Rekord lav CO2-udledning fra danskernes elforbrug i 2019
Det viser Energinets foreløbige miljødeklaration af en gennemsnitlig kilowatttime brugt i 2019.

Grafen viser CO2-udledningen i gram per kWh. Tallene er eksklusiv distributionstab - der skal for almindelige husholdninger, virksomheder mv. lægges fem procent til, da der er et tab undervejs i elnettet, inden strømmen når ud til forbrugerne. *Tallene er foreløbige.
CO2-udledningen kan svinge op og ned alt afhængig af vind og vejr. Blæsende år og høj vindmølleproduktion giver typisk lavere CO2-udledning, mens hård vinter og kulde og dermed større varmeproduktion fra kraftværker trækker i den modsatte retning.

Det samlede danske elforbrug udledte ifølge den foreløbige miljødeklaration sidste år 5,1 millioner tons CO2, mens det i 2010 var 14,7 millioner tons.
Minus og plus fra nabolande
Af samme årsag viser andelen af vindenergi fra danske og udenlandske vindmøller 45 procent af en kilowatttime, mens de danske vindmøller i 2019 producerede, hvad der svarer til 47 procent af det totale, danske elforbrug.
FAKTA:
Her kan du også finde tal fra tidligere år.
I Energidataservice.dk kan du også finde mange andre data om el- og gassystemet.
Nøgleord
Kontakter
Signe Horn Rosted, områdeleder i Energient Elsystemansvar, mobil: 23 33 89 92, shr@energinet.dk
Jesper Nørskov Rasmussen, pressechef i Energinet, mobil: 23 33 85 75, jnr@energinet.dk
Billeder


Information om Energinet
Vi varetager samfundets interesser og ejer energiens "motorveje". Vi har ansvaret for at forsyne Danmark med el og gas, skabe fair konkurrence og fremme klimavenlige energiløsninger.
Følg pressemeddelelser fra Energinet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Energinet
Maglemosevej bliver ensrettet i vestlig retning i midten af marts3.3.2025 15:27:12 CET | Pressemeddelelse
Kabelarbejdet i Hellerup skrider fremad som planlagt. Næste fase går i gang på Maglemosevej fredag 14. marts og vil medføre omkørsler og inddragelse af kantstensparkering.
Energinet gør klar til søkabel mellem Hellerup, Nordhavn og Amagerværket24.2.2025 10:10:12 CET | Pressemeddelelse
Arbejdet med den nye kabelforbindelse mellem Glentegård Koblingsstation i Vangede og Amagerværket er gået til søs. Der skal nemlig graves ud til en kabelrende til søkablet, som skal gå fra kysten i Hellerup til Nordhavn og videre til Amagerværket.
Energinet udvider elnettet på Sydsjælland, Lolland og Falster6.2.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Med nye højspændingsstationer, ny 400 kV-forbindelse og to nye 220 kV-forbindelser bliver der plads til at transportere meget mere strøm i elnettet øst for Storebælt. Projektet er udvalgt til at bruge en ny myndighedsproces for miljøvurderingen, og det kan skære op til to år af tidsplanen.
Omkørsel på en del af Strandvejen fra mandag 10. februar til og med fredag 14. februar5.2.2025 15:00:05 CET | Pressemeddelelse
For at gøre vejarealet klar til det kommende kabelarbejde på Strandvejen er det nødvendigt at lede biltrafikken udenom Strandvejen mellem Tranegårdsvej og Maglemosevej. Arbejdet udføres i vinterferien (uge 7), hvor der ventes mindre gennemkørende trafik på Strandvejen.
Energinet udskifter og forstærker nordjysk elnet for 3,8 milliarder kroner20.1.2025 11:34:31 CET | Pressemeddelelse
Klima-, energi- og forsyningsministeren har godkendt, at Energinet investerer i ca. 100 km nyt højspændingsnet nord og syd for Limfjorden. Det sker med nedgravede kabler, og efterfølgende pilles nuværende elmaster og luftledninger ned. Projektet er en del af de såkaldte fremskyndelsesområder, som skal forkorte tidsplanen og sætte skub i udbygningen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum