Regionerne er klar til at sætte en ny udviklingsdagsorden for sundhedsvæsenet
Mens politikerne forhandler om en ny regering har Danske Regioner allerede i flere år arbejdet på at sætte en ny dagsorden for, hvordan sundhedsvæsenet skal udvikle sig.
Tirsdag var Danske Regioner medarrangører ved et Sundhedspolitisk Topmøde sammen med Dansk Erhverv, IT-Branchen, medico-industrien, Sundhed Danmark og DiaLAb. Her var beskeden fra Danske Regioners formand Anders Kühnau klar:
”Vi kan ikke levere et bæredygtigt sundhedsvæsen i fremtiden med fortidens værktøjer. Hvis vi vil holde fast i et sundhedsvæsen, der bare nogenlunde kan levere på behandlingsbehovet, kræver det derfor vilje til at investere i den radikale innovation af det. Derfor bør sundhedsdagsordenen for en ny regering også være en investerings- og reformdagsorden”, sagde Anders Kühnau.
Læs Danske Regioners formands tale på det Sundhedspolitiske Topmøde
Nøgleord
Kontakter
Anders KühnauFormandDanske Regioner
Tlf:23 60 27 68kuhnau@rr.rm.dkPressevagt
Kontakt pressevagten på telefon 5151 1818 (ikke sms) eller pressekontakt@regioner.dk
Information om Danske Regioner
Danske Regioner er interesse- og arbejdsgiverorganisation for de fem regioner og har til opgave at yde en professionel betjening af Danske Regioners politiske ledelse.
Vi er den drivende kraft i udviklingen af sundhedsvæsenet, den førende stemme i den sundhedspolitiske debat, og vi arbejder for attraktive levevilkår og et godt miljø i alle dele af Danmark
Følg pressemeddelelser fra Danske Regioner
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Regioner
Vaccination mod influenza og covid-19 begynder den 1. oktober10.9.2025 10:56:37 CEST | Pressemeddelelse
Fra den 1. oktober kan danskere over 65 år og borgere i øget risiko for alvorligt sygdomsforløb blive vaccineret mod influenza og covid-19. Vaccinationerne tilbydes i hele landet i regionale vaccinationscentre og hos Danske Lægers Vaccinations Service.
Regionernes Åbent Hospital 2025 fik søndag besøgsrekord med over 21.000 gæster7.9.2025 18:05:25 CEST | Pressemeddelelse
Søndag afholdt de fem regioner til Åbent Hospital på 25 hospitaler, byggerier og ambulancestationer landet rundt. 21.214 danskere kiggede forbi, og det er besøgsrekord.
Regionerne inviterer til Åbent Hospital på søndag 7. september3.9.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
På søndag kan alle nysgerrige komme indenfor på udvalgte hospitaler, byggerier og ambulancestationer, når de fem regioner holder Åbent Hospital. I 2025 byder 25 steder velkommen landet rundt. Det er ny rekord.
Danske Regioner: Giv direkte adgang til fysioterapi med tilskud2.9.2025 12:05:02 CEST | Pressemeddelelse
Det bør ikke være nødvendigt, at man først skal forbi egen læge for at blive henvist til en fysioterapeut, mener Danske Regioner. Danskerne bør i stedet have direkte adgang til almen fysioterapi med tilskud.
Regionerne sætter ind mod brugen af speciallæger i langtidsvikariater i psykiatrien2.9.2025 10:04:24 CEST | Pressemeddelelse
Danske Regioner stopper for brugen af psykiatere i langtidsvikariater i hospitalspsykiatrien. Det gælder både i børne- og ungdomspsykiatrien og voksenpsykiatrien. Målet er at få flere psykiatere over i faste stillinger. Udfasningen af de lange vikariater skal ske i 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum