Røde Kors-Julevenner åbner for tilmelding
23.10.2020 05:30:00 CEST | Røde Kors | Pressemeddelelse

Julen er for mange en højtid præget af glæde og samvær med familie og venner. Men for nogle mennesker er julen og december måned en tilbagevendende begivenhed fyldt med bekymringer. Det er hårdt og ensomt at sidde ufrivilligt alene juleaften, og det samme spørgsmål stilles hvert år: Hvor skal jeg holde jul?
Røde Kors etablerede i 2012 www.julevenner.dk. I Julevenner åbner juleværter deres hjem for medmennesker, der ufrivilligt sidder alene juleaften. Aktiviteten er med til at skabe fællesskaber og knytte nye og gode minder til julen generelt. I 2019 stødte Boblberg, som er en online fællesskabsplatform, til.
Der er netop åbnet for tilmelding til julevenner 2020. Tilmelding sker på www.julevenner.dk
I Julevenner kan værter og gæster selv finde hinanden, men det er også muligt at få Røde Kors til at finde en juleven. Sidste år var der over 1.300 dansker, der holdt jul sammen via julevenner.
”Julevenners mål er, at ingen skal holde jul ufrivilligt alene. En juleaften i selskab med andre kan ikke redde et menneske fra ensomhed, men det kan være det første skridt i en rigtig retning. En jul i julevenner kan være starten på at indgå i andre fællesskaber og dermed være med til at mindske følelsen af ensomhed,” siger Birna Esgerd Rohde, der er projektleder for Julevenner.
Cirka 350.000 danskere føler sig ensomme.
Mie Line og familien åbner deres hjem
26-årige Mie Line Christensen er tidligere julevært, og i år er hun og familien klar igen:
Idéen opstod, da Mie Line erfarede, at en af hendes veninder manglede et sted at holde jul det år. Mie Line inviterede selvfølgelig sin veninde, men veninden ville ikke trænge sig på.
Tanker om, at ikke alle havde et sted at fejre jul, begyndte at fylde hos Mie Line. Hun begyndte derfor at lede på nettet for at undersøge, hvordan hun kunne bidrage til at færre skulle side ufrivilligt alene hjemme til jul. Under sin søgning stødte hun på Røde Kors-aktiviteten julevenner.
”Det var lige præcis det, jeg ledte efter. Med Julevenner fik min familie og jeg mulighed for både at holde jul sammen, men også hjælpe en person, der ikke havde et sted at holde jul. Det var helt perfekt,” siger Mie Line.
Nøgleord
Kontakter
For henvendelser kontakt Røde Kors’ pressetelefon:
3529 9699
Røde Kors.dk/presse
Billeder

Information om Røde Kors
Nøgletal:
- Cirka 350.000 danskere føler sig ensomme
- 44 % ville tage imod en middagsinvitation fra en de kun kendte flygtigt
- 1 ud af fem danskere savner selskab, når de spiser aftensmad, blandt enlige og personer, der har mistet en ægtefælle, er tallet hver tredje
- Langvarig ensomhed resulterer i en stresstilstand og er skadelig for vores krop
- Alvorlig ensomhed koster hvert år samfundet 8. mia. kroner
- Over 1.300 danskere holdt jul sammen i 2019 gennem Julevenner
- Tilmelding til julevenner sker på www.julevenner.dk
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Fra gadedøren og ud i fællesskabet: Turtjenesten fylder 20 år15.9.2026 12:01:09 CEST | Pressemeddelelse
I 20 år har frivillige fra Røde Kors Hovedstaden hentet seniorer fra København og Frederiksberg ved deres gadedør og taget dem med på ture og oplevelser, som de ellers kan have svært ved at komme ud til. For deltagerne i Turtjenesten handler turene både om at opleve nye steder og om at komme ud blandt andre.
Fra gadedøren og ud i fællesskabet: Turtjenesten fylder 20 år15.9.2026 09:56:35 CEST | Pressemeddelelse
I 20 år har frivillige fra Røde Kors Hovedstaden hentet seniorer fra København og Frederiksberg ved deres gadedør og taget dem med på ture og oplevelser, som de ellers kan have svært ved at komme ud til. For deltagerne i Turtjenesten handler turene både om at opleve nye steder og om at komme ud blandt andre.
Røde Kors inviterer til folkemøde for fremtidens frivillighed ved Torvet i Ringsted3.9.2026 15:29:14 CEST | Pressemeddelelse
Den 5. september inviterer Røde Kors til en festlig eftermiddag og aften ved Torvet i Ringsted i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
F.C. København og Røde Kors hylder frivilligheden i jubilæumskamp1.9.2026 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
I 150 år har Røde Kors været en del af danskernes hverdag, og derfor hylder vi de frivillige kræfter den 3. september i Parken
Røde Kors fejrer 150 års frivillighed med fest i Kolding29.8.2026 08:03:46 CEST | Pressemeddelelse
Den 29. august inviterer Røde Kors og Kolding Kommune til en festlig eftermiddag og aften ved Godset Ujnfor i Kolding i anledning af Røde Kors’ 150-års jubilæum i Danmark. Alle er inviteret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
