. Det vil gavne en række vilde dyr, planter og svampe, der blandt andet vil nyde godt af en vådere og mere lysåben skovbund og flere gamle træer. Det vil også betyde vildere naturoplevelser for både store og små.
Nyt stort projekt skal over ti år styrke danskernes forhold til vild natur6.3.2026 15:00:00 CET | Pressemeddelelse
Naturstyrelsen, Friluftsrådet og Statens Naturhistoriske Museum lancerer nu projektet Vores Vilde Natur. Projektet har fået støtte fra Nordea-fonden og Aage V. Jensen Naturfond til over de næste fem år at styrke kendskabet til den vilde danske natur og give befolkningen mulighed for at engagere sig og bidrage til at skabe mere biodiversitet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

