Rettelse: Folkekirkens Nødhjælp fejrer 100-års jubilæum i Roskilde Domkirke

"Himmelske dage er en enestående mulighed for at diskutere fattigdomsbekæmpelse, ligestilling, klimaforandringer og konkret udviklingspolitik i en kristen optik. Som kristne er næstekærlighed afgørende i vores værdkompas. Det har vi i Folkekirkens Nødhjælp navigeret efter i 100 år. Og det vil der ikke blive lavet om på de næste 100 år. Tidligere hjalp vi dem, der boede i vores nærhed, i sognet, men verden er blevet globaliseret. I dag er vi fortalere for demokrati og menneskerettigheder i hele verden,” siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Birgitte Qvist-Sørensen.
Gennem en række samtaler med blandt andre Sydafrikas ærkebiskop Thabo Makgoba, nobelprismodtager Denis Mukwege fra DR Congo og kirkeleder fra Zimbabwe, Kenneth Mtata, får deltagerne stærke analyser af, hvad der reelt skal til for at bekæmpe fattigdom og de galopperende klimaforandringer.
”Det er en enestående mulighed, ikke kun for os, der arbejder med nødhjælp, men alle, der har håb om en mere retfærdig verden, hvor ressourcerne bliver bedre fordelt. De er nogle af de helt store kapaciteter, når det kommer til fattigdomsbekæmpelse, ligestilling og klimaforandring,- set fra udviklingslandenes perspektiv,” siger Folkekirkens Nødhjælps generalsekretær Birgitte Qvist-Sørensen.
Vi står nu med en situation, hvor især fødevarekrisen kun bliver større, især på baggrund af krigen i Ukraine. En krise, der ligesom klimaet, rammer udviklingslandene langt hårdere end vores verden.
”Derfor er det så vigtigt at få nuanceret debatten om, hvad det egentlig er for et opdrag vi står med. Både på den nordlige og den sydlige halvkugle,” siger Birgitte Qvist-Sørensen
I Folkekirkens Nødhjælps eget telt på Mulighedernes Marked afholdes jubilæumsreception og en række talks. WeFood og Folkekirkens Nødhjælps genbrugsbutikker åbner pop-up-butik i teltet. Der vil være fokus på frivilligindsatsen og på, hvordan danskerne i praksis selv kan gøre en indsats for at verdensmålene.
___________________________________________________________________
Om Himmelske Dage
Himmelske Dage er en kirkefestival, der sætter fokus på livets store spørgsmål gennem talks, debatter, musik, kunst og selvfølgelig andagter og gudstjenester.
Folkekirkens Nødhjælps telt på Mulighedernes Marked lige uden for Domkirken er åbent fra torsdag kl. 17 til lørdag kl. 18.
Læs mere på: www.himmelskedage.dk/program og www.noedhjaelp.dk/100aar/arrangementer
Pressekontakt; Niels Thrane på 5050 5602 eller nith@dca.dk
Nøgleord
Billeder

Information om Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp støtter verdens fattigste i deres kamp for et værdigt liv og hjælper mennesker i nød. Vi giver akut nødhjælp i katastroferamte områder og langsigtet udviklingshjælp i fattige egne for at skabe en mere ligeværdig og bæredygtig verden.
Følg pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Folkekirkens Nødhjælp
Folkekirkens Nødhjælp: Fodbold-VM i fare15.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Klimaforandringerne er en trussel, der nu også rammer fodboldens verden
Når geden får superkræfter: Esben Pretzmann laver årets ‘Giv en ged’-plakat13.11.2025 08:30:00 CET | Pressemeddelelse
Skuespilleren og billedkunstneren er gået sammen med Folkekirkens Nødhjælp om årets plakat, hvor humor og superkræfter møder næstekærlighed.
Folkekirkens Nødhjælp styrker indsatsen i verdens største humanitære katastrofe31.10.2025 09:50:39 CET | Pressemeddelelse
Folkekirkens Nødhjælp åbner et nyt kontor i Sudan i kystbyen Port-Sudan, der skal sikre afgørende nødhjælpsindsatser i verdens største humanitære krise.
Vi står foran en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid10.10.2025 15:52:22 CEST | Pressemeddelelse
Med våbenhvilen som første skridt i fredsplanen mellem Israel og Gaza forbereder Folkekirkens Nødhjælp sig på at bidrage til en af de største nødhjælpsoperationer i nyere tid. “I første omgang handler det om at få adgang til Gaza med mad, vand, hygiejne-artikler og give de hundredtusindvis af palæstinensere tag over hovedet. Behovene er enorme efter næsten to års krig,” siger Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp. “Vi håber, at det internationale samfund får adgang så hurtigt som muligt, men der går nok et par dage, før vi ser vi grænseovergangene åbne for nødhjælp. Og vi forventer, at alle overgangene bliver åbnet op både fra Egypten og Israel, så der kan tilflyde nødhjælp til befolkningen både i den nordlige og sydlige del af Gaza.” “Hvis ordlyden i fredsplanen holder stik, så vil mængderne af hjælp som et minimum være i overensstemmelse med den hjælp, der blev lukket ind i forbindelse med våbenhvileaftalen fra den 19. januar i år. Det ser vi frem til, men det er sl
Ny, uafhængig analyse af finanslovsforslaget for 2026 og dansk udviklingsbistand: Fra fattigdom til vækst7.10.2025 14:32:13 CEST | Pressemeddelelse
I en verden i opbrud sætter Danmarks udviklingssamarbejde en ny kurs. Det bekræfter Timbuktu Fondens analyse af finanslovsforslaget for 2026, der præsenteres ved et møde 9. oktober.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
