Røde Kors: Sejr for børnene på Sjælsmark
Det er en sejr for børnene på Sjælsmark, at forholdene for børnene, i følge aftalepapiret af partierne bag den kommende regering, skal forbedres og kommer så tæt på et normalt hverdagsliv som muligt.
"Vi glæder os over, at der er blevet lyttet til de anbefalinger, som vi har fremlagt i foråret. Det er vores håb, at ændringerne vil skabe bedre trivsel for børnene, som er i den vanskelige udrejseposition", udtaler Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors i Danmark.
For Røde Kors er bekæmpelsen af børnefattigdom et helt centralt tema i regeringsaftalen – herunder, at der nu sikres fokus på, at børn skal vokse op under ordentlige forhold og med mulighed for at være aktiv del af fællesskabet. Det er vigtigt, fordi økonomiske barriere kan være helt afgørende for at få et godt børneliv og ikke blive ekskluderet for vigtige og udviklende fællesskaber. At der i regeringensaftalepapir fremlægges både et økonomisk tilskud til de fattigste familier og øget adgang til fritidspas, er skridt i den rigtige retning.
Endelig indeholder aftalepapiret tiltrængte initiativer om, at Danmark igen skal modtage kvoteflygtninge, samt at vilkårene i den fattigste del af verden helt grundlæggende skal forbedres. At arbejde for et massivt løft i støtten til Afrika gennem det europæiske samarbejde er et godt og nødvendigt tiltag.
Det er positivt, at partierne bag aftalen har en intention om at føre en ambitiøs og aktiv socialpolitik. En sådan politik vil kræve inddragelse og samarbejde med civilsamfundet og en langvarig stabil finansiering af indsatserne.
"Vi ser mange positive takter på en lang række områder, der vedrører de udsatte grupper, vi arbejder for. Og vi glæder os til samarbejdet med den ny regering," siger Anders Ladekarl, generalsekretær i Røde Kors i Danmark.
Nøgleord
Kontakter
For kontakt til generalsekretær, Anders Ladekarl kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Information om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Nyt samarbejde mellem Røde Kors Aarhus og Restaurant Frederikshøj sikrer julemad til byens mest udsatte10.12.2025 10:51:36 CET | Pressemeddelelse
Røde Kors Aarhus og Restaurant Frederikshøj giver julemad til de mest udsatte mennesker i det aarhusianske lokalsamfund. Røde Kors i Aarhus koordinerer uddelingen af Restaurant Frederikshøjs julemad, så maden skaber glæde hos dem, hvor den også gør mest gavn
F.C. København spiller med Røde Kors på brystet i Spanien9.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Røde Kors får tildelt en særlig plads med stor synlighed på den internationale scene, når løverne spiller med det røde kors på brystet ved F.C. Københavns kommende Champions League kampe i Spanien
Stor donation fra Salling Fondene giver mere plads til fællesskaber i Gellerup3.12.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Salling Fondene donerer 1,7 millioner kroner til udvidelsen af Røde Kors Aarhus’ netværkshus i Gellerup. Donationen skal sikre, at Røde Kors Hus Vest fremadrettet kan tilbyde netværk, fællesskab og støtte til områdets beboere i en tid, hvor behovet kun vokser
Red Cross launches First Parametric Flood Insurance in Malawi1.12.2025 07:57:19 CET | Press release
For the first time, the Red Cross is piloting a parametric insurance product designed to provide rapid access to funds in the event of a severe flood. This pioneering project demonstrates how disaster risk financing can work in practice, both within the Red Cross and in Malawi.
Jul med afsavn og skam: Økonomisk udsatte familier må undvære frugt og grønt, og julen gør det umuligt at få pengene til at række29.11.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Hos familier, der er pressede på økonomien, kommer højtiden til at virke som et forstørrelsesglas på deres økonomiske problemer. Det kan udløse decideret ’juleskam’ ikke at have råd til gaver og mad til hjerternes fest, viser en ny undersøgelse fra Røde Kors
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
