REGIONER: Interessen for boligkøb peger opad igen
4.11.2021 13:34:42 CET | home a/s | Pressemeddelelse

Der var flere fremviste huse og flere fremviste lejligheder hos Home i oktober sammenlignet med september, viser Boligbrief fra Home og Danske Bank. Fremvisninger af sommerhuse holder sig tæt på status quo.
Det er anden måned, hvor der er flere købere på fremvisning. I fire ud af fem regioner var der flere købere på færde den seneste måned.
- Boligbrief måler den faktiske aktivitet ude hos Homes ejendomsmæglere. Vores oktober-tal bekræfter, at boliginteressen igen er let stigende efter en stor nedgang siden foråret, hvor der blev sat nye salgsrekorder på det danske boligmarked, siger Michael Dalsager, der er senior kommunikationskonsulent og talsperson i Home.
Interessen for at se bolig på er fortsat større end før corona.
Fakta fremvisninger: Fra september til oktober i de fem regioner har antallet af fremviste huse udviklet sig sådan:
- Syddanmark er steget 1,7 procent
- Nordjylland er steget 2,2 procent
- Sjælland er faldet 0,3 procent
- Midtjylland er steget 6,4 procent
- Hovedstaden er steget 7,1 procent
Kilde: home Boligbrief for oktober, Home og Danske Bank
Fakta: Handler og prisudvikling i regioner kan aflæses i vedhæftede oversigt.
Danske Banks analytiker bag 'boligbriefet' fortæller, at antallet af fremvisninger er den første indikation, vi har, af hvor markedet er på vej hen.
- Stigningen i boliginteressen indikerer, at vi ikke skal forvente et dyk i boligpriserne den kommende tid, siger Bjørn Tangaa Sillemann i Danske Bank og fortæller videre:
- Folk er blevet mere opmærksomme på deres boligbehov – formentlig præget af at mange stadig bruger mere tid i hjemmet, end de gjorde før pandemien, blandt andet som følge af mere hjemmearbejde. Vi ser det samme mønster på tværs af landet med et løft i boliginteressen på det seneste oven på et stort fald.
Barometer: Flest med købsplaner siden 2017
Den stigende interesse med flere købere på fremvisning stemmer godt med svarene i køberbarometer* fra YouGov for Home fra oktober.
- Her måler vi danskernes boligkøbsplaner et halvt år frem i tiden. I oktober svarede godt hver 6. dansker, at de rumler med planer om boligkøb, siger Michael Dalsager fra Home.
Så mange danskere på boligjagt har Home og YouGov ikke målt på noget tidspunkt, siden de begyndte køberbarometeret i 2017.
- Boligmarkedet flammer ikke så vildt som tidligere på året i nedlukningstiden, men det er heller ikke ved at gå ud. Tværtimod ser det ud til, at køberne har tænkt sig at holde boligmarkedet pænt lunt i de kommende kolde måneder, siger Michael Dalsager
Fakta: Se hvor mange der er planer om boligkøb i din landsdel
| Har du planer om at købe bolig inden for det næste halve år? | ||||||||||
| Byen København | Københavns omegn | Nordsjælland | Østsjælland | Vest- og Sydsjælland | Fyn | Sydjylland | Østjylland | Vestjylland | Nordjylland | |
| Base | 284 | 214 | 127 | 105 | 188 | 195 | 232 | 336 | 121 | 208 |
| Ja | 23% | 21% | 10% | 21% | 12% | 11% | 17% | 23% | 13% | 18% |
*spørgeundersøgelsen fra analysevirksomheden YouGov for ejendomsmæglerkæden Home blandt 2025 danskere over 18 år.
Sådan flyttede boligmarkedet sig fra september til oktober
- Antallet af fremviste huse er steget 4 procent
- Antallet af fremviste ejerlejligheder er steget 1,4 procent
- Antallet af fremviste sommerhuse er faldet 0,2 procent
Antallet af handler gik en smule tilbage for huse og lejligheder - mens der blev solgt lidt flere sommerhuse.
- Antallet af solgte huse er faldet 0,8 procent
- Antallet af solgte ejerlejligheder er faldet 2,9 procent
- Antallet af solgte sommerhuse er steget 1,5 procent
Priserne på husene holdt sig næsten i ro, mens priserne faldt på de solgte lejligheder og sommerhuse.
- Huspriserne er faldet 0,1 procent
- Lejlighedspriserne er faldet 2 procent
- Sommerhuspriserne er faldet 4 procent
Nøgleord
Kontakter
Michael DalsagerTalsperson - senior kommunikationskonsulent - presseservice & analyse
Tlf:2043 3614mida@home.dkBilleder
Links
Information om home a/s
home-kæden - kort fortalt
home er ejendomsmæglerkæde for Danske Bank-koncernen og et 100 % ejet datterselskab af Realkredit Danmark.
Det er homes mission at være ejendomsmægler for alle, der flytter.
I home hjælper vi dig godt på plads i boliglivet.
homes vision:
"At gentænke boligprocessen ved at kombinere digital innovation med personlig service, så vi skaber en enestående og enkel oplevelse for vores kunder og leverer tryghed og kvalitet i hver eneste fase af rejsen."
Se mere om homes strategi 'forandring.sammen'28
- home er landets mest kendte ejendomsmæglerkæde*
- home blev stiftet den 1. august 1989
- home omsætter årligt boliger for en værdi af 30-35 mia. kr.
- home har ca. 900 ansatte
- home er en franchise-kæde
- home har ca. 120 franchisetagere
- home har 170 home-butikker fordelt over hele landet**
- homes ejendomsmæglere formidler også lejeboliger
- home har særligt uddannede køberrådgivere
- home har tre servicecentre, hvor specialister klarer alt papirarbejdet i handlen.
Find nærmeste home-forretning her, eller ring på tlf. 8615 4300.
Kom godt hjem!
* Kilde: Analyseinstituttet YouGov, brandtracking
** jan 2026
Følg pressemeddelelser fra home a/s
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra home a/s
Sensommeren satte ekstra gang i sommerhusjagten3.9.2026 10:16:35 CEST | Pressemeddelelse
Mens aktiviteten på store dele af boligmarkedet har været faldende, gik sommerhusene den modsatte vej i august. Nye tal fra homes Boligbrief viser 9,6 procent flere sommerhushandler end i juli – og priserne ligger 8,1 procent højere end for et år siden.
Studiestart presser boligjagten: Hver anden forælder overvejer økonomisk hjælp27.8.2026 07:12:21 CEST | Pressemeddelelse
Studiestarten giver mange unge lyst til at flytte hjemmefra, men hos forældrene følger også bekymringer, særligt om økonomien. Hver anden forælder overvejer eller har overvejet at hjælpe økonomisk med boligen. Især indskud og depositum står højt på listen. Det viser en ny undersøgelse fra YouGov for home.
Studiestart presser boligjagten: Hver anden forælder overvejer økonomisk hjælp27.8.2026 07:08:36 CEST | Pressemeddelelse
Studiestarten giver mange unge lyst til at flytte hjemmefra, men hos forældrene følger også bekymringer, særligt om økonomien. Hver anden forælder overvejer eller har overvejet at hjælpe økonomisk med boligen. Især indskud og depositum står højt på listen. Det viser en ny undersøgelse fra YouGov for home.
Boligpriserne trodser sommerferien4.8.2026 10:57:53 CEST | Pressemeddelelse
Sommerferien har ikke sat boligpriserne på pause. Nye tal fra homes Boligbrief for juli viser, at antallet af fremvisninger og handler stagnerer på en stor del af boligmarkedet, men trods dette fortsætter priserne fortsætter kun én vej – og det er op.
Beliggenhed, beliggenhed, beliggenhed: Her er danskernes største ønsker til drømmesommerhuset31.7.2026 12:45:58 CEST | Pressemeddelelse
Sommeren giver god anledning til at drømme om livet i et sommerhus – og her står beliggenhed tæt på vand og strand, lavt vedligehold og privatliv øverst på danskernes ønskeliste.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

