Rug følger danskerne fra vugge til grav

Stort set alle dansker, der har været en tur uden for landets grænser, har mærket savnet efter rugbrød. Og det skyldes formentlig, at danskernes forhold til rug og rugbrød går langt tilbage og nærmest er en del af folkeidentiteten. Nu har madhistoriker og museumsinspektør i MADENS HUS, Bettina Buhl, beskrevet et stykke af danmarkshistorien med rug i hovedrollen.
”I hele den periode, hvor Danmark var et bondesamfund, fulgte rugen bogstavelig talt danskerne fra vugge til grav. I Danmark havde man den særlige skik, at jordemoderen, hurtigt efter fødslen, dryssede rugkerner over børnene. Ritualet skulle værne nyfødte mod sult og ondskab. For de fleste mennesker sluttede tilværelsen i gamle dage ligeledes i nærkontakt med rug. Det var nemlig almindeligt, at man lagde afdøde på et lag af rughalm. Efter begravelsen samlede man lighalmen i et bundt og placerede det på stueloftet. Dette neg måtte ikke fjernes, da man mente, det ville beskytte husstanden mod ulykker,” fortæller Bettina Buhl.
Rugen var et hovedfødemiddel for hele nationen, men i løbet af 1900-tallet begyndte rugen at tabe terræn til kartoflerne. Og i dag er der efterhånden mange danskere, der ikke spiser rugbrød på daglig basis.
”Et af formålene med denne bog er at samle de vigtigste af de spredte historier og erindringer om danskernes anvendelse af rug gennem tiden. Bogen er tænkt som en samlet beskrivelse af et fødemiddel, der er helt unikt for Danmark. Samtidig ønsker jeg at formidle en lille del af det glemte skatkammer, de gamle kogebøgers opskrifter med rug udgør. Det er mit håb, at læserne, ligesom jeg gjorde, vil kaste sig ud i at fremstille de spændende og velsmagende rugbrødsretter, der for længst er gået i glemmebogen. Forhåbentlig kan bogen bidrage til, at læserne bliver lidt klogere på rugens centrale rolle – og derved klogere på dansk madhistorie,” forklarer forfatteren, der gerne ser, at rugen og rugbrødet igen kommer til at spille en større rolle i de danske køkkener.
Og det er der rig mulighed for med "Rug og rugbrød." Første del af bogen gennemgår rugens danske kulturhistorie, mens anden halvdel består af en række spændende opskrifter på retter, hvor rug indgår. Her findes alt fra oksebryst paneret med rugbrød til dansk brødis. Og selvfølgelig er klassikkere som øllebrød og forskellige typer brød også at finde i bogen.
Fakta om bogen:
Titel: Rug og rugbrød
Forfatter: Bettina Buhl
TURBINE // ISBN: 9788740658354 // 238 sider // Vejl. pris 299,95 kr.
Udkommer d. 8. november 2019
Nøgleord
Kontakter
Marie JensbyPR og kommunikation
Tlf:60548460marie.jensby@turbine.dkBilleder
Links
Information om Turbine Forlaget A/S
Forlaget Turbine blev grundlagt i 2004.
Vores profil er bred, og grundtanken er, at vi ikke lader os begrænse af hverken genre, stil eller format – vores fokus er kvaliteten i den enkelte udgivelse.
Følg pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Turbine Forlaget A/S
Alle kan lære at sy21.10.2025 09:13:00 CEST | Pressemeddelelse
Stine Højland – også kendt under navnet ATTER på Instagram – er klar med en ny sybog, hvor upcycling af tøj og simple syprojekter er omdrejningspunktet. Og præcis som bestselleren ATTER, så er ATTER 2 også til de utålmodige typer.
Strikkelegenden Vivian Høxbro er klar med Dominostrik fra A til Z20.10.2025 09:19:00 CEST | Pressemeddelelse
For 25 år siden udgav Vivian Høxbro sin første bog om dominostrik og var dermed med til at gøre den særlige strikketeknik udbredt. Her 25 år efter – og endda på sin 80-års fødselsdag – udgiver hun bogen Dominostrik fra A til Z, der indeholder 25 forskellige firkanter, der kan strikkes sammen i uanede variationer.
Ninja CREAMi-kogebogen20.10.2025 09:17:00 CEST | Pressemeddelelse
Peter Friehling har leget med den nye maskine, der vinder indpas i flere og flere køkkener. Ninja CREAMi har ikke skuffet den erfarne kogebogsforfatter, der har lavet is i mange år, men kun sjældent, da det indtil nu har været en krævende proces, der hæmmede kreativiteten.
Nyoversættelse af William Faulkners hovedværk17.10.2025 12:08:41 CEST | Pressemeddelelse
William Faulkners roman As I lay dying fra 1930 udkommer nu i nyoversættelse af Juliane Wammen med titlen Da jeg lå for døden. Dermed er et litteraturhistorisk hovedværk fra de amerikanske sydstater atter tilgængelig for et dansk publikum.
Stygge Krumpen var ikke Guds bedste barn17.10.2025 11:59:41 CEST | Pressemeddelelse
Årene frem mod reformationen i 1536 er blandt de mest dramatiske i dansk historie. Inden for en kort årrække var der en intens kamp om den politiske magt, borgerkrigen Grevens Fejde og den katolske kirkes fald i Danmark. Børglumbispen Stygge Krumpen var en af de toneangivende og magtfulde katolikker i den sidste katolske storhedstid i Danmark, og nu fortælles hans historie i en biografi af Hans Gregersen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

