Regionerne tager skridt til etablering af stærke tværfaglige miljøer i psykiatrien
9.12.2022 11:51:34 CET | Danske Regioner | Pressemeddelelse
Med aftalen om en 10-årsplan for psykiatrien og mental sundhed valgte aftalepartierne i Folketinget, at arbejdet for at styrke psykiatrien i Danmark skal begynde med de fem prioriterede indsatser, som fremgik af det faglige oplæg fra Sundheds- og Socialstyrelsen.
En af de fem prioriterede indsatser er at danne tværfaglige grupper for at styrke de evidensbaserede miljøer rundt om de enkelte sygdomsområder i psykiatrien. En idé, som er inspireret af kræftområdet. De stærke tværfaglige miljøer skal bl.a. udarbejde faglige retningslinjer, udbrede viden og danne grundlag for mere og bedre forskning i psykiatrien.
Tilsammen vil det understøtte den langsigtede udvikling og dermed også øge kvalitet i behandlingen for mennesker med psykiske lidelser, siger formand for Danske Regioners Psykiatri- og Socialudvalg, Jacob Klærke.
- Det vigtigste er, at det vil komme patienter og deres pårørende til gavn, når vi styrker de faglige miljøer i psykiatrien på tværs af sektorer og faggrænser. Men derudover vil stærkere faglige miljøer også være med til at gøre psykiatrien til en mere attraktiv arbejdsplads for dygtige medarbejdere, siger Jacob Klærke.
Regionerne vil hurtigt i gang
Danske Regioner har sammen med regionerne besluttet, at etableringen af miljøerne skal gå i gang så hurtigt som muligt. I første omgang skal der skabes faste tværfaglige miljøer indenfor skizofreni, depression og ADHD – de tre områder, hvor der i dag er kliniske kvalitetsdatabaser.
Målet er, at de første kliniske retningslinjer med tilhørende tværfaglige stærke miljøer er etableret ultimo 2023. Det bliver de regionale lægefaglige direktører i psykiatrien, som skal stå i spidsen for etableringen i tæt samarbejde med bl.a. RKKP (Regionernes Kliniske Kvalitetsudviklingsprogram), faglige selskaber og patient-pårørendeorganisationer.
- Vi tror, at vi får stor positiv effekt af de nye faglige miljøer. Men det kræver naturligvis, at klinikerne også engagerer sig i det, vel at mærke i en hverdag, hvor der i forvejen er travlt. Derfor skal vi i regionerne være opmærksomme på, at der skal være tid til at fokusere på udvikling, kvalitet og at dyrke de faglige miljøer.
Fremtidens psykiatri skal hvile på stærke faglige fællesskaber
De første skridt er allerede taget i retning mod etableringen af de stærke tværfaglige miljøer.
Status er, at der har været afholdt kick-off-møder med faglige selskaber herunder også med følgegruppen for arbejdet. Her er der udtrykt stor opbakning til arbejdet, og det glæder Jacob Klærke.
- Vores vision er, at fremtidens psykiatri kommer til at hvile på evidens og stærke faglige fællesskaber. Derfor er jeg naturligvis glad for, at der er bred opbakning til det arbejde, vi har sat i gang. Det vil komme patienter og pårørende til gavn, og det er en stor sidegevinst, at vi samtidig kan bidrage til at gøre psykiatrien til en mere attraktiv arbejdsplads, siger han.
Nøgleord
Kontakter
Jesper JakobsenPresserådgiver
Tlf:2022 8278jespj@regioner.dkInformation om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Anders Kühnau på regionernes topmøde: Vi har vendt udviklingen i sundhedsvæsenet26.3.2026 10:29:51 CET | Pressemeddelelse
Sundhedsvæsenet står stærkt før sundhedsreformen. Ventetiderne er faldet, rekrutteringen er stærkt forbedret og de danske hospitaler er blandt de bedste i verden, siger Anders Kühnau i sin tale på regionernes politiske topmøde.
Danske Regioner til den kommende regering: Vi har brug for en national råstofstrategi nu!26.3.2026 07:15:19 CET | Pressemeddelelse
Regionerne vil sende 10 anbefalinger til den kommende miljøminister. Danske Regioner forslår blandt andet, at det skal gøres mere attraktivt at genanvende materialer frem for at bruge nye råstoffer. Og at naboer til råstofgrave skal kompenseres økonomisk.
Danske Regioners Topmøde har fokus på balancen mellem land og by25.3.2026 11:34:53 CET | Pressemeddelelse
Når Regionernes Politiske Topmøde slår dørene op to dage efter folketingsvalget, står Danmark med et nyt politisk landskab. Hvilke signaler har valgkampen sendt om balancen mellem land og by? Og blev udfordringerne med lægedækning, demografi og sammenhængskraft adresseret tydeligt nok? Det og meget andet er til debat, når Regionernes Politiske Topmøde løber af stablen i Aarhus torsdag den 26. marts.
Kunstig intelligens kan frigøre tid til behandling af patienter25.3.2026 07:22:56 CET | Pressemeddelelse
Regionerne er i gang med at udvikle en løsning med kunstig intelligens, der kan hjælpe med dokumentation i sundhedsvæsnet. I Region Syddanmark er personalet med til at skræddersy løsningen, der kan frigøre mere tid til patienter i fx psykiatrien. Næstformand i Danske Regioner ser mange perspektiver, og ledende overlæge hilser kunstig intelligens velkommen.
De ansatte bakker op om ordningen med 72 timers behandlingsansvar24.3.2026 12:12:51 CET | Pressemeddelelse
Evaluering viser, at det sundhedsfaglige personale på tværs af sektorer er glade for ordningen. Det vækker glæde hos regionerne, som forventer, at den fremover vil komme flere patienter til gavn. Regionerne vil nu bruge erfaringerne, når ordningen udvides til 96 timer for en bredere målgruppe.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
