Rumæniens befolkning går til stemmeurnerne på søndag
På søndag skal rumænerne til stemmeurnerne for fjerde gang i mindre end to år. Meget tyder på, at det regerende nationalliberale parti PNL bliver det største parti i landet. Det sker efter to årtier, hvor det socialdemokratiske PSD har været det største parti.

Ved valget i 2016 vandt PSD ellers 45% af stemmerne, til dels på et valgløfte om højere pensioner og mindsteløn. Men kort efter valget blev partiet meget upopulært blandt befolkningen pga., hvad mange analytikere og iagttagere har kaldt for “et forsøg på at lovliggøre korruption”. Og efter et mistillidsvotum til PSD i 2019 måtte partiet afgive magten. Siden har PNL dannet mindretalsregering.
Dalende popularitet og intern splittelse i det socialdemokratiske PSD
Siden 2016 har PSD tabt hele tre valg til PNL: Europaparlamentsvalget i maj 2019, Præsidentvalget i november samme år og senest ved lokalvalget i september i år. De seneste meningsmålinger indikerer, at PSD kun står til at vinde ca. halvt så mange stemmer som ved valget i 2016 (omkring 22-23%). Det skyldes dels den dalende popularitet i befolkningen og dels en intern splittelse i partiet, hvor en udbryderfløj i partiet nu har dannet deres eget centrum-venstre parti, som står til at få mellem fem og syv procent af stemmerne.
Corona-epidemien udfordrer det nationalliberale PNL
Selv om PNL ser ud til at vinde valget er partiets popularitet også faldende - fra næsten 40% tidligere i år til nu omkring 30%. En af årsagerne er håndteringen af corona-epidemien.
Rumænien har, under PNL’s mindretalsregering, været et af de lande, der har været økonomisk hårdest ramt i EU. Det er især på landet, hvor 40% af rumænerne bor, at PNL er blevet meget upopulær på det seneste.
”Meget tyder på, at PNL ikke vil kunne danne regering alene efter valget på søndag. Partiet bliver højst sandsynligt afhængigt af støtte fra den nyetablerede centrum-liberale koalition USR-PLUS, som lægger meget vægt på deres korruptionsbekæmpelse-politik, og som især er populær blandt befolkningen i storbyerne”, siger Zlatko Jovanovic, Balkanekspert og analytiker i DEO.
Valgkampagnernes vigtigste temaer
Det nationalliberale PNL har under valgkampagnen lagt op til nedskæringer i den offentlige sektor og på at tiltrække flere udenlandske investeringer til Rumænien. PSD har svaret med at love at hæve pensionerne med hele 40%. Meningsmålingerne indikerer dog, at der ikke er mange, der køber dette løfte efter, at det ikke blev opfyldt i 2016.
For yderligere information, kommentarer og interview kontakt:
Balkanekspert og analytiker Zlatko Jovanovic
22 33 35 67 eller zlatko@deo.dk
Nøgleord
Kontakter
Zlatko JovanovicProjektleder og analytiker
Zlatko er ph.d. i historie med speciale i nationalisme, identitet, historiebrug, populærkultur og populisme i tidligere Jugoslavien. Har undervist, forsket og skrevet om Balkan.
Zlatko er opvokset i Bosnien-Hercegovina, bosat i Danmark siden 1993. Stort netværk på Balkan og blandt Balkan-kendere. Hovedforfatter til DEO's Samfundstanker #11 Skal hele Balkan med i EU?
Billeder
Information om DEO
DEO er et landsdækkende oplysningsforbund, som arbejder for demokrati i Europa. Vi er partipolitisk neutrale, men stiller kritiske spørgsmål og sætter problemer til debat. Vi arbejder for at engagere folk i EU-spørgsmål og søger at skabe rammerne for en levende og kvalificeret demokratisk debat.
DEO’s formål er at fremme debat og oplysning om Den Europæiske Union. Ud fra en demokratisk tankegang ønsker vi at aktivere flest mulige i en alsidig og fordomsfri debat om det europæiske samarbejdes indhold og rammer.
Følg pressemeddelelser fra DEO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DEO
Can the EU help protect women’s and LGBT’s rights?25.1.2021 16:46:51 CET | Pressemeddelelse
The national-conservative Polish government backed by the pervasively influential Catholic church has recently almost totally banned abortion and declared LGBT an “evil ideology”. Can – and will - the EU do anything about it? Online debate with Kira Marie Peter-Hansen (Danish MEP) and Sylwia Spurek (Polish MEP).
Hvorfor arbejder der så få danskere i EU? Nye undervisningsforløb skal inspirere til europæisk karriere.22.1.2021 14:18:30 CET | Pressemeddelelse
Demokrati i Europa Oplysningsforbundet (DEO) har lanceret to onlineforløb for talentfulde samfundsfagselever i grundskolen og gymnasiet. Målet med forløbet er både at lære eleverne om EU, men også at åbne deres øjne for muligheden for at få en international embedsmandskarriere.
Kan EU skabe fred i verden?22.1.2021 12:39:47 CET | Pressemeddelelse
Trump er skiftet ud og Kina har indgået en investeringsaftale med EU. Der sker store forandringer i global politik, men hvor meget kommer EU til at bestemme? Hvad bliver indholdet, hvis EU samles om en fælles udenrigspolitik? Onlinedebat den 26. januar 2021.
25-årsdag for Dayton-aftalen i Bosnien: En aftale der skabte fred og splittelse på samme tid14.12.2020 16:31:54 CET | Pressemeddelelse
I dag er det præcis 25 år siden, at Dayton-fredsaftalen blev underskrevet. Aftalen der stoppede den 3,5 år lange krig i Bosnien-Hercegovina. Det var en aftale, der skabte fred i landet, men på samme tid viste sig at skabe en række problemer, og som har medvirket til, at landet stadig er en dysfunktionel stat den dag i dag.
Pressefriheden og civilsamfundet under angreb i Slovenien9.12.2020 18:01:08 CET | Pressemeddelelse
Omkring 100 ansatte, heriblandt mere end 80 journalister, fra det slovenske statslige pressebureau STA står til at miste deres arbejde fra 1. januar 2021, fordi den slovenske regerings Kommunikationsstyrelse har valgt at fjerne pressebureauet fra statsbudgettet.
Polsk veto på vej retur4.12.2020 13:56:31 CET | Pressemeddelelse
I går aftes kom det frem, at Polen alligevel er villig til at droppe det veto, der sammen med Ungarns veto effektivt blokerede vedtagelsen af EU´s corona-genopretningspakke på svimlende 750 milliarder euro, og også lagde hindringer i vejen for EU’s næste syv-årige budget, der efter planen skal træde i kraft den 1. januar.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum